Levi's uvedl na trh kalhoty, které jsou vyrobeny ze zkapalněných vláken starých džínů
Módní průmysl se už dlouhá léta snaží recyklovat látky podobně, jako recyklujeme plast nebo papír. Společnost Levi's tento problém vyřešila. Od letošního roku si můžete zakoupit ikonické džíny, které byly vyrobené z nové tkaniny švédské společnosti Renewcell. Tkanina je vytvořena pomocí starých džín, které jsou rozpuštěny v různých chemikáliích.
Levi's experimentuje s recyklovanými materiály již několik let vytvářením malých kapsulových kolekcí. Nyní však věří, že špičková tkanina Renewcell je připravena na to jít do světa ve velkém, a proto ji začlenila do svého nejoblíbenějšího modelu kalhot. Doufá, že brzy uvede na trh další oděvy vyrobené z tohoto materiálu.
Globální módní průmysl každoročně vyprodukuje více než 100 miliard oděvů, z nichž naprostá většina je vyrobena ze surovin, jako jsou bavlna a ropa. V současné době neexistuje způsob, jak látky recyklovat ve velkém měřítku. Proto se organizace po celém světě snaží přijít s řešením.
Například v Hongkongu vláda vyvinula zařízení Green Machine, které rozmělňuje oděvy na drobná vlákna, odděluje různé materiály a poté je spřádá zpět do příze. Jiné společnosti, například Evrnu, Circ a Sulzer, používají chemikálie k rozpuštění látky na polymery, které pak promění zpět na vlákna. Švédská společnost Renewcell rovněž používá chemické látky. Založil ji tým vědců z Královského technologického institutu ve Stockholmu, kteří zkoumali, jak rozložit celulózu, stavební kámen organických vláken, jako jsou dřevo, bavlna a viskóza.
„Jedním z největších švédských průmyslových odvětví je lesnictví, takže máme odborné znalosti v oblasti zpracování dřeva. Existují zavedené metody chemického rozkladu dřeva na celulózu za účelem recyklace. U společnosti Renewcell upravujeme vzorec tak, aby fungoval i pro bavlnu a viskózu," říká Harald Cavalli-Björkman, ředitel pro růst společnosti Renewcell.
V uplynulých 10 letech společnost Renewcell pracovala na procesu přeměny starého oblečení na nové. Nakupovala použité oděvy a textilní výrobní odpad, který obsahuje velký podíl bavlny a viskózy. Džíny jsou nejvhodnějším materiálem, protože jsou vyrobeny převážně z bavlny s malým množstvím elastických vláken, jako je nylon. Stroj odstraní knoflíky a zipy, poté se zbylé textilie rozdrtí a chemicky rozpustí. Veškeré nečistoty a necelulózový obsah (např. nylon) se oddělí a zůstane tak pouze čistá celulóza. Tento nový materiál, který společnost Renewcell nazývá Circulose, se balí do balíků a může pak projít dodavatelským řetězcem výroby oděvů jako náhrada bavlny, viskózy nebo syntetických vláken.
Paul Dillinger, vedoucí globálních produktových inovací ve společnosti Levi Strauss & Co. má za úkol zkoumat nejnovější udržitelná řešení v módním průmyslu. V roce 2018 navštívil novou továrnu společnosti Renewcell ve švédském Kristinehamnu. O dva roky později, v roce 2020 a 2021, uvedl Dillingerův tým na trh malé kapsulové kolekce džínů vyrobených s použitím Circulose, včetně pánských džínů 502 a dámských High Loose.
„Podařilo se nám prokázat, že Circulose je dostatečně pevná a odolná, aby splňovala naše džínovinové standardy. Velkou otázkou však bylo, zda bychom tento materiál mohli začít používat ve velkém měřítku." říká Dillinger.
Společnost Levi Strauss & Co., tedy mateřská společnost Levi's, dosahuje ročního obratu 4,5 miliardy dolarů a prodává miliony džínů po celém světě. Proto hledala partnera, který může držet v recyklaci materiálů krok s jejich produkcí. Společnost Renewcell naštěstí v roce 2020 stavěla ve švédském Sundsvallu chemickou recyklační továrnu v komerčním měřítku, která by měla 100 zaměstnanců a mohla vyrábět až 60 000 tun cirkulózy ročně. Závod bude uveden do provozu v letošním roce.
„Tuto továrnu jsme postavili v bývalé továrně na dřevní buničinu, přičemž jsme znovu použili mnoho stávajících strojů. Naše zaměření na recyklaci se tak vztahuje i na naše továrny," říká Cavalli-Björkman.
Dillinger a jeho tým se rozhodli uvést na trh model 501 pro muže a ženy vyrobený z materiálu Circulose. K dispozici budou desítky tisíc kusů. V současné době se džíny vyrábějí ze směsi Circulose a organické bavlny, ale protože nová továrna v Sundsvallu je schopna vyrábět větší množství Circulose, Dillinger říká, že v džínách budou používat ještě více tohoto vlákna.
Značka Levi's pečlivě upravila design tohoto modelu tak, aby je bylo možné snadno recyklovat pomocí procesu společnosti Renewcell. Vyrobila například celé džíny z bavlny a viskózy. To znamená, že nahradili části oděvu obvykle vyrobené ze syntetických vláken, jako jsou štítky, polyesterové kapsy a další detaily, bavlněnými alternativami. Stejně tak stretchovou funkci nahradila přírodní viskóza.
„Výhodou procesu chemické recyklace společnosti Renewcell je, že tkaniny lze recyklovat donekonečna, aniž by došlo k degradaci vláken," říká Dillinger.
Dillinger říká, že tyto džíny 501 jsou pravděpodobně nejudržitelnějšími džínami, které společnost vyrobila, což společnosti Levi's umožňuje snížit závislost na surovinách a učinit velký krok k vytvoření kruhového systému, v němž se oděvy mohou přeměnit zpět na oblečení.
Zdroj: Fast Company, Levi Strauss & Co., Renewcell