Evropský parlament schválil směrnici o autorském právu na jednotném digitálním trhu

26. 3. 2019 | Petr Michl
Europoslanci rozhodli: 348 pro, 274 proti. Česká republika má 2 roky na implementaci směrnice, včetně kontroverzních článků 11 a 13, do českého zákonodárství. Čeká nás přešlapování v legislativní mlze, nebezpečí nesmyslných postihů a omezení konkurenceschopnosti EU ve světové digitální ekonomice.

 

Hlasování v Evropském parlamentu o směrnici o autorském právu na jednotném digitálním trhu je u konce. Finální účet je 348 hlasů pro její schválení, 274 proti. Stalo se tak i přes výrazný a zřetelný nesouhlas mnoha organizací, subjektů i části veřejnosti. 

V průběhu jednání mohlo ještě dojít k úpravě směrnice a vynechání z ní nejvíce kontroverzních článků 11 a 13. Poslanci nicméně odmítli (u článku 13 o 5 hlasů) o pozměňovacích návrzích i diskutovat.

Zatím není známé, jak kdo hlasoval (edit: seznam hlasů poslanců najdete zde). Z předem deklarovaných pozic českých europoslanců se pro schválení směrnice vyslovili Michaela Šojdrová a Pavel Svoboda za KDU-ČSL. Dle Svobody umožňuje směrnice „vyrovnat se s parazity, s platformami, které vlastně kradou autorsko-právní obsah“.

Výsledek hlasování dělá radost především velkým vydavatelům. Česká Unie Vydavatelů ve své tiskové zprávě uvádí:

„Směrnice vytváří podmínky k tomu, aby vydavatelé mohli chránit jimi vytvořený obsah na digitálním trhu a jednat s těmi, kdo jej dále komerčně využívají o podmínkách poskytnutí finančních kompenzací za toto používání. Tím se otevírá cesta k tomu, aby vydavatelé stejně jako další tvůrci obsahu získávali z komerčního využívání svého obsahu třetími stranami další finanční prostředky využitelné pro financování tvorby kvalitního obsahu. To má nesmírný význam pro další budoucnost nezávislého, kvalitního a profesně vytvářeného obsahu, který je předpokladem demokratického vývoje evropské společnosti. 

Je třeba zdůraznit, že se směrnice nijak nedotýká osobního nekomerčního užívání publikovaného obsahu. Směrnice také na základě závěrečných jednání v Radě EU a trialogu obsahuje mírnější podmínky pro provozovatele uploadovacích platforem z hlediska bránění publikaci nelegálního obsahu. Tato výjimka se týká zejména nových a začínajících provozovatelů.“

Na druhé straně zůstává skutečně rozsáhlé množství subjektů, co názor Unie vydavatelů nesdílí. Ve čtvrtek byla na protest celosvětově vypnutá Wikipedie. Proti směrnici proběhl v sobotu celoevropský protest, který se v ČR odehrál v Praze, Brně, Plzni, Karlových Varech, Hradci Králové a dalších městech.

Směrnici musí členské státy EU aplikovat do své vnitrostátní legislativy v průběhu následujících dvou let. Je zde tedy jistý prostor pro zmírnění některých ustanovení, včetně článků 11 a 13. Spoléhat na to ale rozhodně nejde. Právnička Petra Dolejšová z advokátní kanceláře eLegal uvedla:

„Praxe ukazuje, že nám implementace nejdou a že (jen) přepisujeme texty směrnic  a poslanci říkají: 'Počkáme, co na to soudy.' My ale potřebujeme pracovat. Ne čekat na to, až nám za 7 let rozhodne soud, jak to má být."

Aplikace článků 11 a 13 ve stávající podobě může ohrozit menší vydavatele, subjekty pohybující se v oblasti poskytování online úložného prostoru pro B2C sektor, ale i o pro marketéry. Dost možná nás čeká nepříjemné přešlapování v legislativní mlze, kdy se bude praxe odvíjet až od soudních rozhodnutí.

Tip redakce


Petra Dolejšová. Zdroj: eLegal 

Více o dopadech směrnice o autorském právu na jednotném digitálním trhu si přečtěte v našem včerejším článku Petra Dolejšová na SEOlogeru: směrnice o copyrightu poškodí i marketéry.

Štítky dokumentu: Legislativa

To nejlepší z moderního marketingu každý pátek do vašeho inboxu.

Ochrana proti spamovacím robotům. Odpovězte prosím na následující otázku: Jaký je letos rok?
Podobné články: