NÚKIB varuje před TikTokem. Výstraha směřuje i k veřejnosti, lidé spojení s kritickou informační infrastrukturou dostávají zákaz

8. 3. 2023 | Petr Michl
Raději to smažte, říká implicitně Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost lidem ve veřejných politických a rozhodovacích funkcích. Měkké doporučení platí i pro veřejnost, pracovníci spojení s kritickou informační infrastrukturou využijí „uninstall“ povinně.


Zdroj: NÚKIB

Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB) následuje řadu dalších institucí západních zemí s podobnou funkcí. Varuje před používání čínské aplikace TikTok a spojuje ji s bezpečnostními riziky.

Přímý dopad v podobě zákazu má varování NÚKIB pro používání aplikace TikTok na zařízeních přistupujících k informačním a komunikačním systémům kritické informační infrastruktury, informačním systémům základní služby a významným informačním systémům. Jako důvod úřad uvádí:

K vydání tohoto varování vedla NÚKIB kombinace vlastních poznatků a zjištění spolu s informacemi od partnerů. Obava z možných bezpečnostních hrozeb vyplývá především z množství shromažďovaných dat o uživatelích a způsobu, jakým jsou sbírána, nakládání s nimi a v neposlední řadě také z právního a politického prostředí Čínské lidové republiky, jejímuž právnímu prostředí je podřízena společnost ByteDance, která vyvinula a provozuje sociální platformu TikTok.“

Zmínkou o čínském právním a politickém prostředí při tom naráží na to, že tamní státní úřady mají právo vyžádat si tzv. „zadní vrátka“ do čínských aplikací, čistě teoreticky tak mají přístup k veškerým informacím, které ony aplikace shromažďují.

NÚKIB i proto nedoporučuje používat TikTok ani „zájmovým osobám“ — tedy lidem, kteří jsou například ve vysokých politických, veřejných či rozhodovacích funkcích. „V případě, že budou uživatelé nadále využívat aplikaci TikTok, bude o nich aplikace dále sbírat velké množství dat, která nejsou relevantní pro fungování samotné aplikace, ale mohou být v budoucnu zneužita,“ říká pak k používání aplikací veřejností s dodatkem, že samotné rozhodnutí o používání je však věcí každého jednotlivce.

Možná byste mohli argumentovat tím, že jiné aplikace také sbírají uživatelská data. Informace o největším počtu uživatelů má pak Meta, která se skandálem Cambridge Analytica a řadou dalších rozhodně také není ukázkou ctností. NÚKIB nicméně své jednostranné varování obhajuje takto: U jiných sociálních platforem aktuálně neevidujeme kombinaci velkého množství uživatelů, excesivního sběru dat, specifik právního prostředí, ve kterém působí provozovatel aplikace, a zároveň upozornění zpravodajských služeb na vlivové operace pocházející z tohoto prostředí. To tvoří rozdíl mezi TikTokem a dalšími aplikacemi podobného typu.“

TikTok je již nevítaným doplňkem zařízení lidí pracujících pro kanadskou vládu, Evropskou komisi a také pro federální úřady v USA. Největším strašákem je ale pro něj zákaz platící pro veřejnost v USA a EU, ten na obřím indickém trhu už před 2 lety přišel. 

Kam dál?

„Povolit aplikaci, aby nadále působila v USA, by bylo stejné, jako kdybychom za studené války dovolili Sovětskému svazu koupit New York Times, Washington Post a hlavní TV stanice,“ říká jeden z navrhovatelů zákona namířeného proti TikToku. TikToku v USA vážně hrozí zákaz

Štítky dokumentu: TikTok

To nejlepší z moderního marketingu každý pátek do vašeho inboxu.

Ochrana proti spamovacím robotům. Odpovězte prosím na následující otázku: Jaký je letos rok?
Podobné články: