Ovčáčkův výkon funkce tiskového mluvčího je neetický, tvrdí APRA. Chce mu vystavit červenou kartu
Teda požehnaný. Omlouváme se za překlep. pic.twitter.com/RGhRiWCtJ9
Způsob práce Jiřího Ovčáčka jako tiskového mluvčího prezidenta republiky a ředitele Tiskového odboru Kanceláře prezidenta republiky je dlouhodobě za hranicí toho, co je bráno za standardní. Vyřizuje si přes oficiální komunikační kanály účty s politiky či aktéry veřejného prostoru, před volbami zcela zahodil zdání politické nestrannosti a v současnosti napjal své úsilí nikoliv o informování o zdraví prezidenta ČR Miloše Zemana, ale spíše k mlžení a tutlání reálného stavu. S tím je nespokojená Asociace Public Relations (APRA), a to natolik, že zveřejnila svůj otevřený dopis s peticí požadující, aby Jiří Ovčáček nezastával žádnou veřejnou funkci.
APRA k osobě Jiřího Ovčáčka říká:
„Jako profesní organizace kultivující trh a obor public relations se musíme zásadně distancovat od způsobu výkonu práce tiskového mluvčího tak, jak tuto roli naplňuje tiskový mluvčí prezidenta republiky Jiří Ovčáček. V aktuální situaci, kdy je na jeho způsob práce oprávněně upřena mimořádná pozornost, obor dehonestuje neprofesionálním a neetickým výkonem funkce tiskového mluvčího prezidenta republiky.“
Dle APRA se Jiří Ovčáček se dlouhodobě proviňuje vůči mnoha etickým principům práce profesionála v komunikaci a public relations. Patří mezi ně mj. Helsinská deklarace formulovaná respektovanou mezinárodní organizací ICCO. Ta v deseti bodech stanovuje principy práce PR profesionála. APRA poukazuje na to, že Jiří Ovčáček porušuje přinejmenším pět z nich:
- Komunikovat pravdivě a transparentně – Jiří Ovčáček byl v průběhu své role tiskového mluvčího prezidenta opakovaně usvědčen ze lži. Dlouhodobě se navíc vyjadřuje tak, že není zřejmé, zda jde o názor jeho nebo prezidenta republiky, který jen tlumočí. Vlastní názory by přitom v roli tiskového mluvčího prezidenta republiky a na kanálech pro tyto účely zřízených prezentovat vůbec neměl.
- Přispívat k reputaci oboru PR – Jiří Ovčáček obor komunikace dlouhodobě dehonestuje a vytváří dojem, že tato práce nepodléhá žádným profesním ani etickým principům. Opak je pravdou. Tento obor s více než stoletou tradicí a všechny profesionální subjekty v něm podléhají standardům formulovaným mj. ve Stockholmské chartě, Helsinské deklaraci a dalších profesních kodexech. Na jejich dodržování a rozvoj oboru dohlíží řada národních i mezinárodních organizací, které usilují o to, aby profesionálové v komunikaci jednali eticky a společensky odpovědně.
- Nikdy nepřispívat k rozšiřování fake news – pomineme-li obavu, že Jiří Ovčáček fake news sám i vytváří, tak nedostatečnou komunikací a jinotaji nepochybně dává zcela zbytečně prostor pro spekulace a jejich šíření veřejným prostorem.
- Nedopouštět se diskriminace nebo nepřátelského jednání vůči některým osobám či komunitám – Jiří Ovčáček z pozice tiskového mluvčí opakovaně uráží nejen např. novináře, ale záměrně nálepkuje i část veřejnosti a ostouzí občany této země. V roli tiskového mluvčí prezidenta republiky je to něco naprosto nepřijatelného.
- Být si vědom síly sociálních médií a využívat je zodpovědně – Jiří Ovčáček dlouhodobě využívá twitterový účet vázaný na pozici tiskového mluvčího prezidenta republiky k dalšímu štěpení společnosti, útokům vůči části veřejnosti a v poslední době i sdílení bezobsažných a nepochopitelných emotivních příspěvků.
- Komunikovat pravdivě a transparentně – Jiří Ovčáček byl v průběhu své role tiskového mluvčího prezidenta opakovaně usvědčen ze lži. Dlouhodobě se navíc vyjadřuje tak, že není zřejmé, zda jde o názor jeho nebo prezidenta republiky, který jen tlumočí. Vlastní názory by přitom v roli tiskového mluvčího prezidenta republiky a na kanálech pro tyto účely zřízených prezentovat vůbec neměl.
Principiálně špatně je už první bod. Potíží Jiřího Ovčáčka je, že jeho komunikace na sociálních sítích, včetně té z oficiálních pracovních kanálů, jakým je například twitterový kanál @PREZIDENTmluvci, nemá jasného původce — respektive není z nich často jasné, zda jde o osobní názor Jiřího Ovčáčka, oficiální postoj prezidenta nebo o jakousi parafrázi prezidentova postoje. V poslední době jde tedy zejméně o biblické žalmy a útržky z náboženských textů.
Dočetl jsem se, že jsem blázen.
Přiznávám se veřejně, jsem:
My jsme blázni pro Krista.
1. Korinťanům 4,10 pic.twitter.com/i23uQxluYA
Kancelář prezidenta republiky byla ve zlomových časech této země vždy posledním místem, kde vlál už rozdrásaný prapor svobody.
Nastupující nová moc ale nakonec s pomocí všeho ochotných ovládla i tuto poslední baštu.
A pak následovala mimořádně tragická léta pro tento národ.
„Komunikace a public relations je důležitý obor, který je vyučován na univerzitách po celém světě a který za více než sto let své existence jasně ukotvil zásady, jak má být vykonáván. Kromě zásadního porušování etických principů vzbuzují kroky Jiřího Ovčáčka i otázky o jeho celkové způsobilosti vykonávat svoji práci.
Jako občané České republiky a profesionálové z oboru považujeme jeho setrvání ve veřejně placené roli za neúnosné a zcela se od jeho práce distancujeme,“ uzavírá APRA ve svém otevřeném dopise, ke kterému můžete přiložit svůj podpis na portálu petice.com.