Instagram chce bojovat proti dezinformacím globálně. Rozšiřuje svůj fact-check program mimo USA
Falešné informace a fake news jsou hrozbou a neplatí to jen pro Facebook, ale i pro jeho vizuálněji zaměřeného bratra. Také Instagram se s tím rozhodl něco dělat.
„Dezinformace založené na fotografiích a videu jsou v našem odvětví čím dál větší výzvou a něčím, co se snaží naše týmy řešit. V květnu tohoto roku jsme začali pracovat s fact-check organizacemi třetích stran, aby nám pomohly identifikovat, vyhodnotit a označit falešné informace. Tito partneři nám pomáhají nezávisle posoudit falešné informace, aby nám je pomohli zachytit snížit jejich šíření,“ uvedl Instagram s tím, že svůj fact-check program rozšiřuje globálně a otevírá se dalším subjektům třetích stran zabývajícím se ověřováním faktické správnosti.
Jak to bude fungovat
Pokud bude obsah vyhodnocený jako falešný nebo částečně falešný, Instagram ho odstraní ze stránky Explore Tab a nebude dohledatelný ani skrze hashtagy. Toto opatření se pak bude vtahovat preventivně na veškerý obsah od opakovaných šiřitelů dezinformací.
Bude také označen, takže lidé (nyní celosvětově) poznají, že jde o něco sporného. Toto označení a fact-check obecně se vztahuje k veškerému obsahu: ve feedu, na profilu, ve Stories i v přímých zprávách.