Microsoft Copilot může znamenat kancelářskou revoluci v přijetí AI
AI je v současné chvíli mainstreamovým tématem. ChatGPT nabral 100 milionů registrovaných uživatelů rychleji než jakákoliv jiná online služba či aplikace. Změnila se ale za toho třičtvrtě roku od vypuštění ChatGPT v prosinci 2022 skutečně tak výrazně práce lidí a globální ekonomika? Zatím to tak nevypadá. V létě si více uživatelů hrálo pro zábavu při chatu s historickými postavami s Character.ai než těch u ChatGPT. Skutečná adopce AI nastane dle mnoha odborníků až v okamžiku, kdy bude AI neoddělitelně implementována do pracovních nástrojů s vyššími stovkami až miliardami uživatelů.
A právě tento okamžik se nebezpečně přiblížil. Microsoft 22. září oznámil uvedení svého AI společníka Copilot 365, který by měl uživatele provázet napříč Microsoft 365 — tedy sadou nástrojů a aplikací, mezi kterými najdete Teams, Word, Outlook, Excel, PowerPoint, ale měl by doplnit i Bing, prohlížeč Edge, Malování a do určité míry i samotný operační systém Windows 11.
Nejsilnější stránkou Microsoft Copilot má být integrace
Microsoft nabízí celý digitální ekosystém. Hlavní přidanou hodnotou Microsoft Copilot má být integrace napříč operačním systémem, nástroji a aplikacemi. To umožní uživatelům co nejlépe vytáhnout si „potřebná data“ pro zadané úkoly. Jejich součástí by mělo být zejména poskytování asistence při syntéze dat z vaší online aktivity, pracovních dat a jejich okamžitého využití pro akci.
Má být asistentem, který zrychlí rutinní úkoly. Zápisy ze schůzek půjde lehce přeměnit ve vyhledání kroků k akci, které z nich vyplývají, ale třeba i v e-maily se shrnutím pro zasláním všem účastníkům či absentujícím, co by měli o probíraných tématech také vědět.
Měl by usnadnit práci nováčkům ve firmách, kteří se budou moc s pomocí Copilota jednoduše „prohrabat ve firemních datech“ a zjistit, co se jak dělá v určité situaci. Společnosti s vlastní „knowledge base“ (chcete-li „firemní Wikipedií“), tak budou moci rychleji růst i využívat nastřádané know-how.
S napojením na Dynamics 365 se rýsují i značná vylepšení v oblasti prodeje, komunikace se zákazníky a marketingu obecně.
Copilot má zahrnovat:
- Virtuální asistent ve Windows
- Přepis videa do textu (AI v Teams)
- Chatbot na tvorbu textů
- Pomoc s analýzou i tvorbou mailů (AI v Outlooku)
- Tvorba obrázků dle promptů (integrace DALL-E 3)
- Vytvoření prezentace dle textového zadání (tj. AI v Powerpointu)
- Analýza dat a dělání predikcí na jejich základě v Excelu
- Analytický nástroj napříč mnoha dalšími aplikacemi.
- Tvorba grafů
- Vyhledávání fotek dle popisu
- AI úprava obrázků v Malování
Funkce s náznakem revoluce:
- Vyhledání konkrétního produktu a online nákupní rádce
Více ukázek můžete vidět v následujícím videu.
K čemu je Microsoft 365 Chat
Microsoft 365 Chat je pokročilou částí toho, co nabízí Microsoft Copilot. Měl by uživatelům dodat chatové rozhraní, skrze které mohou komunikovat napříč aplikacemi a nástroji Microsoftu. Položíte tedy dotaz, a chat bude vědět „kam sáhnout“.
Zároveň bude schopen prohledat vaše dokumenty či například záznamy schůzek, aby přišel s co nejrelevantnějším řešením či odpověďmi.
Kolik bude Microsoft Copilot stát
Zdá se, že se bude opakovat model známý u ChatGPT. Základní funkce budou zdarma a cílem Microsoftu je jistě to, aby byly dost atraktivní a užitečné, aby pomáhaly nárůstu používání placených řešení. A přijít má velmi brzo. „Copilot se začne ve své rané podobě zavádět jako součást bezplatné aktualizace systému Windows 11 od 26. září a na podzim také v aplikacích Bing, Edge a Microsoft 365 Copilot," uvádí Microsoft.
Zároveň silný tlak na využití plné funkčnosti bude u firemních verzí Microsoft 365. Od listopadu 2023 bude Microsoft 365 Copilot pro firemní zákazníky k dispozici za 30 dolarů za uživatele měsíčně. Což je upřímně více než dost.
Co na to konkurence
Google představil svou obdobu Copilota už v srpnu. Jeho Duet AI má být integrován do většiny kancelářských nástrojů Googlu a jeho funkčnost má být z hlediska syntézy dat a dalšího možného využití obdobná. Nebyl ovšem ještě dán veřejnosti k dispozici, zatím se můžete zde zapsat na čekací listinu.
Microsoft tak v tuto chvíli dělá dosud největší krok k podpoře používání AI v pracovním prostředí. Jeho Copilot by pro „kancelářský lid“ měla být jakýmsi „panem Sponkou“ pro věk umělé inteligence. Ovšem mnohonásobně užitečnějším.