Crowd funding s humorem – The Oatmeal postaví muzeum Nikoly Tesly
Víte, jak vybrat snadno peníze na dobrou věc bez toho, abyste museli přizvat Zdeňka Svěráka? Nakreslete nějaké vtipy. Ne, to není vtip! Sílu internetu a jeho touhu se bavit dokazuje Matthew Inman, který kreslí zábavné komiksové stripy a publikuje je na stránce The Oatmeal. Názvy těch nejoblíbenějších jsou třeba „Proč bych se radši nechal praštit do varlat, než abych volal na zákaznickou linku“ nebo „Proč se domnívám, že byly tiskárny seslány z pekla, aby nám zničily život“, toto dílo je třeba ideálním únikem webdesignerů ve chvílích, kdy mají pocit, že jim nikdo nerozumí. Inman tak poskytuje útěchu a pár minut upřímného smíchu kancelářskému lidu, který ho také živí tím, že si kupuje jeho práci v tištěné podobě v ceně 20 dolarů za jeden komiksový strip.
Inman si nicméně dokáže říct o peníze i v případě vyššího zájmu. Jedním z nich je i zbudování muzea geniálního srbského vynálezce Nikoly Tesly (pokud si myslíte, že se o rozvoj elektřiny a její využití v domácnosti zasloužil především Thomas Edison, přečtěte si raději obhajobu Tesly na The Oatmeal). A to na místě jeho původní laboratoře v Shorehamu ve státě New York. Minulý týden vyhlásil cíl vybrat za tímto účelem 850 tisíc dolarů v příspěvku na svém webu pojmenovaném „Let’s Build a Goddamn Tesla Musem“, Původně toho chtěl dosáhnout během 40 dnů. Za 6 dnů už ale mohl radostně zvolat na Twitteru, že je hranice překonána. Peníze zaslalo 20 000 lidí. Donor, díky kterému se vybraná částka vyšplhala nad vytyčenou hranici, daroval dokonce 33 tisíc dolarů. S grantem od státu New York je na muzeum za necelý týden k dispozici částka 1,7 milionu dolarů.
Crowd funding není nic nového pod sluncem. Sbírky pro dobrou věc tu jsou odnepaměti. Novou krev do konceptu vlil před pár lety Kickstarter s tím, že přispěvatelé finančních prostředků něco dostanou. Stal se tak alternativou i pro získávání investic do komerčních projektů nebo těch, které se pohybují na jejich hraně.
Z tohoto pohledu je celá akce Inmana na podporu muzea pro jednoho nedoceněného vynálezce vyloženě tradiční a neobjevná. Je však testamentem síly internetu, který miluje své hrdiny, a rád je poslechne.
Matt Inman se nebojí peníze vybrané na charitu dárcům ukázat.
Nebyl to ostatně První Inmanův crowd fundingový projekt. Poté, co ho zažaloval o 20 tisíc dolarů portál FunnyJunk za zmínku na stránkách The Oatmeal, slíbil Inman, že získá 20 tisíc dolarů, dá je na charitu a přidá k tomu právníkovi FunnyJunk, Charlesovi Carreonovi, i kresbu jeho matky při sexu s medvědem. I díky slibu zmíněné kresby vybral celých 211 tisíc dolarů a před předáním peněz charitě předvedl svůj smysl pro humor naplno.
Jasný vzkaz právníkovi FunnyJunk, Charlesovi Carreonovi
Takto podle Inmana vypadá matka výše zmíněného právnika.
Zdroje: www.theoatmeal.com, techcrunch.com