Facebook i YouTube na svých platformách Tálibán netrpí. Twitter ano
Zdroj: Stock photos on Shutterstock
Turbulentní situace v Afghánistánu a jeho násilné převzetí Tálibánem má v dnešní době pochopitelně i svůj odraz ve světě sociálních médií. Třeba i takový, že Tálibán údajně přesvědčoval příslušníky vládních sil ke složení zbraní na mnoha místech přes WhatsApp. Společnost Facebook se nicméně snaží projevy Tálibánu na svých platformách potlačit a stejně tak činí i YouTube vlastněný Googlem. „Do party“ se ovšem zatím nepřidal Twitter.
Facebook prý dokonce na monitorování obsahu najal tým afghánských expertů, kteří se snaží odstranit propagandu Tálibánu z jeho platforem. Mluvčí společnosti Facebook uvedl:
„Tálibán je podle amerických zákonů považován za teroristickou organizaci a podle našich zásad pro nebezpečné organizace je jeho působení na Facebooku a Instagramu zakázáno. To znamená, že odstraňujeme účty vedené Tálibánem nebo jeho jménem a zakazujeme jejich chválu, podporu a reprezentaci. Máme také specializovaný tým regionálních odborníků, kteří nám pomáhají identifikovat a upozorňovat na vznikající problémy na platformě.“
Až komicky působí stížnosti mluvčího Tálibánu, Mudžahída. Dle The New York Times zrušil Facebook jeho účet a další účty s ním svázané. Proč tak učinil? „To byste se měli zeptat lidí z Facebook, těch, co se prohlašují za proponenty svobody slova a přitom nedovolí zveřejnění všech informací,“ odpovídal na tiskové konferenci.
Taliban spox in their first press conference complaining about Facebook. Absolutely surreal. pic.twitter.com/hYUAeIdqHk
Tvrdý postoj v současnosti uplatňuje i YouTube. „Veškerý obsah na YouTube podléhá našim podmínkám služby a pravidlům komunity. YouTube dodržuje všechny platné zákony o sankcích a dodržování obchodních pravidel, včetně příslušných sankcí USA. Pokud tedy nalezneme účet, o kterém se domníváme, že je vlastněn a provozován afghánským Tálibánem, zrušíme jej. Naše zásady dále zakazují obsah, který podněcuje k násilí," uvedl mluvčího YouTube s tím, že při rozhodování o tom, kdo může a nemůže mít účet, se uplatňuje sankční politika USA.
Nutno přitom dodat, že Tálibán rozhodně neobjevil zmíněné platformy v posledních týdnech a působí na nich roky. Jak ukázaly bany Donalda Trumpa po útoku na Kapitol na začátku tohoto roku, jsou sociální sítě schopné jednat nejakčněji v okamžiku krize, které se dostává obrovské mediální pozornosti. Právě v tomto kontextu je ovšem zvláštní postoj Twitteru, který jako první Trumpovi zákaz udělil. V tuto chvíli se ovšem k podobnému kroku na účet Tálibánu zatím nedokázal odhodlat.