Meta je dle ruského soudu extremistickou organizací. Na WhatsApp se to ale nevztahuje
V pondělí 21. března rozhodl soud v Moskvě o tom, že je společnost Meta Platforms „extremistickou organizací“. Popravdě málokdo uvažoval o tom, že by to dopadlo jinak, když o udělení zmíněného nelichotivého statusu soudní autoritou usiloval ruský cenzurní úřad Roskomnadzor.
Ten s tím do značné míry reagoval na prohlášení Meta, že nebude postihovat nenávistné komentáře vůči ruským vojákům, a dokonce ani výzvy k zabití ruského prezidenta Vladimira Putina. I když později dodal, že se to vztahuje jen na ukrajinské uživatele, nijak si s tím v očích Roskomnadzoru nepomohl. Bez toho mohl být pravděpodobně oficiálně tolerován alespoň Instagram, který je v Rusku s 64 miliony uživatelů více než dvojnásobně populárnější než Facebook
Vývoj počtu ruských uživatelů Instagramu v letech 2018 až 2022
Zdroj: Statista.com
Tisková agentura Interfax uvedla, že se právnička Meta Platforms, Viktoria Šagina, bránila klienta tím, že Meta se nepodílí na žádných extremistických aktivitách a stojí proti rusofobii. Tato tvrzení ovšem nebyla brána v potaz, soudkyně Olga Solopová uvedla, že rozhodnutí bude vymáháno neprodleně a aktivity Facebooku a Instagramu budou okamžitě v Rusku zakázány kvůli „vykonávání extremistických aktivit“.
V teorii to pro ně již stejně platí. Instagram byl oficiálně „vypnut“ na území Ruska z 13. na 14. března. Zajímavé ovšem je, že se zákaz netýká chatovací aplikace WhatsApp. Dle soudu to je díky jejímu „nedostatku funkčnosti pro šíření dezinformací“. I díky přesunu uživatelů z Facebooku a Instagramu je nyní nejpopulárnější chatovací aplikací v Rusku, Telegram, mimochodem jeden z nejdůležitějších sociální kanálů pro ukrajinského prezidenta Zelenského.