Produktová videa lusknutím promptu. Marketéři musí nové funkce genAI video nástroje Pika 2.0 milovat

16. 12. 2024 | Petr Michl
Pika ve verzi 2.0 umožňuje s funkcí „Scene Ingredients“ vytvořit záběr z přesně dané postavy, předmětu, kostýmu a prostředí na základě jejich referenční fotky. Marketéři to využijí při tvorbě produktových videí i bláznivého obsahu přitahujícího engagement na sociálních sítích.


Zdroj: Pika Labs

Necelý týden poté, co byla konečně uvedena Sora, se hlásí o slovo Pika Labs s tím, že jejich genAI video nástroj Pika rozhodně není na odpis. Jeho verze 2.0 přináší více kontroly do kreativního procesu a funkce, které budou zářit na sociálních sítích.

Mezi ty patří zejména možnost jednoduše přidat do videa tzv. „Scene Ingredients“, a to v podobě prostředí nebo objektů a lidí z reálného světa. V Pika Labs k tomu říkají:

„Poprvé můžete vytvořit záběr z přesně dané postavy, předmětu, kostýmu a prostředí. Nahrajte libovolně málo nebo libovolně mnoho referenčních snímků a přidejte výzvu. Pokročilé rozpoznávání obrázků v modelu intuitivně určí roli každého obrázku a plynule je spojí do jedné scény.“

Na následujícím videu jde o sousedovic kočku, s níž se můžete na videu pomazlit, ale klidně se také projet na jejích zádech.



Samozřejmě vás ale může snadno napadnout mnoho komerčních aplikací, kdy se v konkrétní scéně může objevit produkt. A nemusíte zůstávat při zemi. Pika Labs ve svých videích ukazují modelku v zeleném kožichu a zlatých lodičkách, která létá v oblacích.



Jedné se o hodně vylepšenou možnost referenčního obrázku či videa, kterou nabízelo již nyní více genAI nástrojů. Samozřejmě mimo vtipných videích pro sociálních sítě nebo produktových videí s sebou podobná funkce nese větší nebezpečí deepfakes. Co jiného pro jejich tvorbu chtít než schopnost zasadit osobu či objekt do konkrétního prostředí a nechat je jednat dle vašeho zadání? Elon Musk na koni ve videu výše je jen velmi malou ochutnávkou toho, co vše by šlo podobně „nafejkovat“.  

Vylepšení se ovšem netýkají jen „Scene Ingridients“. Pika se chlubí vyspělejším následováním promptu, kdy sleduje záměr i detaily textového zadání. Prý tak zvládne „proměnit i ty nejkomplexnější prompty v klipy, aniž by vynechal důležité prvky nebo se rozpadl“.

Vizuální vylepšení jsou z ukázek vidět na prvcích, které bývají v umělých video výstupech zpravidla velkým oříškem: znázornění vodní hladiny a především pohybu. Pika 2.0. se chlubí i lepším zpracováním odrazů v zrcadle či stínů a změn ve světelnosti scény. Skvěle to ukazují následující scény z bludiště a kina.  

 

Fascinuje nás taky schopnost následovat zadané prostředí. Na následujícím videu je oživena dívka ze slavného obrazu Andrewa Wyetha, Christina’s World. V jedné z nejčastějších intepretacích je dívka dívající se na farmu v dáli imobilní. Zde ji rozchodili.

 

V Pika Labs uvádí, že dokáží udržet konzistenci charakteru napříč „tisícovkou klipů“. Máte tak třeba tvář značky. Ta se může usmívat v kavárně.


Obléknete jí ale snadno kabát a vypravíte ji do arktické zimy do pár minut.

  

Naše hrdinka se může ocitnout i na pláži s konkrétní kočkou. Musíme ovšem uznat, že kočky jsou více digitální než lidské postavy. Ty už se hodně blíží hranici plné realističnosti, podobně jako třeba virtuální influencerky z Instagramu na statických snímcích.

 

Marketéry bude ovšem fascinovat pravděpodobně nejvíce rychlé vytváření produktových videí.

 

Z čeho ale zapálení tvůrci nebudou mít radost, je cenová politika. „Jak toho člověk testuje víc, už to docela začíná lézt do peněz. 'Pro account' stojí 35 dolarů/měsíc a máte v rámci něj 2000 kreditů, což vám vyjde zhruba na 20 videí po 100 kreditech. Mají dokonce 'Fancy account' za 95 dolarů měsíčně a máte v rámci něj 6000 kreditů, což ale pořád není neomezená možnost generování, jako u konkurence,“ postěžoval si AI video tvůrce David Havran Spáčil na LinkedIn. Konkurencí s předplatným „bez stropu“ v počtu výstupů přitom nabízí Runway. I tak vše ale samozřejmě vyjde řádově levněji než platit za natáčení po všech možných světových destinacích nebo dokonce v oblacích. Pika 2.0 z tohoto pohledu otevírá pro marketéry další dveře a zavírá je zejména těm v pomocných profesích spojených s videoprodukcí. 

 

Kam dál? 


Zdroj: Sora.com

Sora je venku. Mnohokrát odkládané uvedení AI video nástroje od OpenAI je tady.

 

Štítky dokumentu: AI

To nejlepší z moderního marketingu každý pátek do vašeho inboxu.

Ochrana proti spamovacím robotům. Odpovězte prosím na následující otázku: Jaký je letos rok?
Podobné články: