Češi a Slováci mají zájem o videohry
Ilustrační obrázek, zdroj: www.sxc.hu |
Trh s počítačovými hrami a s hrami pro herní konzole vzrostl v České a Slovenské republice meziročně o 15,5 procenta. Vyplývá to z údajů o obratech firem působících na tuzemském trhu, které zveřejnila nově založená Asociace herního průmyslu ČR a SR, sdružující nejvýznamnější firmy podnikající v tomto perspektivním odvětví zábavního průmyslu.
Zatímco v roce 2008 činil obrat z prodejů her a herních konzolí 1,623 miliardy korun, v roce 2009 šlo již o 1,871 miliardy korun. Meziročním nárůstem o 15,5 procenta tak herní průmysl v ČR a SR překonal údaje hudebního průmyslu za stejné období a rychle dohání i filmový segment. Dlouhá léta nedostupná souhrnná data o velikosti herního trhu zveřejnila nově založená Asociace herního průmyslu České a Slovenské republiky, mezi jejíž zakládající členy patří přední distributoři a importéři her působící na českém a slovenském trhu. Do výsledného čísla jsou započítány obraty realizované z prodeje her pro osobní počítače, herní konzole PlayStation 2, PlayStation 3, Wii a Xbox 360 a kapesní konzole DSi a PSP, stejně tak jako z prodeje samotných herních zařízení s výjimkou PC.
„Dlouhodobě jsme cítili potřebu založit organizaci, která by poskytovala široké veřejnosti a médiím informace o hrách a zároveň vytvořila prostor pro diskusi o problémech v našem oboru,“ uvádí Ivan Bradáč, prezident AHP a zároveň zástupce firmy Sony Central and Southeast Europe Kft. V AHP působí od samotného počátku i společnosti Conquest Entertainment, a.s., Electronic Arts Czech Republic, s.r.o., a Microsoft, s.r.o.
Jedním z hlavních cílů AHP je zlepšit povědomí o videohrách mezi širokou veřejností a představit hry jako aktivní formu zábavy pro všechny věkové generace. „Zatímco na západ od našich hranic jsou, vedle filmů a hudby, považovány hry za plnohodnotnou součást kultury, u nás mají stále statut okrajové zábavy,“ říká viceprezident AHP a herní novinář Martin Bach. Součástí činnosti sdružení bude i aktivní osvěta v oblasti boje proti softwarovému pirátství, spolupráce s mezinárodními organizacemi, komunikace s politickou reprezentací nebo publikování studií a analýz. „Rozsáhlý servis chceme nabídnout i médiím, například v podobě nabídnutí kontaktů na odborníky v často diskutovaných oblastech závislosti na hrách nebo jejich škodlivosti,“ dodává Martin Bach.