Špatné zprávy pro Facebook a Google. Výbor Evropského parlamentu schválil směrnici, která může pomoci k lepší ochraně vydavatelů
Včerejší hlasování Výboru pro právní záležitosti JURI Evropského parlamentu o návrhu směrnice o autorském právu na jednotném digitálním trhu udělalo vydavatelům radost. Součástí výborem schváleného návrhu je také článek 11, který se týká práv vydavatelů k jimi vytvářenému obsahu. Výbor nejen těsnou nadpoloviční většinou 13 hlasů proti 12 schválil zařazení článku do konečné podoby návrhu, o kterém bude jednat plénum Evropského parlamentu. Přijal ale také finální podobu textu, která vychází vstříc řadě připomínek vydavatelů, jež k návrhu uplatnili. Zejména se jedná o to, že schválený návrh neobsahuje výjimku z dosahu autorského práva vydavatelů pro krátké výňatky, ale vůbec o nich nehovoří. Právě krátké výňatky byly předmětem diskuse, protože ve výjimce pro jejich publikování spatřovali vydavatelé výrazné oslabení svého práva. Jeho aplikování by mohlo komplikovat případné vymáhání práva, zejména v případech komerčního využívání obsahu vytvořeného vydavateli.
Součástí návrhu směrnice je také článek 13, kterým se zvyšuje odpovědnost platforem za publikovaný obsah, a tudíž se dle stanoviska Unie vydavatelů podporuje legální šíření kvalitního a profesionálně vytvářeného obsahu, který v současném digitálním prostředí poskytují především vydavatelé. Pro tento článek hlasovalo 15 členů výboru proti 10. Jeho odpůrci ho pro změnu označují jako možný počátek velké cenzury, kdy budou velké technologické platformy de facto lustrovat obsah ještě před jeho sdílením.
Unie vydavatelů publikovala před hlasováním otevřený dopis, v kterém se můžete například dočíst:
„... Domníváme se, že novináři si zaslouží podobnou ochranu, jako mají například hudebníci. A také si stejně zaslouží náhradu za porušení jejich práv.
Technologické společnosti zneužívají současné prostředí a vyvinuly se do podoby moderních mediálních domů, čímž se staly agresivní konkurencí tradičních médií. Zároveň ale žijí z obsahu, za který nezaplatí a za který mají nulovou odpovědnost. Navíc ani neplatí daně v Evropské unii."
Celkově schválený návrh směrnice vytváří předpoklady pro budoucí efektivní obranu proti komerčnímu zneužívání obsahu vydavatelů jinými subjekty, z čehož pro vydavatele představuje největší riziko zneužívání jejich obsahu digitálními platformami. Ty prostřednictvím využívání vydavatelského obsahu získávají neoprávněným způsobem značné příjmy, aniž by z nich vydavatelé měli přiměřený užitek. Nově přiznaná práva pro vydavatele mohou zlepšit jejich postavení při budoucím vyjednávání o spravedlivém rozdělení takto vytvářených příjmů. V něčem by se mohla podobat například právům autorům hudby, tedy technologické platformy by platily za využívání autorských děl novinářů, respektive dělili by se o podíl na zisku. Kontroverzní článek 11 směrnice je také někdy nazýván jako „daň z odkazu" („link tax"), konkrétní podoba ovšem není specifikována. Z pozice vydavatelů by měl pomoci zamezit situaci, kdy se lidé informují o aktuálním dění z nadpisů a perexů například v news feedu Facebooku nebo na Google News a nemají potřebu jít přímo na stránky vydavatelů, tedy nevidí jejich reklamu, ale jen tu od zmíněných digitálních obrů. Lépe řečeno: článek 11 by měl nastolit stav, kdy budou vydavatelé nějak odměněni i za tento informační servis.
Václav Mach, výkonný ředitel Unie vydavatelů, k výsledkům dnešního hlasování výboru EP uvedl:
„Vydavatelé v České republice oceňují hlasování poslanců, kteří podpořili jejich oprávněné nároky a přispěli tak k těsnému schválení výše uvedených článků 11 a 13 při hlasování výboru JURI. Nedílnou zásluhu na výsledku hlasování mají také evropské vydavatelské asociace EMMA a ENPA, evropští vydavatelé, kteří podpořili otevřený dopis určený členům Evropského parlamentu a napomohli tak k vyvracení některých námitek o neužitečnosti navrhované legislativní úpravy autorských práv vydavatelů. Závěrem naše poděkování patří všem poslancům Evropského parlamentu, kteří jsou členy Výboru pro právní záležitosti a dnes dali svůj hlas na podporu vydavatelských práv.“
Hlasování o návrhu směrnice v plénu Evropského parlamentu se uskuteční pravděpodobně 6. července 2018, které rozhodne o konečné podobě směrnice. Vydavatelé se dále snaží přesvědčovat jednotlivé poslance o významu vydavatelských práv jako o nezbytné podmínce pro udržitelný rozvoj vydávání periodického tisku v zemích Evropské unie.
Návrh Směrnice Evropského parlamentu a Rady o autorském právu na jednotném digitálním trhu naleznete zde.