Hrošice Moo Deng zasahuje do prezidentské volební kampaně v USA
Když nevíte co, dejte tam dítě. A když nemáte dítě, dejte tam zvířátko. To je už poněkud zaprášená taktika, které se v politické komunikaci dnes v „plnotučné“ verzi drží zejména diktátoři. Nový twist ji ale dala kampaň vyzývající k účasti na volbě amerického prezidenta.
Ty se budou konat 5. listopadu. Volit korespondenčně ale mohou Američané už teď. A právě na tento fakt upozorňuje kampaň organizace VOTE.PA ze státu Pensylvánie, která si na pomoc vzala nečekaného pomocníka: samici hrošíka liberijského jménem Moo Deng, která je virální senzací posledního měsíce.
Tříměsíční mládě je rezidentem thajské ZOO, v níž mu zřídili i kontinuální liveshow. Kdekoliv se na sociálních sítích objeví, sbírá lajky po hrstech. Časopis Time ji označil za virální ikonu současnosti. A právě proto Moo Deng využila VOTE.PA na síti X k ilustrované instruktáži korespondenční volby.
Zdroj: X / VOTE.PA
A na Instagramu pro změnu akcentuje jiná pensylvánská organizace emocionální aspekty dobrého pocitu z odvolení a nutnost se registrovat k volbám — a to s celou škálou grimas Moo Deng.
Virální aspekt věci i v tomto případě neomylně funguje. Jen tweet výše má obdivuhodných 7,5 milionů zobrazení.
Donald Trump po minulých prezidentských volbách v roce 2020 označoval korespondenční volbu jako příležitost k podvodům a dá se říci, že i z toho důvodu je pravděpodobně tento typ volby populárnější u příznivců demokratické strany. Ač Moo Deng nevyjadřuje žádnou stranickou afiliaci, může její roztomilost pomoci spíše Kamale Harris.
A možná právě proto ji někteří uživatelé vykreslují jako fanynku Donalda Trumpa a podstatná část internetových rozepří pod volebními příspěvky s Moo Deng je o to, koho by asi volila.
Zdroj: X / Dr. Vox Spookuli
Jiní upozorňují na to, že je z Thajska a nemůže v USA volit (něco nám říká, že to nemůžou ani v USA narození hroší z tamních ZOO, pozn. red.). Celkově tu ale máme tisíce komentářů, které danou viralitu ještě nafukují.
Milionové dosahy a tisíce komentářů na „blbostí z internetu“ nemusí být vůbec zanedbatelné, protože stát Pensylvánie je jeden z tzv. swing states s potenciálem rozhodnout celkový výsledek prezidentského klání. Analytici přitom očekávají extrémně těsný výsledek. Připomínáme, že vítěz třeba i s 50,5 % nad 49,5 % hlasů bere všechny hlasy volitelů pro daný stát. Ve chvíli, kdy o osudu voleb mohou rozhodovat de facto stovky hlasů, je podstatná i role internetem milovaného hrošíka liberijského. Jsme jenom zvědaví, kdo z kandidátů si na Moo Deng bude po sečtení hlasů stěžovat jako na narušitelku voleb ze zahraničí.