Air Bank opisuje a moc jí to nejde. Její nový reklamní koncept nezvládá využít 'efektu motýlích křídel' naplno

12. 9. 2023 | Aneta Birnerová
Reklamní kreativci v nové kampani Air Bank využívají tzv. efektu motýlích křídel. Podívejte se i na jiné značky, které pracují s tímto konceptem a podařilo se jim lépe využít absurdní pointy k pobavení diváka.

Už vás někdy napadlo, že nechtěné zašlápnutí motýla v pravěku může ovlivnit výsledky současných prezidentských voleb? Pak jste stejně jako tvůrci nového reklamního konceptu pro Air Bank fanoušky myšlenkového modelu známého jako Efekt motýlích křídel. Ten získal své jméno podle sci-fi povídky Burácení hromu (A sound of Thunder) spisovatele Raye Bradburyho.

Novou kampaň nahrazující „dva bankéře“ reprezentuje slogan „I to se může stát“. Podle tiskové zprávy Air Bank má motivovat zákazníky k udělání prvního kroku, který může vést ke splnění těch nejdivočejších snů: 

„(...) Jediný malý skutek na začátku může spustit celý řetězec událostí a mít zásadní vliv na to, jak se věci na jeho konci vyvinou. I služby Air Bank jsou totiž o stovkách drobných i větších vylepšení, pomůcek a výhod, díky kterým mohou mít klienti banky třeba více volného času, méně starostí nebo větší úspory a tím v životě zažívat věci, které by jinak nezažili.“

Mobilní aplikace Air Bank je zkrátka tak intuitivní, že vám ušetří spoustu času a úsilí, jež můžete věnovat svým koníčkům. 

Začnete například „opět šlechtit zahrádku“, kde se vám může urodit „maxi dýně.“ A tak si otevřete netradiční hotýlek, jehož správa zajistí, že už vás nikdy nebude trápit nadměrné množství volného času. „I to se může stát.“ 

Ale většina z vás si spíš ve chvílích odpočinku prostě jen pustí následující video představující jednu z realizací nové kampaně.

Jiné značky mávají motýlími křídly lépe

Air Bank není ale zdaleka jediná, kdo využil efektu motýlích křídel v reklamě. Skoro se vsadíme, že tvůrci jejího nového komunikačního konceptu viděli řadu reklam od amerického distributora satelitní televize Direct TV. Ten postavil mnoho svých reklam na fatálních životních katastrofách, např. exploze domu, které začínají něčím tak bezvýznamným, jako je sledování konkurenční kabelovky místo satelitu.

Protože na kabelovce vám přeskakuje obraz, z čehož jste rozmrzelí. A protože náhodou pracujete jako právníci, díky vaší špatné náladě odsoudí nevinného. Ten se vám samozřejmě bude chtít pomstít a jednoho dne? Podívejte se na video níže a zjistěte sami, co se stane. 

Na samotné katastrofě ani tolik nezáleží. Důležité je, že se všemu dalo krásně předejít, kdybyste sledovali čistý obraz zprostředkovaný Direct TV.

Podobné následky má zaneprázdněná zákaznická linka klasické kabelovky. Čekání vás popudí a musíte si jít zahrát squash na spravení nálady. Jenže vás trefí míček do oka. Doktor vám naordinuje pásku, která přiláká místní chuligány v autobuse. Bohužel jim neutečete a skončíte zase špatně.

Mávnutí motýlích křídel může způsobit hurikán na druhé straně Zeměkoule. To ale platí se stejně nízkou pravděpodobností, jako že ho jiné mávnutí křídel dokáže zastavit. A víte, kdo má rád podobné hypotetické situace, které se pravděpodobně nikdy nestanou? Přesně tak. Pojišťovací společnosti. Není se tedy čemu divit, že následující příklad pochází právě od jedné z nich.

Britská finanční instituce Nationwide ve spotu využívá skutečného motýla, který si sedne na auto a spustí alarm. Ten vyplaší veverku, která vyděsí nahou ženu, jež vizuálně potěší muže zalévajícího záhon. Muž postříká bagristu a ani se nenadějete a během následujících pár vteřin vám udělá díru do střechy středně velký člun. 

Podívejte se na následující reklamu a zjistěte, jestli i tuto událost kryje vaše pojištění. 

 

Absurdita konceptu motýlích křídel roste úměrně s rozdílem významnosti mezi první a poslední akcí. To dokazuje čínská reklama na limonádu 7 UP, kde díky slevě na dvoulitrové balení exploduje celý svět. 

Tento osud nelze změnit, ani když se jeden z kosmonautů vrátí v čase. Protože, jak dobře víme z mnoha sci-fi snímků, to vytváří časový paradox. Když se vrátíme do historie a zamezíme vzniku události, kvůli které se vracíme v čase, důvod, proč jsme se vrátili, zaniká s ní. A proto to není možné. Přesvědčte se sami:

Co mají všechny představené reklamy společné? Končí legrační katastrofou. Ta nám přitom nelechtá bránici pouze proto, že se rádi smějeme cizímu neštěstí. Ale hlavně kvůli vážnosti, s jakou aktéři ke zjevně absurdní situaci přistupují. 

Zejména proto se nové spoty Air Bank v porovnání s ostatními příklady nemusí zdát tak povedené. Vysoká návštěvnost obří dýně není ani katastrofou, ani něčím, co bychom mohli brát jakkoliv vážně. V našem vesmíru totiž z dýně hotel neuděláte.

Naopak hořící dům, ležení ve škarpě, díra ve střeše nebo i konec světa jsou reálné hrozby. Naštěstí se jim můžeme zasmát právě proto, že k nim v reklamách došlo, doufejme, nepravděpodobným či absurdním způsobem.

Štítky dokumentu: Kreativní reklama

To nejlepší z moderního marketingu každý pátek do vašeho inboxu.

Ochrana proti spamovacím robotům. Odpovězte prosím na následující otázku: Jaký je letos rok?
Podobné články: