Live shopping tak netáhne. Facebook s ním končí

11. 8. 2022 | Petr Michl
V Číně live shopping milují a dle studie McKinsey má do 4 let představovat až 20 % veškerých globálních tržeb z online prodeje. Zaříznutí funkcí pro prodavače přes videohovory na Facebooku nicméně naznačuje, že celý svět tak nadšený není. Pokud se live shopping globálne nechytne, může to ve výsledku značně uškodit i TikToku.

Zdroj: Meta 

V době pandemie se zdálo, že live shopping je budoucností e-commerce. Něčím, co dodá online nakupování znovu lidský rozměr. Akorát vám místo prodavače v obchodě bude vysvětlovat všechny výhody a funkce produktů a služeb prodavač přes videohovor. Nejde jen o teorii, v Číně můžeme mluvit o rozvíjejícím se trendu. V globálním prostředí to ale není takový hit, jak se očekávalo. I proto nyní Meta upozaďuje své snahy s ním experimentovat.

Konkrétně přestane zkoušet live shopping na Facebooku, na kterém také ukončí tzv. product taggs. Tato forma označování produktů umožňující jejich jednoduché vyhledávání na jeden proklik nicméně zatím zůstane na Instagramu.

Meta se dlouhou zdála jako megakorporace, která skutečně šetřit nemusí. V současnosti ale Mark Zuckerberg mluví o nutnosti najít mezi zaměstnanci ty nevýkonné a zbavit se jich. Za slovy jako „optimalizace vývoje“ se neskrývá nic jiného než odřezávání projektů, z kterých nekouká tak zřejmý zisk, a s nimi pochopitelně i lidí, co na nich pracují. A mezi ty se nyní řadí evidentně i live shopping, což potvrzuje i blog Facebooku. O změně informoval Business Insider, kterému ji zástupci Meta potvrdili a uvedli, že napnou místo toho ještě více úsilí k vylepšení Reels:    

„Vzhledem k tomu, že se chování spotřebitelů při sledování videí přesouvá na krátkou formu, přesouváme naši pozornost na Reels na Facebooku a Instagramu, produkt Meta pro krátkou formu videa. Pokud chcete oslovit a zaujmout lidi prostřednictvím videa, zkuste experimentovat s reklamami Reels a Reels na Facebooku a Instagramu. V Reels na Instagramu můžete také označovat produkty, což umožní jejich hlubší objevování a zvažování."

Live shopping tedy neumírá zcela. Zůstane aktivní na Instagramu. Obecně ale znamená tento odklon to, že se live shopping dosud neuchytil.
Data výzkumných společností pro případnou globální adopci se přitom zdála příznivá. Údaje Coresight ukazují, že u nákupů z živého vysílání je o 40 % nižší pravděpodobnost vrácení zboží. Povězme si ale, že ne každé zboží prodané online svou marží zaplatí individuální prodejní výkon živého člověka. Často se jako o ideálních kandidátech na prodej tímto způsobem mluví o luxusním zboží, například z kategorie doplňků či módy, prémiového vína či drahé elektroniky. Na českém trhu live shopping zkoušel hračkářský gigant Fisher-Price.

Studie McKinsey například predikovala, že livestream bude do roku 2026 představovat až 20 % veškerých tržeb z online prodeje. 4 roky mohou být v e-commerce skutečně dlouhá doba, ale zatím se nezdá, že by se tak stalo a rozhodnutí Meta přiškrtit své live shopping snahy na Facebooku jsou dosud největším indikátorem toho, že tomuto způsobu online prodeje nebude nakloněn svět stejně jako v Číně, odkud přišel.

 

Live Shopping frčí v Číně. Co znamená pro TikTok, pokud se na Západě neuchytí?

V Číně je místo TikToku Douyin, aplikace taktéž vlastněná společností ByteDance má 600 milionů aktivních uživatelů. I to je jeden z důvodů, proč jsou funkce a filtry TikToku tak vyladěné. Prvně se totiž zkoušeli na čínském sourozenci. Právě na něm je live shoppping velmi populární a podílí se velkou měrou na prodejích za 118 miliard dolarů, které údajně loni aplikace zprostředkovala. V Číně prostě existuje tolerance k tomu, když vám při swipování mezi zábavnými videi občas vyskočí „Horst Fuchs“, který vám odprezentuje produkt a také ho rovnou prodá.

I TikTok má velké ambice nasadit stejný model také v západním světě. Pokud tato snaha selže kvůli kulturní nekompatibilitě západního publika, může to pro TikTok znamenat větší potíž než pro Meta. Krví sociálních médiích jsou totiž tvůrci přinášející zábavný obsah, který připoutá k displejům primárně pasivně konzumní masu uživatelů. Tvorba takového obsahu vyžaduje kreativní úsilí a čas, za který chtějí top tvůrci odměnu. TikTok přitom nemůže dát před většinu videí reklamu, jako to akceptují uživatelé na YouTube. A řešení s pomocí Creator Fund má své limity, které vysvětluje například Hank Green (legenda popularizace vědy na YouTube z kanálů Crashcourse a Vlogbrothers, která má na TikToku 6,9 milionů followerů).    

 

Hank Green upozorňuje, že balík 200 milionů dolarů určený přes Creator Fund na odměňování tvůrců se s jejich narůstajícím počtem nemění. Tedy čím víc je na TikToku tvůrců, co mají na peníze z něj nárok, tím menší jsou průměrné odměny. Lidově řečeno: čím víc se TikToku daří, tím méně z toho mají samotní tvůrci. A to pro ně není rozhodně motivační.

Live shopping měl mít potenciál příjmy části tvůrců zahojit. Pokud se tak nestane, řada z nich přes nesporně velký dosah pro jejich na TikToku bude hledat zelenější pastviny na tradičnějších adresách mezi sociálními médii.

Štítky dokumentu: E-Commerce Facebook YouTube

To nejlepší z moderního marketingu každý pátek do vašeho inboxu.

Ochrana proti spamovacím robotům. Odpovězte prosím na následující otázku: Jaký je letos rok?
Podobné články: