Cannes Lions: Psi bez hranic pomáhají diagnostikovat rakovinu v odlehlých oblastech s nedostupnou zdravotní péčí
Až polovina lidské populace nemá přístup k základní lékařské péči. Tato data vyplývají z průzkumů OSN, podle kterých musí obyvatelé odlehlých oblastí v Amazonii nebo na Sahaře urazit do nejbližšího diagnostického zařízení stovky kilometrů, pochopitelně bez možnosti využití moderních dopravních prostředků. Podle odborníků ze SFBO (French-Brazil Oncology Society) tak za mnoho úmrtí v těchto částech světa může právě nemožnost standardní diagnostiky. Ale kam nemůže například mamograf, tam pomůže speciálně vycvičený psí čenich. Ten dokáže dle výzkumu Institutu Curie poznat nádorové onemocnění s téměř 100% jistotou. Unikátní projekt Dogs Without Borders dostává psy jako náhradu za moderní diagnostické metody do odlehlých oblastí a nejde přitom jen o diagnostiku rakoviny. I proto nyní.získal na Cannes Lions zlato v kategorii Sustainable Development Goals a stříbro v kategorii The Brand Experience & Activation.
Jedná se o první využití psů k diagnostice lidských chorob.Tým z KDOG, speciální iniciativy spadající pod pařížský Institut Curie, však již v roce 2016 provedl průzkum na 130 vzorcích od žen, z nichž některé měly diagnostikovanou rakovinu prsu a jiné byly bez zdravotní anamnézy. Během studie byla úspěšnost psů v detekci rakoviny téměř 100%. Pes je schopen na základě pachové stopy odhalit rakovinu v její nejranější fázi. Odvede tak stejnou práci jako nákladné diagnostické přístroje, avšak za zlomek ceny. Pro oblasti, které postrádají finanční zdroje a infrastrukturu pro provoz drahého laboratorního vybavení, jsou tak speciálně vycvičené čenichy k nezaplacení. Pes zde často představuje jedinou šanci na včasnou diagnózu rakoviny prsu.
Od loňského roku projekt Dogs Without Borders běží v Brazílii, Maroku a Španělsku. V lednu letošního roku pak pokořil milník tisícovky otestovaných pacientů. Týmy dobrovolníků společně s vycvičenými diagnostickými psy navštívili odlehlé oblasti Sahary a Amazonského pralesa a Španělska. Pacienti dostali speciální diagnostický kit ve tvaru psí kosti. Ten je navržený tak, aby bylo možné jej vytisknout na 3D tiskárně kdekoliv na světě a odolal i drsným přírodním podmínkám. Kromě testovací sady skládající se z mýdla, gázy a termotašky obsahuje také podrobný obrázkový návod, díky kterému je pacient schopen odebrat vzorek z pohodlí svého domova.
Označený vzorek je následně přepraven na sběrné místo, kde prochází pachovým testem na detekci nádorového onemocnění. To pes odhalí během 15-30 vteřin. Pacienti s diagnózou jsou následně informováni o dalším postupu léčby.
Rakovina ale není jediným onemocněním, které jsou psi schopni na základě pachové stopy rozpoznat. Po třech až šesti měsících speciálního tréninku mohou odhalit také Covid-19, malárii, diabetes nebo parkinsonovu chorobu.
Mnohé také překvapí, že se nejedná o speciální pracovní psy a ani o specifická plemena. Ačkoliv honáčtí a ovčáčtí psi mají pro diagnostiku velké vlohy. Výcvikem může projít každý pes bez ohledu na plemeno, původ a věk. Pro účely diagnostiky jsou tak zachraňováni psi z útulků a vysloužilí pracovní psi, které by jinak čekalo utracení.
„Zachráníme psa a ten pes potom může zachránit nás,“ vysvětluje myšlenku Natxo Diaz, hlavní kreativní ředitel agentury VMLY&R Health Spain, která kampaň pro Dogs Without Borders zpracovávala. „Je to skutečně dojemné, protože i ti nejzapomenutější psi, kteří byli zavření v klecích, mohou mít v životě své poslání,“ říká Diaz. „A to dokonce takové, jaké nikdo nečekal - zachraňovat lidské životy.”
Claire Gillis, generální ředitelka VMLY&R, dodala: „Tento projekt byl vytvořen, aby posloužil lékařským potřebám mnoha pacientů, kteří nemají přístup k pravidelným kontrolám nebo diagnostice. Lidé žijící v odlehlých oblastech absolvují cestu k lékaři pouze tehdy, když pociťují příznaky. V době, kdy jsou diagnostikováni, je často příliš pozdě…Narůstající problém toulavých psů v mnoha z těchto regionů a klinicky prokázaný úspěch lékařských detekčních psů nám vnukly myšlenku – zachraňovat životy psů, abychom mohli zachraňovat životy lidí žijících v odlehlých oblastech.“
Spuštění projektu se ale od svého počátku nesetkávalo pouze s nadšením. Ze strany testovaných se týmy setkávaly s jistou skepsí a bojovaly také se strachem ze psů. „Pacienti se nás ptali: ‚Bojím se psů. Budu s nimi v přímém kontaktu?‘“, hovořila o obavách Maria Claudia Da Rocha Miranda, lékařka z KDOG Brasil. Další překážkou byly také kulturní rozdíly. „Není stejné požádat o vzorek k testování ženy v Brazílii a zeptat se ženy v Maroku. Potřebovali jsme mluvit se všemi komunitami, získat jejich důvěru a podporu, abychom mohli jít a zachránit životy v jejich komunitě,“vysvětlil Díaz.
S postupem času si však iniciativa získala důvěru pacientů i široké veřejnosti a stala se senzací i v médiích a na sociálních sítích. Velkou roli v tom sehrála také celosvětová pandemie, která obrátila pozornost obyvatel k potřebě chránit své zdraví a zároveň podpořila i alternativní metody diagnostiky. V medicíně je rozpruplné na něco takového spoléhat, ale v tomto případě kreativita a schopnost nacházet alternativní řešení, pomohla pacientům, kteří výhody rozvinuté západní medicíny nemohou jednoduše využít.
Zdroje: Dogs Without Borders, Kdog Institut Curie, Ads of the World, MM+M Medical Marketing and Media, Creative Brief,