Změní se trh smartphonů? Apple zaznamenal u soudu velké vítězství nad Samsungem
21 miliard korun. Přibližně tolik musí Samsung zaplatit podle pátečního verdiktu kalifornského soudu společnosti Apple za kopírování produktů a patentů. Jedná se o zatím nejzásadnější vítězství Applu v dlouhé historii vzájemných sporů a vysoká pokuta není hlavním důvodem.
Podle rozhodnutí poroty Samsung kopíroval hned v 27 případech. Kopií je třeba mobilní telefon Galaxy S, inspiraci Applem při vzniku Galaxy Tabu však soud nenaznal. V některých případech napodobil Samsung software a po jeho úpravě by mohl některé z přístrojů prodávat dál.
Navíc se Samsung může pokusit celý spor ještě zvrátit. Další pokračování je naplánováno na září a společnost má možnost podat odvolání a doložit další důkazy. Pravděpodobnější než úspěch lídra trhu je ovšem spíš pokračování anabáze na dalších frontách a snaha Applu dokázat kopírování ještě v mnohem větším rozsahu. Naději na triumf mu porota dala velkou.
Apple totiž doposud poukázal jen na zcela zjevné přebírání patentovaných vzhledů a technologií, vyřčený ortel mu ale dodá kuráž bojovat i proti méně flagrantním pochybením svého rivala. Vedení Samsungu teď jistě děsí i pomyšlení, že některé sporné produkty firma vypustila až po začátku sporu a do dalších bitev tím Applu dost možná nahrála.
Poletí ceny vzhůru?
Apple žádá soud o zákaz prodeje patenty porušujících produktů Samsungu v USA. Pro Samsung je zásadní, že mezi ně nepatří nejnovější vlajkový telefon Galaxy S III. Do pátečního rozhodnutí ho soud nezahrnul.
Reklamu utahující si z fanoušků Applu asi nyní nikde Samsung ukazovat nebude. Z jeho pohledu je nyní nejdůležitější to, že soudní rozhodnutí se netýká jeho klíčového modelu Galaxy S III.
Poražený ihned po verdiktu postrašil trh svými vizemi, kterak se ceny vyšplhají nahoru vinou menší možnosti volby výrobků na trhu a jak se zablokováním patentů zpomalí inovace. Splní se kvůli rozhodnutí katastrofický scénář, který v Samsungu předestřeli?
Samotný výrobce patrně dolarově miliardovou pokutu ani nepocítí, je to pro něj drobná sumička, za niž například gigant před několika dny odkoupil "drobného subdodavatele" - společnost vyrábějící polovodiče. Nálepky zlodějíčka se však bude největší světový producent smartphonů zbavovat dlouho a těžce. Ani před dalšími laickými porotami mu určitě na dobré pověsti nepřidá.
Dalším pozoruhodným faktem je, že Samsung pravděpodobně dostává od Applu ročně více peněz za dodávku komponentů, které americká společnost potřebuje pro výrobu iPhonů i iPadů. Podle vyjádření hlavního právníka Samsungu, Charlese Verhoevena, pro Reuters činí komponeny od Samsungu 26 procent z ceny iPhonu.
Přesto tu jedna finanční hrozba je. Další prohry mohou zamávat s akciemi Samsung Electronics. Už ta páteční měla drtivý dopad, firma jednorázově přišla o 12 miliard dolarů své tržní ceny. To je však v tuto chvíli jen momentální výkyv, což samo vypovídá o obrovské síle výrobce.
Narážka na inovace je v jistém smyslu úsměvná. Vývojáři Samsungu se teď totiž skutečně zapotí při vymýšlení nových designů a funkcí. Vždyť portfolio prořídlo téměř o třicítku modelů, kterým se ty nadcházející mají podobat co nejméně. Konkurence i zákazníci budou mít oči na stopkách.
Situaci bedlivě sledují i Microsoft a Google. První jmenovaný teď slaví, Windows Phone se nyní zdá jako bezpečný přístav, se kterým by mohl některé modely spojit třeba i Samsung.
Google má naopak důvod pro obavy. Ve sporu totiž nejde jen o podobu tabletů a smartphonů, ale i o funkce rozšířeného operačního systému Android. Přístroje stojící na jeho platformě totiž Samsung vyrábí. Apple takto získal silné argumenty ve sporech s Motorolou, HTC a dalšími.
Zdroj: www.marketingland.com, www.reuters.com