A s ním přišla pravda. Trump spouští svou sociální síť Truth Social

21. 2. 2022 | Petr Michl
Bývalý americký prezident Donald Trump se se zablokováním svých účtů na Facebooku a Twitteru vyrovná po svém. Oplácí (téměř) stejnou mincí — spouští vlastní sociální síť. Ode dneška je dostupná v App Store.

 

Pondělí 21. února má být dnem spuštění sociální sítě Truth Social , za kterou stojí bývalý prezident Spojených států Donald Trump. Reuters informoval již v neděli, že dnes by se měla objevit na App Store společnosti Apple.

Zmíněné datum v sobě nese jistou symboliku. 21. února je totiž v USA svátek, tzv. Den prezidentů. A Trumpovou optikou si zaslouží komunikační kanál, který je věnován z jeho pohledu tomu nejlepšímu z nich. Už 15. února sdílel na Twitteru jeho syn Donald Trump Jr. printscreen z Truth Social s prvním příspěvkem, který byl na této sociální síti publikován. Jeho překlad zní: „Připravte se! Váš nejoblíbenější prezident vás brzy uvidí!“

Z náhledu je patrné, že formát příspěvků vypadá značně jako ten na Twitteru, sociální síti, z které byl vykázán pro podněcování k násilí před útokem na Kapitol, který proběhl 6. ledna 2021.

Moderátorka Trumpovi spřízněné mediální společnosti Right Side Broadcasting Liz Willis odhalila i náhled profilu a je z něj ještě patrnější silná inspirace Twitterem, který byl pro Trumpa tím nejoblíbenějším sociálním médiem.

Edit: Truth Social se během pondělí skutečně objevila na App Store a printscreeny z aplikace výše vyřčené jen potvrzují. 


Zdroj: Truth Social / App Store 

Dle Reuters už Truth Social v betaverzi funguje. Ostatně její existenci ohlásil Trump loni na podzim.  „Vytvořil jsem TRUTH Social, abych se postavil tyranii velkých technologií. Žijeme ve světě, kde má Taliban velkou přítomnost na Twitteru, ale váš oblíbený americký prezident byl umlčen. To je nepřijatelné," uvedl tehdy Trump ve svém prohlášení.

Minimálně webová verze Truth Social pak měla problémy, když porušovala licenční pravidla open-source kódu Mastodon, na kterém byla vystavěna. Přitom webové prezentace jsou ještě relativně v rukou svých vlastníků. Pro svět sociálních médií nezbytné mobilní aplikace jsou do značné míry závislé na tom, aby byly k dispozici na tržištích dominantních operačních systémů: tedy Google Play od Googlu a App Store od Applu. Zmínění technologičtí giganti se přitom nebojí z jejich pohledu nevhodné aplikace odstranit. Stalo se to třeba Parlor, aplikaci zaručující dle svých tvůrců absolutní svobodu slova. Ta se zejména po odstranění Trumpa z Twitteru, Facebooku nebo Redditu stala pro americké konzervativní pravicoví síly ostrovem svobody, zatímco z pohledu liberálů jde spíše o smetiště dezinformací.

Trump sociální síť

Bude velmi zajímavé pozorovat, jaký bude osud Truth Social. Postavit se totiž zavedeným velikánům není nic jednoduchého.  Ostatně záhy po tom, co byl odejit z většiny sociálních médií, spustil Trump na začátku loňského roku stránku From the Desk of Donald J. Trump, která může být vnímána jako Trumpův blog. Nyní ji již ani v původní formě nenajdete, protože byla zrušena. Nepřilákala totiž očekávanou pozornost. Zkrátka se ukázalo, že formát sociálních sítí má opravdu větší sílu a dosah. Což dalo jasný impuls k vytvoření konkurenční sociální sítě. Už zmíněný web byl odkladištěm toho, co by jinak dával Donald Trump na Twitter. A zdá se, že to samé lze očekávat u Truth Social. Závěry ohledně možného úspěchu takového sociálního média necháme na vás. Nás výše zmíněný neúspěch překvapil a v případě tohoto projektu se to jednoduše neodvážíme odhadnout. 

 

Proč byl Trump vyhozen z Facebooku, Twitteru, Instagramu a dalších platforem?

Ve svých projevech v online prostoru se Donald Trump nezdráhal upozorňovat na příklad na to, že Covid není tak závažný jako obyčejná chřipka. Obecně tyto sítě častoval také výroky, které byly buď urážlivé nebo zavádějící až lživé. Ostatně Donald Trump zvládl dle Wall Street Journal během svého úřadu za 4 roky vyřknout 30 573 lživých či zavádějících tvrzení, tedy zhruba 21 za den. Mezi ty lživé na soicálních sítích šlo rozhodně zařadit jeho tvrzení o zfalšovaných výsledcích prezidentských voleb z listopadu 2020, v nichž ho předstihl Joe Biden. V průběhu 6. ledna 2021, kdy měly obě komory amerického Parlamentu formálně přijmout hlasy volitelů, a posvětit tak výsledky prezidentských voleb, se Donald Trump věnoval na svém účtu už od rána tweetům o ukradených volbách a pěstováním naděje, že viceprezident Mike Pence svou víceméně formální roli přijetí hlasů volitelů přemění v odmítnutí volebního výsledku. Své stoupence, kteří v ten samý den vtrhli do Kapitolu, pak na sociálních sítích označoval za „vlastence”. Toto vše tedy vedly ke zmiňované „tyranii”, neboli též (zcela soudnému kroku) umlčení jeho účtů ze strany Twitteru a Facebooku.

Sdílejte tento článek:
Podobné články: