AI chatbot Claude má svou prémiovou verzi. V jednom aspektu strčí ChatGPT-4 do kapsy

11. 9. 2023 | Petr Michl
ChatGPT-4 není na poli generativního AI mezi relevantními velkými jazykovými modely sám. Jeho rychle se vyvíjející konkurent má nově i placenou verzi. Zjistěte, jestli se vám o ní vyplatí uvažovat.


Zdroj: Anthropic

Společnost Anthropic zavedla placené předplatné pro svého AI chatbota Claude. Ten patří v úzké skupině top velkých jazykových modelů (dále LLM) mezi nejvážnější konkurenci ChatGPT-4 od OpenAI. Od března tohoto roku si ho uživatelé v USA mohli zkoušet zdarma. Nyní přichází verze, jejíž použití si bude muset většina uživatelů racionálně obhájit.

Minimálně ve srovnání s ChatGPT-4 nebo s Poe AI. Obě zmíněné služby jsou za 20 dolarů měsíčně – tedy přesně za stejnou částku jako nyní Claude Pro.

Claude Pro vychází ze své poslední verze Claude 2, míří ovšem na skutečně časté uživatele. Mezi své hlavní prodejní argumenty počítá garanci funkčnosti. Claude 2 — podobně jako ChatGPT-3 — může být při přetížení nedostupný. Claude Pro by na výpadky trpět neměl.

Claude Pro půjde ve srovnání se svou bezplatnou verzí využívat až 5x více, přičemž je tím myšleno, že si budete moct s chatbotem vyměnit více zpráv za určitý čas. Vyšší (prémiový) limit představuje 100 zpráv s délkou cca 200 anglických vět za 8 hodin.

Třetí výhodou má být rychlejší dostupnost nových funkcí.

V čem je Claude 2 lepší než ChatGPT-4?

Claude 2 má kontextové okno o velikosti až 100 tisíc tokenů informací.  Token je cca 75 % anglického slova, v češtině s diakritikou méně. Pro srovnání: ChatGP-3 měl kontextové okno pro 2048 tokenů, GPT-4 pro 8 tisíc tokenů, až 32 tisíc tokenů má nabídnout ChatGPT Enterprise. A to je stále o třetinu méně než u Claude 2. Ano, toto okno by mělo být dostupné i ve free verzi, u které ale můžete vyčerpat 5x rychleji limit použití za 8 hodin.

Velké kontextové okno se hodí, když potřebujete chatbota „nakrmit“ obsáhlejším množstvím informací, například článků nebo odborných textů, z kterých má vycházet. A také v případě, že chcete, aby byl chatbot v konverzaci delší dobu v obraze. Pokud si s ním budete povídat tak dlouho, že vyčerpáte počet tokenů, nebude si pak pamatovat začátek konverzace.


Logo Claude. Zdroj: Anthropic

Limity kontextového okna i u ChatGPT-4 jsou přitom lehce dosažitelné. Autor tohoto textu se z něj pokoušel dostat shrnutí 2hodinového podcastu z YouTube s pomocí pluginu VideoAnalyze. ChatGPT-4 to ale odmítal s tím, že video je na něj příliš dlouhé. Jedinou schůdnou cestou tak bylo stáhnout si přepis Youtube videa přes downsub.com, rozdělit ho na několik částí a poté ho chatbotu dávkovat.

Právě na podobné úkoly má být přitom Claude jako dělaný, používá ho na ně například AI výzkumník Steve Wilson (viz jeho článek How I make annotated presentations).

Další výhodou je, že je trénován na datech až do začátku roku 2023. ChatGPT ve verzi zdarma je přitom „nachytřen“ jen do září 2021 a i ChatGPT Plus bez napojení pluginů mladší informace online nenajde.

Nevýhody Claude 2

Právě různé funkční rozšíření skrze pluginy dosud Claude, a to ani v Pro verzi, neposkytuje.

Claude 2 má větší tendence halucinovat. I když mu vašimi daty na vstupu dáte „informační mantinely“, je tu větší nebezpečí, že je bude interpretovat svérázně (čti: v rozporu se skutečností). „Ve srovnání s GPT-4 jsem u Clauda rozhodně zaznamenal více halucinací, což mě znervózňuje, když ho používám pro delší úkoly, protože je mnohem více příležitostí, kdy může něco halucinovat, aniž bych si toho všiml," uvedl pro ArsTechnica výše zmíněný Steve Wilson.

V tuto chvíli je navíc dostupný Claude jen přes VPN, jeho Pro verze je nabízená jen v USA za 20 dolarů měsíčně a ve Velké Británii za 18 liber.

Autor tohoto textu by tak o něm jako o primárním placeném nástroji jen v případě nutnosti zpracovávat pravidelně v kratším časovém intervale velké množství dat, například přepisů mluveného slova, při kterém naráží i ChatGPT Plus na své limity.

To nicméně neznamená, že neexistují lidé, pro které je v rámci elity LLMs Claude volbou číslo jedna už nyní. Anthropic už na svůj vývoj vybral 1,5 miliardy dolarů a plánuje jich do něj investovat až 5. Naznačuje to tak pro Clauda světlé zítřky a mnohá vylepšení. Soutěž o ten nejlepší LLM v delším horizontu stále nemá jasného vítěze.  

Tip redakce

„ChatGPT je mrtvý. Toto je 20 AI nástrojů vzniklých tento týden, bez kterých se vaše podnikání nemůže obejít.“

Podobná prohlášení vídáte zejména na LinkedInu zas a znovu. Jenom pravděpodobně nemáte další 3 životy, abyste měli čas něco z toho skutečně ověřit.

Jsme na tom podobně, a i to je jeden z důvodů, proč jsme se v Marketing Journalu spolu s jeho vydavatelem, PR a digitální agenturou Focus, rozhodli uspořádat setkání AI Connect.

 

Co na něm uvidíte?

5 uznávaných profesionálů z různých oborů, kteří vám v krátkých přednáškách poví, jak jim reálně AI pomáhá v jejich práci a podnikání.

 

Žádná omáčka ani teoretické debaty o tom, kdy nás AI zahubí.

Žádná etická dilemata.

Prostě jen příklady z praxe. 

 

Buďte u toho!

 

AI Connect

Kdy: 21. září 2023

Kde: Impact Hub Praha D10       

Podívejte se na medailonky řečníků a plné anotace prezentací.

Kupte si vstupenku za zvýhodněnou early bird cenu ZDE.


To nejlepší z moderního marketingu každý pátek do vašeho inboxu.

Ochrana proti spamovacím robotům. Odpovězte prosím na následující otázku: Jaký je letos rok?
Podobné články: