Vydavatelé varují před zvýšením DPH, zhorší prý dostupnost tisku
Ilustrační obrázek, zdroj: www.sxc.hu |
Vydavatelé varují před plánovaným zvýšením sazby daně z přidané hodnoty (DPH) u tisku z deseti na 20 procent. Zhorší se tím podle nich dostupnost novin a časopisů pro veřejnost. Vyplývá to z prohlášení zveřejněného na stránkách Unie vydavatelů. DPH u tisku je nyní ve snížené sazbě, při plánovaném sjednocení dolní a horní sazby daně by tak vzrostla.
Unie vyzvala vládu, ministerstvo financí a politické strany, aby zvážily při sjednocení DPH výjimku u deníků a časopisů. "Prodej tisku je zařazen do pásma snížené sazby DPH ve většině zemí Evropské unie nebo pro něj v některých zemích platí dokonce sazba nulová," uvedla unie.
Podle unie sjednocení sazeb DPH povede při současné ekonomické situaci k nárůstu cen tisku. "To bude mít s vysokou pravděpodobností negativní vliv na prodej, a tím i celkovou přístupnost periodického tisku pro veřejnost, ale zejména mládež, které, jak ukazují nejnovější mezinárodní srovnání, chybí právě schopnosti porozumění textům a v nich obsaženým informacím," varovala Unie vydavatelů.
Zavedení vyšší sazby DPH podle unie navíc ještě zhorší postavení tisku, kterému na mediálním trhu konkurují další média, z nichž je část, například televize, rozhlas či větší část obsahu na internetu, poskytována zdarma. Unie vydavatelů je jediným profesním sdružením vydavatelů deníků a časopisů v České republice. Mezi její členy patří většina českých vydavatelství.
Sjednocení sazeb DPH na 20 procentech plánuje současná vláda, chce tak získat peníze na financování důchodové reformy. Podle dohody ekonomických ministrů by změna měla nastat co nejrychleji, možná už v posledním čtvrtletí letošního roku. Snížená desetiprocentní sazba DPH by se nadále vztahovala jen na vyjmenované základní potraviny, například mléko, brambory, chléb, ryby, zeleninu nebo dětskou mléčnou výživu.
Snížená desetiprocentní sazba DPH se v současné době uplatňuje například u potravin, léků, ubytovacích služeb, vody, knih, hromadné dopravy, kultury a sociální péče. Zvýšení DPH se tak nelíbí třeba i výrobcům a prodejcům potravin, knihkupcům a vydavatelům knih, dopravcům nebo hoteliérům.