Technologie na rozpoznávání obličejů bojuje v Číně se závislostí dětí na videohrách
Zdroj: Stock Photos on Shutterstock
Největší technologická společnost v Číně bojuje proti závislosti mládeže na videohrách a využívá k tomu technologie na rozpoznávání obličejů. Hraní videoher mladistvých je v Číně po alarmujícím nárůstu závislosti na videohrách od roku 2019 limitováno zákonem. Ten ukládá, že mohou mladší osmnácti let hrát videohry pouze 1,5 hodiny denně, o prázdninách maximálně tři hodiny. Mezi desátou hodinou večerní a šestou hodinou ranní pak nesmějí hrát vůbec. Zdá se však, že mladí gameři vědí, jak systém obejít. Společnost Tencent tak přichází s jedinečnou technologií na rozpoznání obličeje, která mladistvé hráče donutí se z účtu po 22. hodině odhlásit. Od zavedení své „půlnoční hlídky“ (Midnight Patrol) v červnu 2021 bylo ze zhruba 5,8 milionu účtů odhlášeno 91,4 % procent uživatelů, protože neprošlo testem nebo se odmítlo scanu podrobit.
Princip je jednoduchý. Pokud se mladiství přihlásí k účtu v uvedeném čase, systém je požádá o identifikaci a o ověření totožnosti s pomocí kamery. Data následně porovnává s informacemi z čínského národního systému. Toto zvláštní opatření má nezletilým zabránit v nelegálním hraní her, které podle čínské vlády podporuje vznik tzv. gaming disorder (hrací poruchy). Vládní orgány odpovědné za regulaci herního průmyslu nařídily herním společnostem implementovat systémy, které ověřují skutečnou identitu hráčů a určují omezení v závislosti na věku. Tencent využívá své metody u více než 60 populárních her, včetně „Honor of Kings“ a „Game for Peace“. V budoucnu však plánuje opatření rozšířit i na další hry ze svého portfolia.
Kromě „půlnoční hlídky“ zavedla společnost také funkci „Zero Cruise“, která sama detekuje účty fungující často v nočních hodinách a vyžaduje po nich screening obličeje. Pokud dotázaný ověření odmítne, systém jej vyhodnotí jako mladistvého a z účtu jej odhlásí. V případě, že detekovala chybně dospělého, může být test podstoupen opakovaně. Aby společnost zabránila malým hráčům v obcházení pravidel, každý rodič může naskenovat do systému svůj obličej a změny v účtu svých ratolestí může schvalovat pouze on. Tencent dále také vytvořil infrastrukturu nazvanou Balanced Online Entertainment System, která dává rodičům větší kontrolu nad tím, jak jejich děti hrají, například prostřednictvím stanovení časových a výdajových limitů a sledování chování ve hře.