Čeští Romové odpovídají Miloši Zemanovi fotografiemi na Facebooku s jasným poselstvím: pracujeme!
Vyjádření o zavírání lidí bez práce, které pronesl prezident Miloš Zeman při návštěvě Olomouckého kraje si vysloužilo mnoho pobouřených reakcí v médiích. Doporučujeme například Šťastné pondělí Jindřicha Šídla, které správně připomíná, že Zeman přitom použil rétoriku spojenou s „kárnými tábory pro nepřizpůsobivé", které byly na našem území zaváděné už za druhé republiky v roce 1939. Sociální média nicméně umožňují ozvat se i těm, na které bylo prezidentův výrok mířen. Tedy na Romy.
Štefan Pongo vystavil na svém Facebooku tuto výzvu volající potom, aby Romové posílali fotografie sebe sama v práci. I díky sdílení na FB stránce organizace Romea se jich začaly objevovat stovky.
Prezident konkrétně v Kojetíně uvedl:
„Rozhodně nejsem přítelem komunismu, ale za komunismu Romové museli pracovat. A většinou pracovali jako kopáči a když odmítli pracovat, byli označeni za osobu práce se štítící a šli do vězení... Kromě toho tam byl takový systém, že ty romské pracovní čety vedli opět Romové, kteří měli přirozenou autoritu, takže když v jejich týmu někdo nepracoval, tak ho zfackovali. Je to velmi humánní metoda a zpravidla se osvědčuje.“
Těmito větami se svému publiku rozhodně zavděčil. Dle Evropského centra pro práva Romů (ERRC) jsou však prezidentovy výroky rasistické a přispívají k vyvolání strachu a nenávisti, což může ohrozit bezpečnost lidí. Vládní Zpráva o stavu romské menšiny zas rok 2017 uvádí, že v Česku žije na 240 tisíc Romů. I ti, jež pracují a žijí spořádaně, se dle zmíněného dokumentu setkávají s projevy diskriminace a nesnášenlivosti kvůli svému etnickému původu. Prezident Zeman přitom právě tomuto svými výroky napomáhá.
„S nápadem přišel můj kamarád Jiří Keleš. Chceme dávat ty fotky na internet, aby byly neustále na očích,“ cituje Ponga Romea. Mezi sdílenými profesemi naleznete skladníky, operátory výroby, zedníky, řidiče, ale i úřednice či zdravotní sestry. Mnohdy jde o Romy, kteří stejně jako původci výzvy z ČR odešli a pracují v zahraničí.
Slideshow z části fotografií, kterých je dle Ponga již na Facebooku nahraných přes tisíc, pak publikovala FB stránka organizace Romea.
Příspěvek má v době publikace tohoto článku (a 16 hodin od svého zveřejnění) téměř půl milionu zhlédnutí a přes 1 100 sdílení. O této iniciativě neinformovala pouze některá česká masmédia, ale také ta zahraniční, například včetně francouzského zpravodajského portálu France24. Celé to ukazuje jednu věc: sociální média mohou pomoci velice rychle vyjádřit názor i menšinové skupině, která je napadena třeba i nejvyšším ústavním činitelem České republiky.