Konec lží. Evropská komise posvětila zákaz klamavých tvrzení na potravinách

17. 12. 2012 | Petr Michl
Potraviny a potravinové doplňky nesmí používat klamavá zdravotní tvrzení. Evropský úřad pro bezpečnost potravin jich odhalil přes 1600, schválil jich pouze 222.

Od pátku 14. prosince smí potraviny a potravinové doplňky prodávané v rámci EU využívat jen zdravotní tvrzení schválené Evropským úřadem pro bezpečnost potravin. Ten zamítl více než 1600 takových tvrzení, schválil jen 222. Evropská Komise nyní tento seznam potvrdila jako závazný. V obchodech se to jen hemží potravinami, které pozitivním způsobem ovlivní vaše zdraví. Jogurt nebo sušenka pro děti, který v sobě nemají „extrémně účinné“ stopové prvky vitamínu C, jsou snad nějakým způsobem divné. Téměř to vypadá, že se účinky vitamínů, kalcia a jiných prvků staly jakýmsi pozitivním vyvažovačem negativní pověsti „éček“ a pádnými reklamními argumenty. Spotřebitel se pak těžko vyzná, kde je pravda, a obtížně se ve skutečném přínosu potravin orientuje. Proto již dříve Rada Evropské unie vydala nařízení o výživových a zdravotních tvrzeních při označování potravin. Tato tvrzení přisuzují určitým látkám, u nichž nebyl příznivý vliv prokázán či se na něm vědecká obec nedokáže shodnout.

Arbitrem toho, které zdravotní tvrzení je oprávněné a které nikoliv, je Evropský úřad pro bezpečnost potravin (ESFA). Ten už v březnu tohoto roku vydal seznam látek a tvrzeních s nimi spojených, které posvěcoval, nebo označil jako nepravdivé. Zajímavé je, že u něj neprošlo více než 1600 zdravotních tvrzení, zelenou jich dostalo pouze 222. Jejich kompletní přehled si můžete stáhnout na této stránce Evropské komise.

Co patří mezi překvapivá zjištění?

Taurin, který je součástí většiny energy drinků, nezlepšuje krátkodobě kognitivní funkce ani nenapomáhá imunitnímu systému. Kofein nepřispívá ke zvýšení fyzického výkonu ani krátkodobě. Vitamín C nepomáhá zraku a magnesium udržení normálního krevního tlaku. Vitamín B3 nevylepší kvalitu vlasů ani nehtů. Bez pochyb nelze tvrdit ani to, že laktobacily napomáhají lepšímu trávení.

Jen laktobacily v acidofilním mléčném nápoji Actimel vás proti chřipce neochrání, Zdroj fotografie: YT

 

V praxi vás tak už nesmí být reklamy na Actimel postaveny na ochraně před nachlazením díky jeho živé kultuře laktobacilů. Vitamín B3 v šampónech značek Loreal, Vichy, Nivea, Garnier a dalších nesmí být uváděn jako důvod posílení vlasů. Kinder čokoláda nepodporuje růst dětí. A výrazně upravit popisky svých výrobků budou povinni také výrobci potravinových doplňků využívaných hojně sportovci.

Naopak rostlinné stanoly a steroly, které se vyskytují v margarínech, skutečně snižují hladinu cholesterolu v krvi. Značky Rama či Flora tak nemusí své zásadní reklamní claimy nijak měnit. Není zpochybněno ani to, že sušenky s vlákninou kladně ovlivňují trávení. Dobrou zprávou pro mléčné výrobky je, že kalcium napomáhá udržení zdravých kostí a zubů. Vitamín C pomáhá imunitnímu systému a působí proti únavě.

Rama a další margaríny s rostlinými steroly mohou nadále opírat svá marketingová sdělení o schopnost snižovat míru cholesterolu v krvi. Zdroj fotografie: YT

 

Marketingová sdělení mnoha potravinových řetězců a téměř všech výrobců potravinových doplňků budou muset projít výraznou proměnou. Je otázkou, jak rychle a účinně se bude dodržování povolených zdravotních tvrzení v jednotlivých členských státech vymáhat. V hierarchii legislativy EU má ovšem nařízení, které se na tuto problematiku vztahuje, tu nejvyšší sílu a přímý účinek.

Zdroje: www.nutraingredients.com, ec.europa.eu, www.ceskapozice.cz
 

Štítky dokumentu: YouTube

To nejlepší z moderního marketingu každý pátek do vašeho inboxu.

Ochrana proti spamovacím robotům. Odpovězte prosím na následující otázku: Jaký je letos rok?
Podobné články: