O post ředitele ČRo se utkají Duhan, Hikelová a Matoulek
ČRo |
Do dalšího kola volby generálního ředitele Českého rozhlasu (ČRo) postoupil prozatímní ředitel ČRo Peter Duhan, ředitelka zpravodajských stanic ČRo Hana Hikelová a Petr Matoulek. Rozhodla o tom dnes Rada ČRo. Nového ředitele ČRo bude rada ČRo volit na březnovém zasedání. O post generálního ředitele veřejnoprávního rozhlasu se původně ucházelo šest zájemců, který byli Duhan, Hikelová, Matoulek, Jiří Franc, Jan Menger a Karel Zýka. Franc z výběrového řízení kvůli jmenování náměstkem ministra vnitra odstoupil.
Kandidáti na post ředitele ČRo dnes radním představili své projekty, se kterými se do výběrového řízení přihlásili. Uchazeči zmiňovali zejména nutné úspory v nákladech a investice do modernizace rozhlasových technologií, které jsou mnohdy na hranici životnosti. S navyšováním koncesionářských poplatků kandidáti naopak nepočítají. Úspory má podle uchazečů přinést také snížení počtu zaměstnanců zejména v obslužných provozech ČRo.
Roční úsporu až 25 milionů korun by podle Duhana v horizontu dvou až tří let přinesla změna struktury úseku techniky ČRo. "Provedený audit nákladů na služby elektronických komunikací umožňujících šíření rozhlasového vysílání prostřednictvím vysílačů přinesl překvapivé výsledky, z nichž vyplývá, že rozdíl mezi cenou obvyklou a sjednanou může činit ročně více jak 17 milionů korun v neprospěch rozhlasu. Tato suma se týká pouze celoplošných stanic," upozornil Duhan, podle kterého by mělo být na tyto služby vypsáno nové výběrové řízení.
O nutnosti úspor v rozpočtu ČRo hovořila také Hikelová. V ČRo nyní pracuje zhruba 1400 lidí, což je podle Hikelové neúnosné. Snížit náklady by prý mohl audit zaměřený zejména na obslužné organizace, které se podle Hikelové nevyhnou reorganizaci. Hikelová míní, že další úspory lze najít nejen v provozu vysílačů, ale také v optimalizaci počtu budov, ve kterých ČRo sídlí. ČRo by si tak vytvořil finanční rezervy, které by pak mohl investovat do rozsáhlé modernizace.
Hikelová odmítla zvyšování koncesionářských poplatků. ČRo by ale měl mít nadále možnost vysílat reklamu. Pokud by byla zakázána, tak by ČRo podle Hikelové mohly chybět peníze na marketing a propagaci.
Podle Matoulka, který dříve působil v soukromé rozhlasové stanici Rádio Černá hora, by se veřejnoprávní rozhlas neměl primárně snažit o co největší poslechovost a případné programové změny mají být provedeny citlivě. Matoulek míní, že ČRo má investovat také do svých zaměstnanců, kteří by podle něj měli být placeni nejlépe ve svém oboru.
ČRo od loňského března dočasně vede Duhan. Rada po rezignaci předchozího generálního ředitele Richarda Medka nominovala šest kandidátů, kteří loni v květnu předložili své projekty. Nového šéfa však nemohla vybrat, protože působila jen v pěti členech místo devíti. Nyní má po zvolení Milana Badala do rady potřebných šest členů.
Na programu dnešního jednání rady ČRo byl také návrh na sloučení stanic ČRo 6 a Rádio Česko, což je podle radních v kompetenci vedení veřejnoprávního rozhlasu. S projektem souvisí stěhování ČRo 6 z budovy v Dykově ulici v Praze 2 do hlavní budovy ČRo ve Vinohradské ulici, které by mělo být provedeno do letošního října. Rada dnes Duhanovi uložila, aby zahájil přípravu prodeje budovy ČRo v Dykově ulici, který by měl být proveden v červenci.