Rusko se snaží zadusit platformu Twitter, omylem přitom omezilo vlastní vládní webové stránky

11. 3. 2021 | Milada Zemanová
Rusko pod záminkou protizákonného obsahu chce co nejvíce omezit Twitter ve své zemi. Tato platforma je přitom důležitým komunikačním kanálem protestující opozice a jejího hlavního představitele, Alexeje Navalného.

 

Rusko se dlouhodobě staví proti online platformám, nad kterými nemá kontrolu a nejnověji se snaží umlčet sociální síť Twitter. Ruský federální cenzurní úřad Roskomnadzor oznámil, že hodlá podniknout kroky proti Twitteru s odůvodněním, že zmíněná platforma neblokuje zakázaný obsah. Roskomnadzor uvedl, že odhalili více než 3 tisíce nezákonných příspěvků, který nebyl z Twitteru odstraněn a varoval, že může dojít až k naprostému zablokování zmíněné služby.

Aktivity ruských orgánů pro regulaci komunikace se snaží zpomalit ruským uživatelům mobilní přístup na Twitter a omezit 50 % přístupů z desktopu . Tyto akce ovšem prozatím vyústily v omezení webové stránky samotného Roskomnadzoru a údajně došlo k omezení i další webových stránek ruských vládních orgánů.

 

K rozkolu mezi ruským federálním úřadem a Twitterem dochází v době, kdy se Rusko snaží umlčet lidi protestující proti korupci a příznivce opozičního vůdce Alexeje Navalného. Ten je od ledna letošního roku ve vězení. Roskomnadzor ve svém vyjádření samozřejmě nezmiňuje, že svými kroky chce umlčet politickou opozici. Pouze uvádí, že reaguje z důvodu neschopnosti Twitteru blokovat nelegální obsah. Konkrétně například příspěvky mladistvých, kteří se snaží spáchat sebevraždu, příspěvky s dětskou pornografií či s užíváním dog. Rusko se tímto způsobem prezentuje coby ochránce svých občanů, nicméně drakonická opatření a omezování svobody projevu není v současném Rusku ničím neobvyklým.

Nedávno omezování obsahu ze strany Ruska na online platformách

Již dříve se Rusko snažilo smazat obsah z platforem, které mají svůj původ v jiné zemi. V roce 2018 například chtělo zablokovat chatovací aplikaci Telegram. Ve své snaze ovšem zablokovala přes 2 miliony IP adres uživatelů, kteří Telegram vůbec nevyužívali.

Ve stejném roce Instagram na žádost Ruska smazal obsah publikovaný Navalným. Zmíněný vězněný politik o této skutečnosti informoval právě na Twitteru.

 

Alexej Navalný je sice ve vězení, ale on (respektive jeho účet) i jeho příznivci i nadále publikují tweety věnované korupci v ruské politice a kritice stávajícího režimu.

Twitter je v Rusku šestou největší sociální sítí a prozatím nevydal oficiální stanovisko ke krokům, které aktuálně činí Roskomnadzor. Nicméně v únoru letošního roku Twitter reagoval na protivládní protesty v Indii, podlehl tlaku tamní vlády a zablokoval přes 500 účtů, přičemž řada z nich byla propojena právě se zmíněnými protesty. Není prozatím zřejmé, jak Twitter na tlak z ruské strany zareaguje. Bohužel je jednoznačné, že snaha potlačit nesouhlas a kritiku ruských představitelů je stále silnější.

Zdroje: TechCrunch, BBC

Štítky dokumentu: Twitter

To nejlepší z moderního marketingu každý pátek do vašeho inboxu.

Ochrana proti spamovacím robotům. Odpovězte prosím na následující otázku: Jaký je letos rok?
Podobné články: