YouTube začne spolupracovat s Wikipedií. Bude uvádět fake news na pravou míru
Společenská objednávka po nějakém řešení dané problematiky byla zřejmá. Po útoku střelce na střední školu v americkém městě Parkland se například nestala nejpopulárnější reportáž, která by o daném neštěstí referovala, ale konspirační video naznačující, že jeden z přeživších, David Hogg, je hercem. WIRED informuje o tom, že než YouTube toto video stáhl, získalo 200 tisíc zhlédnutí. Velkému množství diváků tak byla vnuknuta myšlenka, že tragédie je jen jedním velkým hoaxem.
Screenshot z videa naznačujícího, že David Hogg byl herec. které patřilo po zveřejnění mezi nejpopulárnější na YouTube. Nyní je již smazáno.
YouTube nechce přistupovat k tvrdé cenzuře. Nastíněné řešení je tak kopírováním snahy o vyváženost, ke kterému přistupují u kontroverzního obsahu někdy veřejnoprávní média. Před lety při post-komunistické premiéře seriálu 30 případů Majora Zemana proběhla po skončení dílu odborná debata uvádějící zhlédnuté na pravou míru. Problém tohoto přístupu přitom je, že tato obsahová korekce, obvykle plná faktů a prostá vypjatých emocí, nemá obvykle takovou čtenost nebo sledovanost.
Zdroj: WERSM
Přesto právě tento přístup představila CEO YouTube, Susan Wojcicicki, na technologické konferenci, jež byla součástí festivalu South by Southwest. Dle ní by problematický obsah měly nově doplňovat „informační nápovědy“. Například u videa popírajícího, že Američani nepřistáli na Měsíci, bude připojen článek z Wikipedii popisující danou vesmírnou misi.
Pro YouTube není obvyklé, že by rád odváděl návštěvnost ze své platformy na externí zdroje. Wikipedia by neměla být jediným informačním zdrojem, přesto je její preference v něčem výjimečným počinem. Říká jinými slovy, že ji Google věří jako důvěryhodnému zdroji více než vlastním schopnostem nabídnout jako vysvětlení svůj jiný obsah.
Zdroje: Wired, WERSM
Kam dál?
Guillaume Chaslot
Bývalý zaměstnanec YouTube, Guillaume Chaslot, tvrdí, že tato platforma ve skutečnosti podporuje diváka ve sledování většího množství videí bez ohledu na důvěryhodnost a relevantnost jejich zdrojů. Vytvořil dokonce i projekt Algotranparency.org, jenž má dokazovat, že algoritmus YouTube podporuje šíření konspiračních teorií.