Hledání na Googlu může mít v EU brzy novou podobu

15. 4. 2013 | Petr Michl

Výsledky vyhledávání Googlu mohou brzy vypadat v rámci EU jinak než doposud. Dle zpráv Financial Times podal Google Evropské komisi (EK) návrh, který by měl ukončit tři roky trvající vyšetřování údajných protitržních praktik největšího světového vyhledávače, a tím i hrozbu skutečně obří pokuty. Součástí návrhu mají být i změny způsobu, jakým Google nabízí výsledky vyhledávání. Podle The Verge je EK připravena návrh Googlu přijmout.

 

V současnosti u některých dotazů nabízí primárně svoje další služby. Po změně by dotaz na hotel v určité lokaci neměl zvýraznit primárně výsledky v rámci Google+ Local, ale měl by zároveň přidat i linky na stránky podobných služeb, jak jsou TripAdvisor nebo Yelp. Pro každý „svůj" zvýrazněný link by měl Google zároveň nabídnout 3 linky konkurence.

Další součástí dosud veřejně nepublikovaného návrhu má být možnost třetích stran odstranit svůj obsah z vertikálního vyhledávání, aniž by to ovlivnilo jejich celkový page rank pro nespecializované vyhledávání (pro vertikální vyhledávání využívá Google své specifické „pod-vyhledávače", například Google Book Search, Google Blog Search, Google Product Search, Google Scholar i populární Google Maps a Google Images – pozn. red.).

Změny se mají dotknout i smluv v rámci Google AdSense. Prý usnadní, aby stránky mohly snadněji zobrazovat i reklamy od konkurenčních platforem pro online reklamu.

Dobrou zprávou pro uživatele Googlu je to, že by se neměl měnit vyhledávací algoritmus – vyhledávač by tak měl být nadále stejně úspěšný ve své hlavní činnosti, díky které dosáhl svého dominantního postavení. Podle vyjádření bývalého právního poradce Googlu, Herberta Hovenkampa, pro The Times, by navržené změny neměly největšímu vyhledávači nijak významně uškodit. Zisky pro Bing a další konkurenci prý nebudou patrné. Google ani zažehnání tohoto soudního sporu nicméně od dalších právních půtek s Evropskou Komisí nezachrání. Minulý týden jsme informovali o stížnosti koalice FairSearch.org poukazující na protitržní praktiky operačního systému Android, který údajně zneužívá svého dominantního postavení. Za zmíněnou žalobou stojí například společnosti Microsoft, Oracle či Nokia.

Zdroje:  www.theverge.com, www.ft.com

Štítky dokumentu: Google Reklama online

To nejlepší z moderního marketingu každý pátek do vašeho inboxu.

Ochrana proti spamovacím robotům. Odpovězte prosím na následující otázku: Jaký je letos rok?
Podobné články: