Trump chce zachránit TikTok. Orodoval za něj u Nevyššího soudu

2. 1. 2025 | Petr Michl
Donald Trump nastoupí do úřadu amerického prezidenta 20. ledna 2025, lhůta pro společnost ByteDance na prodej americké části TikToku vyprší 19. ledna. Příští prezident nyní žádá o její odklad, aby mohl čínskou aplikaci zachránit.


Zdroj: Stock photos on Shutterstock

Administrativa Joea Bidena se snaží dotáhnout do konce mnoho věcí, u kterých tuší změnu směru fungování s nástupem Donalda Trumpa. Některé politiky jsou navrhnuté přesně tak, aby došly naplnění ještě během mandátu dosluhujícího prezidenta. A to se týká i zákona, který dává čínské společnosti ByteDance nejzazší termín k prodeji TikToku do 19. ledna — tedy den před nástupem Donalda Trumpa. Ten nyní žádá Nejvyšší soud USA, aby to změnil.

Zdánlivě se to může zdát nelogické. Donald Trump totiž byl v roce 2020 iniciátorem „honu na TikTok“ jako aplikace, která ohrožuje národní bezpečnost USA a měla by být zakázána. Jenomže nyní má na sociální síti se 170 miliony amerických uživatelů sám bezmála 15 milionů followerů. ABC News upozornily na fakt, že Trump svůj negativní postoj k TikToku změnil v březnu 2024 poté, co se setkal s Jeffem Yassem. Zasloužilým donorem republikánské strany a zároveň držitelem nemalého množství akcií společnosti ByteDance. Trump poté na své sociální síti Truth Social prohlásilže zbavení se TikToku by pomohlo Facebooku (Meta, pozn. red.). A ten je dle Trumpa pro zemi větší problém. „Nechci, aby se Facebooku dařilo lépe. Je to skutečný nepřítel lidu, prohlásil. Tyto antipatie dozajista vyplývají z toho, že Meta ho po útoku na kapitol 6. ledna 2021 vykázala z Facebooku a Instagramu. Pravděpodobně i proto už během volební kampaně přislíbil, že fungování TikToku v USA zachrání.

To by se mu dělalo hůře, pokud by nastoupil do úřadu v okamžiku, když už by TikTok porušil zákon, a měl by být zakázán. Proto poslal Nejvyššímu soudu žádost o odklad zmíněné lhůty. Uvádí přitom zajímavé argumenty, proč by danou záležitost měl posuzovat až on. Údajně je jedním z nejvlivnějších a nejproduktivnějších uživatelů sociálních médií v historii, a to mu dává jedinečné postavení k osobnímu zhodnocení přínosů a hrozeb TikToku.  Navíc v dokumentu uvádí:

„V souladu s jeho dominantní pozicí v této oblasti má prezident Trump aktuálně 14,7 milionu sledujících na TikToku, s nimiž aktivně komunikuje, což mu umožňuje posoudit důležitost TikToku jako jedinečného prostředku pro svobodu projevu, včetně klíčových politických sdělení.“

Ke všemu má prý „skvělé zkušenosti s uzavíráním dohod, mandát od voličů a politickou vůli k dojednání řešení, které by platformu zachránilo a zároveň řešilo obavy o národní bezpečnost vyjádřené vládou“.

Nejvyšší soud už řešil v prosinci 2024 žádost o odklad lhůty přímo od TikToku, přičemž ji neposunul. Uvedl, že „zákon namířený proti TikToku“ neomezuje ústavně zakotvené právo na svobodu slova, jelikož ho stát přijal „čistě ve snaze chránit tuto svobodu před cizí soupeřící zemí a ve snaze omezit schopnost tohoto soupeře shromažďovat data o lidech ve Spojených státech“.

S Trumpovou žádostí se bude zabývat 10. ledna. Ve prospěch nově zvoleného prezidenta USA přitom může hrát fakt, že už ve svém prvním období dosáhl v Nejvyšším soudu svými nominacemi převahy konzervativních soudců.  

 

V čem TikTok přistupuje k uživatelským datům jinak než ostatní sociální sítě? Sledování dat a polohy kritických novinářek a novinářů mělo napomoci k odhalení jejich zdrojů

 

TikToku ve své obraně uvedl, že pro ochranu amerických uživatelů udělal dost. Skladuje data o nich na americké půdě a údajně jimi nemůžu procházet na individuální úrovni. Například dle předsedy Federální komise pro komunikaci (FCC, Federal Communications Commission) Brendana Carra to nestačí. 

Do značné míry to potvrdil odhalený skandál z prosince 2022. Ten ukázal, že TikTok dokáže operovat na individuální uživatelské úrovni, která naznačuje špionáž a snahu vypátrat nepohodlné zdroje novinářů za účelem, kterým jistě nebude jejich pochválení. O co přesně šlo? V ByteDance prověřovali IP adresy a fyzický pohyb novinářek a novinářů, kteří psali kriticky o TikToku, potažmo ByteDance. Šlo například o bývalou reportérku portálu BuzzFeed, Emily Baker-White, a reportérku Financial Times, Cristinu Criddle. Cílem přitom bylo zjistit, zda se nacházeli na stejném místě jako zaměstnanci ByteDance podezřelí z úniku důvěrných informací.

Toto odhalení přinesl Forbes s tím, že bylo sledováno i několik novinářů z jeho redakce. Společnost ByteDance kategoricky popřela obvinění a tvrdila, že „nemůže sledovat americké uživatele způsobem, který je v článku naznačen". Navíc dodala, že TikTok nikdy nebyl použit k „cílení" na žádné „členy americké vlády, aktivisty, veřejné činitele nebo novináře". Zároveň ale propustila 4 zaměstnance, kteří měli být se zmíněným sledováním spojeni. Tvrzení ByteDance jsou i proto nyní považována za nepravdivá.

List Financial Times uvedl ve svém prohlášení, že špehování reportérů, zasahování do jejich práce nebo zastrašování jejich zdrojů je zcela nepřijatelné…" Mluvčí BuzzFeed News Lizzie Grams řekla, že společnost je touto zprávou hluboce znepokojena, a prohlásila, že ukazuje „zjevnou neúctu k soukromí a právům novinářů i uživatelů TikToku".

Ve videu níže můžete zhlédnou grilování CEO TikToku, Shou Zi Chewa, na půdě Kongresu, mimo jiné i na toto téma.

 

Štítky dokumentu: TikTok
Sdílejte tento článek:
Podobné články: