Uniklé dokumenty Facebooku odhalují, že pro 5,8 milionů VIP uživatelů platí zvláštní zacházení

14. 9. 2021 | Petr Michl
Není uživatel jako uživatel. U těch běžných hledají příspěvky porušující Zásady komunity algoritmy a také je samy mažou, u VIP osob si to nedovolí. I to je důvod, proč Neymarovi Facebook nesmazal účet.


Mark Zuckerberg. Zdroj: YouTube/Axios/HBO

Automatické algoritmy skrývají a mažou příspěvky na Facebooku každý den. Při množství, které se objevuje, to ani není s podivem. A stejně tak ani to, že kombinace AI a fulltextového vyhledávání skenujícího například  závadná slova s sebou občas nese přílišnou opatrnost a neoprávněné či zbytečné mazání obsahu. Dokumenty, na které upozornil The Wall Street Journal, ovšem ukazují že omezené skupiny VIP osob se toto netýká. Měla by zahrnovat různé celebrity, politiky či sportovce a dohromady má jít o 5,8 milionů uživatelů. 

Je to v něčem pochopitelné. Když smažete obsah někomu známému, dokáže to pořádně rozmáznout na svých účtech na sociálních sítích, ale i aktivovat média — obvykle také staví Facebook do role zlého cenzora. A to není nic, co by PR oddělení Facebooku potřebovalo. Proto vytvořili speciální tým, tzv. XCheck tým, který procházel strojovým učením podezřelé VIP příspěvky manuálně.

To poukazuje na nerovnost v přístupu, která se uživatelům dostává. A není úplně s podivem, že se tím Facebook nechlubí. Zároveň ale nejde o něco tak překvapivého. Už v roce 2019 Facebook uvedl, že je sice zavázán boji s fake news, ale u politiků snahu určit pravdu vynechá. Tedy zvolil liberální přístup: politici mohou lhát, jak chtějí, hodnotit je pak budou voliči. Zmiňovaný XCheck tým je dříve nepublikovaným rozšířením podobného přístupu.

Ovšem ne přístupu zcela identického. XCheck tým totiž obsah mazat mohl. Facebook se zatím oficiálně nevyjádřil. Andy Stone z komunikačního oddělení Facebooku ovšem uvedl na Twitteru, že toto přece už říkali v roce 2018, a to konkrétně těmito slovy:

„Křížová kontrola (tedy cross-check, ve zkratce xcheck – pozn. red.) jednoduše znamená, že určitý obsah z určitých stránek nebo profilů je podroben druhé úrovni kontroly, abychom se ujistili, že jsme naše zásady použili správně.

Štítky dokumentu: Facebook
Sdílejte tento článek:
Podobné články: