Shopexpo: Stav české e-commerce dle Heureka.cz
Česko je e-shopovou velmocí a největším srovnávačem jejich nabídek je Heureka.cz. Není tak divu, že na pódiu konference Shopexpo stanul i její CEO, Tomáš Braverman, se zprávou o stavu trhu.
Počet e-shopů přestává růst
Dle počtu e-shopů na obyvatele je Česká republika doslova zemí e-commerce. Uplynulé tři roky však ukázaly, že i jejich počet má jistý strop, který se zatím ustanovil kolem hranice 37 tisíc. Loni přibylo v absolutních číslech jen 100 e-shopů a nyní by jich mělo být 37 300. "Nejedná se přitom o neměnný stav. e-shopy vznikají a zanikají. Do té druhé skupiny loni patřilo celých 6 900 elektronických obchodů," uvedl Braverman. Je si také nutné uvědomit, že mnoho e-shopů představují jen jakousi formu rodinného přivýdělku. Jednu třetinu obratu reprezentuje top 5 hráčů.
Obrat v pololetí 2015 narostl meziročně o pětinu
Útraty Čechů na internetu jsou rok od roku vyšší, a letos opět jejich tempo meziročně mírně vzrostlo. „Obrat e-shopů v prvním pololetí tohoto roku dosáhne na 35 miliard, což je o pětinu více než vloni ve stejném období,“ řekl Tomáš Braverman, ředitel nákupního portálu Heureka.cz, a dodal k tomu: „Je to větší částka, než jaký byl celoroční obrat e-commerce zhruba před šesti lety. A přitom, když to porovnáme se zahraničím, prostor pro růst české e-commerce tu stále je.“ Vloni dosáhl celkový obrat e-commerce 67 miliard, letos optimistické odhady mluví až o 80 miliardách.
Zajímavý je i podíl e-commerce na celkovém retailu. Ten se vyšplhal za loňský rok na úroveň 6,8 %. Dle odhadů Heureka.cz by mohl ještě o něco povyrůst na 7,4 %. Tomáš Braverman srovnával i se zahraničními trhy: „V celé EU je průměr podílu e-commerce na celkovém retailu 5 %. Nejrozvinutější zemí je v tomto ohledu velká Británie, kde tato hodnota dosahuje na 16 %. Pro srovnání, v USA činí 9 %."
Hitem je jídlo
Mezi segmenty, které v meziročním srovnání posílily o více než 30 %, patří online prodej jídla, kosmetiky nebo oblečení. „Jídlo online je velkým tématem posledních měsíců. Příčinou je hlavně vstup několika nových hráčů na trh,“ řekl Tomáš Braverman, který se na pódiu dám přiznal k tomu, že je tzv. power userem služby Rohlik.cz. „Dalšími rostoucími kategoriemi je také oblečení nebo kosmetika. Je vidět, že Češi své online nákupní zvyky pomalu, ale jistě mění,“ dodal. Kosmetika se i díky charakteru svému zboží stala například segmentem s druhým nejprodávanějším počtem kusů. Podle Bravermana hraje důležitou roli právě vstup nových hráčů nebo klasických kamenných prodejců do prostředí online prodeje. Sílí také obliba nákupních klubů, které se specializují na užší část sortimentu.
Platíme online
Data z letošního roku jasně potvrzují trend, o kterém se mluví už dlouho. „Online platební metody nabírají na popularitě již delší dobu. Letos online platba kartou posílila oproti loňsku téměř o polovinu na aktuálních 13 %. Lidé ji využívají už častěji než platbu klasickým bankovním převodem,“ řekl Tomáš Braverman a pokračoval: „Standardní pokles meziročně opět zaznamenala dobírka, tu využívá 38 % zákazníků.“
Přes mobily se nakupuje čím dál více
V první polovině letošního roku se potvrzují dlouhodobé trendy, například mobilní nakupování. „Nákupy přes mobilní zařízení tvoří stále výzamnější část prodejů. Změnu chování na to ‚mobilní‘ vidíme i v rámci naší mobilní aplikace, kde registrujeme už téměř čtvrt miliónu stažení,“ dodal Tomáš Braverman.
Kromě tohoto trendu zákazníci stále častěji vybírají místo nákupu podle dalších kritérií, jako je způsob platby nebo rychlost doručení zboží. „V dnešní době tak stále více dochází k prolínání mezi on-line a off-line nákupy,“ shrnul Braverman.
Braverman se podělil i i údaje o tom, jak moc lidé nakupují přes mobily u nich na Heureka.cz: „Pokud vezmeme jako základ desktop, tak ke konverzi ve smyslu prokliku do e-shopu dojde oproti němu u uživatelů mobilů ve 43 % případů, tablet je tak zhruba uprostřed."
“25 % návštěvnosti české Heuréky jde z mobilů, na Slovensku je to 30 %,” @tomas_braverman @heurekacz @heurekask #shopexpocz
— Marketing Journal (@MjournalCZ) June 5, 2015
Telefony jsou stále pro mnoho lidí jakýmsi referenčním nástrojem. Stojí spíše na základě nákupního cyklu, těch co jím projdou pouze na něm je stále menšina (dle výzkumu Heureka.cz jen 6 %). To ovšem neznamená, že se tento stav nemůže změnit nebo že by se kvůli tomu měla mobilní platforma ignorovat. Nárůst jejího významu je čím dál zřetelnější. Na Shopexpo prezentoval Lukáš Hurych z Twisto poznatky jeho výzkumu přizpůsobenosti českých e-shopů mobilnímu prostředí. Na videu předvedl, jak na webu CZC.cz trvá nákup 4x déle ve srovnání s jiným e-shopem, který je mobilně přizpůsobený. Tuto „mobilní laťku" přitom v ČR přeskočí jen pouhá pětina internetových obchodů. Prostor pro zlepšení je tak stále velký.