Digitální marketing a rychloobrátkové zboží: Z ročně investovaných 79 miliard dolarů pouze 40 % přineslo pozitivní ROI
- Jak zlepšit efektivitu prodeje?
- Jak komunikovat se zákazníky?
- Jak vycházet vstříc klientům?
- Jak zpracovat funkční strategii?
Zdroj: P&G
Giganti v oblastech rychloobrátkové spotřební zboží (Fast Moving Consumer Goods, dále FMCG, pozn. redakce) jako například Procter & Gamble či Unilever výrazným způsobem snížili a optimalizovali svůj rozpočet věnovaný digitálnímu marketingu. Dle průzkumu konzultantské společnosti AlixPartners však i přesto téměř 60 % firem ve stejné kategorii svůj rozpočet promrhá, což vede k roční ztrátě 50 miliard dolarů.
Rychloobrátkové spotřební zboží zahrnuje výrobky, které jsou prodávány rychle, při relativně nízké ceně a mají omezenou dobu spotřeby. Patří sem například předměty kosmetické a hygienické potřeby, drogistické zboží, věci s rychlým opotřebením a dále potraviny, nápoje, léky či spotřební technika. Tedy předměty téměř denní potřeby a právě tomu by měla být přizpůsobena i online reklama.
Globální konzultantská společnost AlixPartners vyzpovídala 1100 lidí v rozhodovacích pozicích, kteří zastupují právě oblast FMCG. Tyto společnosti se nachází v USA, Číně, Indii i evropských zemích a jejich zástupci měli ohodnotit digitální dovednosti svých firem a uvést, čemu přičítají nízkou návratnost investic v oblasti online marketingu.
Z daného průzkumu vyplynulo, že v roce 2018 bylo v oblasti FMCG investováno 79 miliard dolarů do digitálního marketingu, nicméně 60 % z této investice neznamenalo téměř žádnou návratnost (Return On Investments, dále ROI).
Do čistě digitální reklam, které běžely například na Facebooku a Googlu, bylo investováno 60 miliard dolarů. Polovina z tohoto rozpočtu však vykazovala negativní ROI a u některých reklam se ROI ani neměřila.
Z tohoto průzkumu je tedy patrné, že pokud chtějí organizace získat lepší výsledky se svým online marketingem, musí přehodnotit svou strategii.
Brian Major, výkonný ředitel v oblasti spotřebitelských produktů v AlixPartners, v komentáři k těmto závěrům uvedl:
„Mnoho společností se nechalo zlákat příslibem růstu prostřednictvím digitálních médií a jednoduše vyhazovaly peníze, což je vedlo k miliardám zbytečných investic.”
Že se vyplatí digitální reklamu pořádně promyslet dokazuje i Procter & Gamble. Snížení inzerce v digitální reklamě o 200 milionů zvýšilo dosah této společnosti o 10 procent . Ke snížení došlo již během roku 2017 a to z důvodu, že přes digitální reklamu neoslovovala tato společnost své cílové publikum efektivně. Takto ušetřené finance byly investovány do jiných mediálních prostředků s větším dosahem, například do televizního a rozhlasového vysílání.
Digitální marketing není samospásný a, jak je vidět z průzkumu, často vede k drahým chybám. Dle jeho autorů lze úspěchu postupně dosáhnout pomocí přesnějších a cílených metod, které mají větší šanci zapojit uživatele a více využívají analýzu dat. Uvidíme tedy, jestli se tímto budou řídit i firmy v oblasti FMCG.
Zdroje: The Drum, AlixPartners
Tip redakce
Svůj postoj k digitálním reklamám změnil i Unilever. Ten si najal armádu specialistů, kteří mu pomohou přeskočit z masových kampaní na velmi přesně cílené kampaně v digitálním prostoru. Unilever chce být díky kvalitnímu a dobře cílenému obsahu rychlejší, pružnější a bližší zákazníkovi.