World Wide Web slaví 30 let. Toto jsou 3 věci, které na něm nejvíc štvou jeho zakladatele

14. 3. 2019 | Aneta Birnerová
Tim Berners-Lee touží po společné nápravě sociálního kontextu webového prostředí. Svoji iniciativu sdílí pod hashtagy #Web30 a #ForTheWeb.

Před třiceti lety vznikl první návrh World Wide Webu. Na oslavu významného životního milníku sdílel jeho tvůrce Tim Berners-Lee otevřený dopis se všemi uživateli webu, kteří tvoří přibližně polovinu celkové populace na Zemi.

V březnu roku 1989 Tim Berners-Leepracoval ve švýcarském CERNu, kde se snažil přijít na způsob správy informací prostřednictvím dokumentů propojeným odkazy. Výsledek této práce o pár let později vešel do historie pod názvem World Wide Web jako nástroj pro sdílení světového myšlenkového dědictví, ale také malosti a nenávisti.

Během narozeninových oslav dochází na životní bilancování

V posledních desetiletích společnost postoupila na další evoluční stupeň. Webové prostředí změnilo interpersonální obchodní i osobní komunikaci k nepoznání. Díky možnosti nepřetržité komunikace bez ohledu na to, kde se její účastníci nacházejí, mizí nutnost skupinového sdružování na jednom místě a nastává věk decentralizace. Tim Berners-Lee ve svém blogovém příspěvku sdílí vděčnost za nové možnosti, které web přináší a zároveň vyzývá ke společné nápravě nastalých problémů. Mimo jiné v něm říká:

„Zatímco web dal hlas i marginálním skupinám a pomohl nám usnadnit si každodenní život, vytvořil také příležitosti pro šíření nenávisti a pomohl usnadnit páchání nejrůznějších zločinů.“

Při jmenování největších problémů se tvůrce webu omezil na obecný výčet a nepadla žádná konkrétní jména. Do nejzávažnější trojice patří:

  • Jednání se zlým úmyslem jako například hackování a útoky sponzorované státem, kriminální chování a obtěžování online.

  • Návrh systému, který vytváří zvrácené mechanismy stojící na obětování hodnot a blahobytu uživatelů, jako jsou modely příjmu založené na reklamě, které komerčně odměňují clickbait a šíření dezinformací.

  • Neúmyslné negativní dopady benevolentního systému: podrážděný, vyhraněný tón a klesající kvalita online dialogu.

Zatímco s první kategorií si podle autora webu poradíme stejně jako v offline verzi společenského života pomocí zákonů a nařízení, druhá skupina problémů nás vyzývá k elementárnímu přetvoření systémů. A poslední kategorie volá po dalším výzkumu, který povede k pochopení existujících systémů a jejich alternaci, nebo návrhu zcela nového, funkčního systému.

Volnou ruku trhu by vláda měla sevřít v pěst

Tim Berners – Lee v rámci nápravy problémů webového prostředí žádá o kooperaci vládu. Staví se tak na stranu současné iniciativy, která je ochotná obětovat principy volného kapitalismu výměnou za právní kontrolu nad aktuálně nezvladatelnými monopolistickými společnostmi (např. Google, Facebook, či Amazon), které se v prostředí webu vytvořily.

„Vláda musí překládat zákony a regulace do digitálního věku. Musí zajistit existenci trhů pěstujících konkurenceschopnost, inovaci a otevřenost. A mají zodpovědnost za ochranu lidských práv a svobod v online prostředí. Musíme v rámci vlády najít šampiony - státní a volené úředníky, kteří budou jednat v případech, kdy zájmy soukromého sektoru ohrožují veřejné blaho a kteří budou chránit otevřený web.“

Své postoje Tim Berners-Lee realizuje prostřednictvím své Nadace pro web, která připravila Webový kontrakt, jenž hájí principy univerzální deklarace lidských práv a vytváří spojenectví občanů, komerčních společností a vlády. 

Zdroj:portswigger.net,fastcompany.com

Tip redakce

Tim Berners-Lee není jediný, kdo se zajímá o budoucnost webu. Mnoha tématům, které považuje za problematické, jsme se již v minulosti věnovali. Níže je náš výběr článků

Rozhovor s Shailinem Dharem: Kdybych se chtěl dát na dráhu zločince, vyberu si ad fraud

Facebook má velký plán, jak vás přimět bavit se s přáteli

New Media Inspiration: Jak si poradit se světem falešných zpráv a sociálních bublin

Štítky dokumentu: Facebook Legislativa YouTube

To nejlepší z moderního marketingu každý pátek do vašeho inboxu.

Ochrana proti spamovacím robotům. Odpovězte prosím na následující otázku: Jaký je letos rok?
Podobné články: