Jak se vyrábí globální ochlazování? To vysvětlil Vojtěch Pecka na Communication Summitu

20. 6. 2024 | Aneta Birnerová
Dezinformaci spojenou s klimatickou krizí odhalíte jednoduše, pokud je spojená s tváří Václava Klause. Situace je ale o poznání komplikovanější, pokud jste odkázáni pouze na věrohodně vypadající graf. Jak si ověřit jeho pravdivost poradil sociolog Vojtěch Pecka.


Vojtěch Pecka na Communication Summitu. Zdroj: BlueEvents 


Globální oteplování
je tutovka. Přesto se zejména na sociálních sítích stále objevují lidé, kteří jej vyvrací. Znepokojivé přitom je, že narozdíl od příznivců názoru, že Země je plochá, tito popírači se ohánějí solidními vědeckými studiemi. Nyní se tedy slovy klasika musíme ptát: „Kde experti udělali chybu?“

„Papír snese hodně, ale data nelžou,“ s touto zásadou v hlavě téměř naivně konzumujeme názory postavené na grafech a číslech. Bohužel i v této oblasti je třeba zapojit kritické myšlení. Už jsme se naučili vždy požadovat zdroj u senzace chtivých článků. Stejně tak se u kontroverzních grafů dokazujících globální ochlazování musíme naučit kontrolovat kontext. Například časový výsek grafu, maximální sledované hodnoty a nebo lokalitu, na kterou se data vztahují.

O tom, jak se dobrat pravdy, na červnové konferenci Communication Summit 2024 mluvil Vojtěch Pecka, analytik klimatýmu v Asociaci pro mezinárodní otázky a autor knihy: Továrna na lži: Výroba klimatických dezinformací

Popírači vždy najdou pár vhodných čísel

I během nejupocenějšího léta vždycky najdeme několik dní, kdy bylo fajn. A stejně tak v rozmezí století kriticky stoupajících teplot bude pár let, kdy hodnoty naopak klesaly. Z těchto údajů pak uděláme graf. A důkaz globálního ochlazování je na světě. 

Této manipulativní technice říkáme Vytrhávání z kontextu. Hlavní obranou proti ní je vždy kontrolovat časový nebo prostorový výsek, ze kterého data pocházejí. Zejména pokud je výsek podezřele malý, máme zaděláno na dezinformaci. 

Příklad vidíme na následujícím grafu. Když porovnáme průměrné teploty mezi lety 1975 až 2023, vidíme jejich znatelný nárůst.

Stačí si ale z grafu vytvořit výsek od roku 2015 do 2023 (ovšem bez konečného kritického nárůstu) a vidíme, že teploty v tomto období mírně klesají. 

Graf vytržený z kontextu Vojtěch Pecka našel v časopisu Pro Energy. Ten jej publikoval vedle grafu nárůstu uhlíkové stopy a dokázal tak, že lidská činnost na globální oteplování nemá sebemenší vliv. 

Takové zjištění nám samozřejmě přijde podezřelé. A proto okamžitě zkontrolujeme zdroj grafů. Ten je ovšem v pořádku. Autor už se nám bohužel nesvěří s tím, že před publikací vytrhl data z kontextu.

Mistrem v publikování pouze vybraných informací je psycholog Jordan B. Peterson, který využil svého odborného titulu k propagaci výsledků z odlišného vědeckého oboru.

Na svém twitterovém účtu přesdílel příspěvek od uživatele @Climate crisis? There is NO climate crisis (Klimatická krize? Neexistuje žádná klimatická krize). Post obsahoval graf, který proklamuje následující zjištění:

  • 81,3 % pozorovaných teplot za posledních 9 500 let je vyšších než naše aktuální měření

  • Aktuální globální teplota se pohybuje pod historickým průměrem

  • To co, označujeme jako „globální oteplování” (na obrázku jde o vývoj teplot v kroužku), je nárůst teplot, který ani zdaleka nedosahuje na historický průměr.

Opět můžeme zkontrolovat zdroj a opět dojdeme k závěru, že je v pořádku. Kde se tedy stala chyba? Podívejte se pořádně na pravou stranu grafu. Zjistíte, že měření končí v roce 1885.

Tento „překlep“ slavné osobnosti komentuje pecka následovně:

„Když se podíváme na graf, tak si říkáme, jestli jsme se nezbláznili. Celý ten povyk kvůli těhle číslům? Pak si ale uvědomíme, že graf končí v roc 1885 a teplotní nárůst mapuje pouze začátek průmyslové revoluce. Toho si ale běžný uživatel sociálních sítí nevšimne. Příspěvek získal 13 milionů shlédnutí, 20 tisíc lajků a 6 tisíc sdílení.“

Utíkejte před falešnými experty

Vraťme se zpět do české kotliny. Následující příklad Pecka našel v deníku Echo 24. Ten uveřejnil článek, podle kterého se nositel Nobelovy ceny za fyziku z roku 2022, John F. Clauser stal minulý týden členem správní rady vědecké koalice CO2 a vědu o klimatu označil za ‚masivní a šokující novinářskou pseudovědu.’“

K tomuto, opět poměrně šokujícímu perexu měl Pecka pouze několik poznámek:

  • John F. Clauser získal Nobelovu cenu za výzkum ze 70. let z oblasti kvantové mechaniky.

  • Tento laureát Nobelovy ceny nikdy nedělal výzkum z oblasti klimatologie ani příbuzných věd.

  • John F. Clauser vstoupil do správní rady „think tanku“ CO2 Coalition, jejímž účelem je informovat veřejnost o důležitých přínosech oxidu uhličitého a fosilních paliv.

  • CO2 Coalition není vědecká rada a založil ji v roce 2015 čelní představil společnosti American Petroleum Institute (API), William O’Keele a manažer ropného giganta ExxonMobile, Roger Cohen.

  • Tuto neziskovou organizaci financuje mimo jiné Charles Koch z Koch Industries, jedné z největších petrochemických firem ve Spojených státech. 


Organizace CO2 Coalition informuje společnost o důležitých přínostech oxidu uhličitého a fosilních paliv. | Zdroj: prezentace Vojtěcha Pecky

Co tedy na první pohled vypadalo jako názor experta, je pouze lobingovou akcí podporující ropný průmysl. Tohoto úspěchu bylo dosaženo další vetši častou technikou, využitím falešného experta. Toho Pecka definoval takto:

„Falešní experti jsou lidé s úspěšnou vědeckou kariéru, kteří ale nejsou odborníky na dané téma, k němuž se vyjadřují.“

Chaos nastal v okamžiku, kdy se klimatologie dostala do politiky

„Knihu o dezinformacích jsem začal psát částečně proto, že jsem nedokázal říct, co je věrohodná informace a co ne. Ale tak to nebylo vždycky,“ řekl Pecka. Základy výzkumu klimatických změn můžeme dohledat již v 19. století. V 80. letech minulého století věda dokázala formulovat hlavní pilíře klimatické krize:

 Lidstvo rapidně zvyšuje objem skleníkových plynů v atmosféře. Tento nárůst neumíme ničím kompenzovat, čímž dochází ke klimatické změně. Jediný dosud známý způsob, jak tomu zabránitm, je snižování emisí. 

Vše se ale změnilo na počátku 90. let, kdy se klimatologie dostala do přímého konfliktu s politickými a ekonomickými zájmy. Zlom Pecka popsal takto:

„Klimatičtí vědci se dostali pod palbu až ve chvíli, když začal tlak na regulaci fosilního průmyslu. Najednou nešlo o vědecké výsledky, ale o moc ovlivnit politická rozhodnutí.“

Fosilní baroni se inspirovali příběhem tabákového průmyslu

Škodlivé účinky kouření cigaret jsou potvrzené od 50. let minulého století. Společností se šířily podobné grafy s rostoucí křivkou, jako dnes. Tenkrát ovšem nezobrazovali průměrnou teplotu, ale počet onemocnění rakovinou plic. 

Tabákový průmysl si na svou obranu vybral strategii „Vytváření zmatku“. V soudobém soudním sporu s tabákovou společností Phillip Morris zazněla následující věta obhajující konzultační firmy:

„Doubt is our product.“ („Zmatek je náš produkt“)

Strategie inspirovala další aktéry s nekalými záměry, kteří se nakonec podíleli na spoluvytvoření tzn. průmyslu zmatku. 

V rámci této strategie je důležité tvořit třetí strany a zdánlivě nezávislé odborníky a organizace, kteří se k problému vyjadřují a pouští informační zkreslení do veřejného prostoru s cílem ovlivnit politická rozhodnutí. Příkladem může být výše zmíněný článek z Echo 24.

Strategie průmyslu zmatku darovala tabákovému odvětví dalších 50 let vleklých soudních sporů, v jejichž průběhu se cigarety prodávaly vesele nadále. K masivní vlně odškodnění postižených stran došlo až po roce 2000. Drobné úspěchy na poli legislativy oslavil snižující se počet úmrtí na rakovinu plic v druhé polovině 20. století, jak znázorňuje následující graf. 

„Bohužel v rámci klimatické krize nemáme dalších 50 let na boj s průmyslem zmatku. Musíme jednat okamžitě,“ upozornil Pecka na nevratnost změn, které lidská činnost způsobuje. 

Největším hříchem dezinformačních vlivů je tedy podle něj oddalování správných politických kroků vedoucích k okamžitému snížení emisí. A není náhodou, že jejich největším šiřitelem je Rusko, kterému by narozdíl od takřka všech ostatních zemí pokračující oteplování významně prospělo. Ústup ledové plochy by totiž odhalil rozsáhlé sibiřské zdroje nerostných surovin. 

Opalovací krém s faktorem 1000 a nesmírně bohaté impérium, které nectí demokratické hodnoty. To je budoucnost, kterou se nyní snažíme zastavit. A s přijetím efektivních politických rozhodnutí se nám to stále může podařit. 

Jak poznat klimatické dezinformace

Vojtěch Pecka sdílel několik užitečných odkazů, které vám v boji s dezinformacemi mohou pomoci. Organizace Desmog nabízí databázi dezinformačních aktérů. Na webu Skeptical Science si můžete prolistovat knihovnu sporných tvrzení. Dobré shrnutí klimatické situace pro veřejnost najdete na stránkách Carbon Brief. Na současný výzkum a odbornější obsah se soustředí Mezivládní panel pro změnu klimatu, IPCC. Informace v češtině pak najdete webu Fakta o klimatu.

Zdroj obrázků: prezentace Vojtěcha Pecky

Štítky dokumentu: Reportáže

To nejlepší z moderního marketingu každý pátek do vašeho inboxu.

Ochrana proti spamovacím robotům. Odpovězte prosím na následující otázku: Jaký je letos rok?
Podobné články: