Aplikace Jott umožňuje školákům vyměňovat si zprávy bez nutnosti připojení k mobilní síti či internetu

8. 9. 2015 | Dan Škvařil
Náctiletí vlastníci smartphonů milují, když si mezi sebou mohou vyměňovat zprávy. Aniž by za to ovšem museli platit. Díky aplikaci Jott mohou mezi sebou komunikovat jen díky propojení přes Bluetooth.

Mladí uživatelé chytrých telefonů milují komunikaci pomocí textových zpráv. Pro některé z nich to ovšem může být problém, pokud nejsou v dosahu Wi-Fi a nemají dost peněz, za které by si mohli s kamarády psát. Právě pro ně může být velmi zajímavou alternativou aplikace se jménem Jott, která v poslední době narůstá na popularitě v amerických školách, ale kterou je možná stáhnout také u nás.

Její výhodou je právě možnost propojit uživatele bez přístupu k internetu, aby si mohli vyměňovat zprávy zcela zdarma. Systém využívá propojení na základě Bluetooth. Přestože se jedná o velmi krátký dosah, lze tento komunikační nástroj využít na uzavřených místech, jakými jsou například školy. A právě teenageři tvoří největší počet uživatelů aplikace. V březnu čítali na půl miliónu. Největším překvapením byl jejich obrovský nárůst. Jen během letošního března se celkový počet zdvojnásobil. Denně si nyní aplikaci stáhne něco mezi 15 a 20 tisíci lidí.



Většina mladých školáků sice používá sociální sítě na denní bázi, ještě více je však těch, kteří si vyměňují běžné textové zprávy. Důvodem je pravděpodobně naprostá jednoduchost tohoto způsobu komunikace. A ideální je, pokud  je zdarma. Velké popularitě se proto těší služby jako iMessage, která však funguje pouze mezi uživateli iPhonu. Whatsapp, který patří mezi nejpoužívanější chatovací aplikace, zase vyžaduje připojení k internetu, což může být pro ty nejmladší problém. Podle studie Pew Research přitom 88 procent amerických teenagerů (mezi 13 a 17 lety) má přístup ke smartphonům. 

U nás podobný výzkum zatím neproběhl. Dá se samozřejmě předpokládat, že tak vysokou penetraci smartphony v českých školách nemají. Na druhou stranu zde bude také menší podíl těch, kdo chytrý telefon mají, ale chybí jim k němu data plán. Je tu proto šance, že Jott brzy získá místo mezi oblíbenými aplikacemi českých školáků.

Jott nabízí školákům mnoho předností a zároveň představuje vcelku bezpečný systém. Uživatelé se musí přihlásit pod skutečným jménem, což představuje prevenci proti anonymní šikaně. Zároveň někdo, kdo by se rozhodl přihlásit pod falešným jménem, bude při prvním pokusu o komunikaci nahlášen a vyřazen. Spolužáci se navzájem znají a, pokud by se mezi ně například některý z učitelů pokusí nepozorovaně proklouznout, brzy bude odhalen. Výhodou také je, že uživatel nemusí znát telefonní číslo někoho, s kým si chce psát. Stačí se jen přihlásit na základě emailu nebo účtu na Instagramu.


Mezi nejbližší kroky, které autoři aplikace zamýšlí, patří nyní marketingová kampaň, samozřejmě zaměřená především na teenagery. Bude zajímavé tento vznikající trend pozorovat. Zatím však můžeme jen hádat, zda se bude jednat o další globální hit v oblasti komunikace.

Zdroje: Techcrunch, Jott


To nejlepší z moderního marketingu každý pátek do vašeho inboxu.

Ochrana proti spamovacím robotům. Odpovězte prosím na následující otázku: Jaký je letos rok?
Podobné články: