Sweetie - digitální dívenka v boji proti virtuální pedofilii

20. 2. 2014 | Irena Šovčíková
Každý den zneužívají muži přes webkamery více než 10 tisíc nezletilých dětí. Prokázat tento trestný čin je ale složité. Neziskovka Terre des Hommes dokázala najít řešení.

Každý den více než 10 tisíc malých dětí předvádějí sexuální hrátky mužům z bohatších zemí. Za peníze. Čin, který je ve většině zemí nelegální. I přesto se tento fenomén stále rozrůstá. Nizozemská nezisková organizace Terre des Hommes vyhledala pomoc u marketingové agentury a výsledkem je ojedinělý digitální počin Sweetie. Ten dokázal zvýšit povědomí o tomto problému a zároveň usvědčit přes 1 tisíc pedofilů. Skvělý příklad, že virální videa a internet někdy mohou viditelně pomáhat.

Dětský webkamerový sexuální turismus je velkým problémem dnešního, digitálního světa. Muži z bohatších zemí totiž platí malým dětem, většinou dívkám, za to, že se před webkamerou svlékají a uspokojují. To je v drtivé většině států nelegální. I přesto mají ochránci zákona problém s bojem proti tomuto zvrácenému fenoménu. V historii bylo obviněno pouze 6 mužů. Na internetu je jich však podle dat FBI v každé chvíli přes třičtvrtě milionu. Terre de Hommes je organizace, která se zabývá zlepšováním životních podmínek zneužívaných dětí. Virtuální pedofilie tak spadá rozhodně mezi jejich zájmy.

Terre de Hommes ví, že jediný způsob, jak usvědčit delikventy je proaktivní vyšetřování. Stačí se jen připojit na libovolnou chatovací stránku a tvářit se jako malá dívka z Filipín a nabídky od mužů z celého světa se jen hrnou. Bez webkamery to však nejde. Právě proto vytvořila organizace ve spolupráci s agenturou Lemz virtuální model malé dívky Sweetie. Zcela digitální dívenku, vytvořenou na základě skutečného člověka, od živé skoro nerozeznáte.

A ačkoliv si muži, kteří sexuální služby dětí vyhledávají, myslí, že komunikují s holčičkou z Filipín, ve skutečnosti si povídají se členy organizace v Amsterdamu. Těm se díky datům získaným z konverzace podařilo získat usvědčující materiály na více než 1 tisíc mužů během 2 měsíců. Teď se snaží pomocí petice přesvědčit vlády, aby se tomuto problému věnovaly více. Už mají přes 420 000 podpisů.

Video, které projekt Sweetie vysvětluje, má momentálně jen na YouTube přes 4 miliony zhlédnutí a celá aktivita se dočkala neskutečného zájmu ze strany médií. Možná vás taky napadlo, jestli taková pozornost podobnému projektu spíše neuškodí. Neuškodí. Kromě toho, že rozšiřuje povědomí o tomto fenoménu mezi normální populaci, taky působí svým způsobem preventivně. Navíc, pokud podobný princip přijme policie, může relativně jednoduchým způsobem usvědčit velké množství delikventů.

Zdroj: DigitalBuzzBlog


To nejlepší z moderního marketingu každý pátek do vašeho inboxu.

Ochrana proti spamovacím robotům. Odpovězte prosím na následující otázku: Jaký je letos rok?
Podobné články: