YouTube pozastavuje účet Donalda Trumpa. Twitter odstranil po útoku na Kapitol na 70 tisíc účtů
Zdroj: oficiální YouTube účet Donalda Trumpa
V pátek 8. ledna byl suspendován naneurčito twitterový účet dosluhujícího amerického prezidenta. Důvodem byla obava, že jeho další tweety o „ukradnutých volbách“ by jen přiživovaly situaci, která by mohla vést k dalším násilnostem. Následoval tak čtvrteční rozhodnutí Facebooku (zahrnující i Instagram. A nyní se po mnoha dalších webových platformách přidává i YouTube. Zatím na nejméně 7 dní pozastavil oficiální účet Donalda Trumpa, který má 2,8 milionu sledujících.
Zároveň smazal jeho poslední video, které údajně porušovalo pravidla platformy. V twitterovém příspěvku YouTube doplnil i další opatření:
„Vzhledem k přetrvávajícím obavám z násilí také na dobu neurčitou znemožníme přidávání komentářů na kanálu prezidenta Trumpa, stejně jako jsme tak učinili u jiných kanálů, kde jsme měli obavy o bezpečnost.“
1/ After review, and in light of concerns about the ongoing potential for violence, we removed new content uploaded to Donald J. Trump’s channel for violating our policies. It now has its 1st strike & is temporarily prevented from uploading new content for a *minimum* of 7 days.
— YouTubeInsider (@YouTubeInsider) January 13, 2021
Pro Trumpa toto znamená, že pod dobu minimálně 7 dnů nemůže publikovat nové video nebo pořádat livestream. Jde o tzv. první varování, s druhým je spojena dvoutýdenní supsendace a s třetím již zrušení účtu.
Twitter „se s tím maže“
Twitter svůj po dlouhou dobu vzájemně prospěšný vztah s Donaldem Trump ukončil v pátek. Tento osud ale nestihl zdaleka jen jeho. Hned po útoku podporovatelů Donalda Trumpa ve středu 6. ledna začal Twitter s pořádnou čistkou účtů.
Ta se týkala především dezinformačního hnutí QAnon. Twitter konkrétně uvedl:
„Mnoho lidí ovlivněných tímto updatem drželo více účtů, což ovlivnilo jejich celkový počet. Od pátku bylo námi pozastaveno více než 70 tisíc účtů.“
Dále dodal, že tyto účty „byly přímo zapojeny ve sdílení poškozujícího obsahu spojeného s QAnonem v míře, která naznačovala, že šlo o jeho propragaci napříč službou“.
Twitter dále upozornil na to, že díky této čistce přišly některé účty až o tisíce followerů.
To clear up confusion about fluctuations in follower counts:
— Twitter Support (@TwitterSupport) January 9, 2021
In order to prevent spam, we regularly challenge accounts to confirm details like email and phone number. Until that info is confirmed, these accounts aren’t included in follower counts. https://t.co/8BYcBCmxxA
Není toho nicméně potřeba příliš litovat, velká část z nich byli pouze boti. Twitter dále zveřejnil i způsob, jakým hodlá nyní postupovat. U účtů, u kterých byl některý z příspěvků označen pro narušení regulí Twitteru v oblasti „občanské integrity“, nebude možné odpovídat na komentáře ani je retweetovat. Tyto tweety jde nicméně citovat (funkce „Quote Tweet“) s dodáním vlastního kontextu.
Z vyhledávání a trendů budou vyloučeny tweety podbízející nebo oslavující násilí.
Twitter dále vytvořil i podskupiny definující závadné chování. Jde o tyto:
- Koordinovaná škodlivá aktivita (Coordinated harmful activity)
- Občanská integrira (Civic integrity)
- Nenávistné jednání (Hateful conduct)
- Oslavování násilí (Glorification of violence)
- Výhrůžky násilím (Violent threats
- Citlivý mediální obsah (Sensitive media)
V podobném duchu se teď chovají i další sociální sítě. Některé závadné hashtagy z trendů a vyhledávání odstranil TikTok i Instagram. Vlákna o ukradených volbách byly mazány na Redditu a Facebook deklaroval, že smazal všechny příspěvky s frází „stop the steal“ (zastavte krádež, pozn. red.) a do úspěšné inaugurace Joea Bidena v tom bude pokračovat.
A můžou si to vůbec dovolit?
Sociální sítě se nacházejí v pro ně skutečně dějinném okamžiku. Dlouho jim bylo vyčítáno, že umožňují šíření dezinformací, a benevolentním přístupem k obsahu na svých platformách je narušována demokratická soutěž. Přes velkou snahu o jejich potírání se na nich tyto negativní jevy stále vyskytují. Bezprecedentní fyzický útok na Kapitol jako jeden ze symbolů americké demokracie využily k tomu, aby zamezily šíření škodlivého obsahu od prezidenta USA, kterého lze nazvat jako nejvíce prominentní osobu ze skupiny, která byla do té doby proti mazání účtů pro porušování podmínek de facto chráněna — tedy politiků. Právě od nich se nyní nejhlasitěji ozývá, že technologičtí oligarchové nemohou rozhodovat o tom, čí hlas politika může být slyšen. Dle velké části politiků může o nepravdivosti či škodlivosti nějakého prohlášení rozhodovat jen soud. Na druhou stranu nechte si rozhodovat soud o tom, že status pana politika XY v určitý den a hodinu vyzýval k násilí a opakoval konspirační teorie. V relevantním časovém okně se rozsouzení nedočkáte. Relevantní argumenty na obou stranách se musí ještě vyřešit. Vzhledem k tomu, že případná legislativní úprava toho, co si v podobných případech mohou sociální média dovolit, bude politickým rozhodnutí politiků, není tak těžké odhadovat, jaké straně bude stranit.