Nenávist na sociálních sítích by neměla olympioniky v Paříži tolik drtit. Poprvé jsou chráněni umělou inteligencí

8. 8. 2024 | Petr Michl
Nenávist na sociálních sítích ničí životy a kariéry sportovců. Olympiáda v Paříži ale vyrazila do protiakce. Každý olympionik s veřejným profilem na sociálních sítích kolem sebe může mít jakýsi štít před negativními příspěvky vymezenými vůči jeho osobě.


Zdroj: DALL-E, repro Marketing Journal

Olympijská klání jsou spojena často s národní hrdostí. Sportovci sami říkají, že své výkony dělají pro svou zem, kde po velkém vítězství lidé zažívají vlastně poněkud iracionální stavy nadšení spojené s tím, že „my národ“ jsme něco dokázali. A když se to nepovede, posune se často zmíněná energie negativním směrem. Ohromující kritika na sociálních sítích může sportovce vnitřně ničit. I z toho důvodu připravil pro tyto hry Mezinárodní olympijský výbor online program, který potírá nenávistné projevy a kyberšikanu namířenou proti sportovcům.

Kritika, co nezná míru

Velká ostuda pod objektivy kamer může zahýbat s kariérou, a dokonce ji i ukončit. Když v říjnu 2013 hokejista Tomáš Hertl ve své nováčkovské sezóně v NHL vstřelil při výhře 9:2 nad New York Rangers 4 góly brankáři Martinovi Bironovi, de facto tím zpečetil jeho sportovní život. Biron poté nastoupil jen do jednoho zápasu a později poslal Hertlovi svou brankářkou hokejku s tím, že to byl on, kdo mu ukončil kariéru. Prostě uvěřil obrovské vlně kritiky na sociálních sítích, že na to nemá.
Spektakulární vlastní gól z hole Patrika Štefana v dresu Dallas Stars je tím, co si doteď fanoušci na kariéře někdejší jedničky draftu pamatují nejvíce. Tento moment také zásadně přispěl k předčasnému konci jeho kariéry a doteď je za něj terčem posměchu na sociálních sítích.

Ještě více můžou podobné momenty zatřást se sportovci v národním dresu a obzvláště pak s těmi provozujícími disciplíny s nižším diváckým zájmem. Ty totiž získají skutečně masové publikum až pod olympijskými kruhy. Během Olympijských her v Pekingu v roce 2022 upadla při finálovém závodě v USA narozená krasobruslařka Zhu Yi reprezentující Čínu. Čelila poté záplavě urážek. Hashtag spojený s výsměchem její osobě údajně vygeneroval během několika hodin přes 200 milionů zhlédnutí na čínské sociální síti Weibo. „Mám psychologické problémy. Co všichni říkali na internetu, mě opravdu zasáhlo,“ uvedla později pro agenturu Xinhua News.  

Příběh o tom, jak se stát z hrdiny rychle psancem, byl napsán mnohokrát. Aktuálně ho žije olympijský vítěz závodu ve vodním slalomu na kajaku, Jiří Prskavec, který ve čtvrtfinále jím neoblíbeného závodu kajak krosu po zaváhání u jedné z branek do cíle jen tak dopádloval. Kdyby zabral, měl přitom díky dodatečné diskvalifikaci Španěla Ochoy šanci na umístění v první postupující dvojce. Sociální sítě jsou plné odsudků.


Zdroj: X.com

A vznikají už i články, které kritiku shrnují.


Zdroj: Deník.cz

Někteří ze sportovců podobnou kritiku berou těžko. Upadají do depresí, ztrácejí motivaci znovu se opřít naplno do tréninku a někdy i o sport samotný. Připomeňme si odstoupení legendy gymnastiky, Američanky Simone Biles, která v průběhu minulé olympiády v Tokiu odstoupila z důvodu ochrany svého duševního zdraví. Nebo ze stejných důvodů přerušovanou kariéru tenistky Naomi Osaka.

„Zneužívání sportovců nikdy nebylo větší," říká pro BBC Emily Hayday, seniorní lektorka sportovního podnikání na Univerzitě Loughborough ve Spojeném království. Hayday vedla nedávnou studii o toxických praktikách na sociálních médiích, kterým jsou sportovci vystaveni.  Shromáždila více než 240 000 tweetů během 72 hodin od událostí, které vyvolaly online obtěžování během předchozích olympijských a paralympijských her. Studie zachycuje i reakce sportovců na online nenávist skrze rozhovory s nimi a lidmi, kteří je znají. Mnozí utrpěli jak psychologickou, tak fyzickou újmu, včetně sportovce, který se kvůli zneužívání vzal život.

Olympijské řešení kyberšikany

Mezinárodní olympijský výbor se snaží újmě sportovců způsobené kyberšikanou předcházet. Spojil se proto se společností Signify, tvůrcem služby Threat Matrix, která využívá umělou inteligenci k filtraci a potlačování kyberšikany zamířené proti sportovcům. A zároveň je také v kontaktu přímo s dominantními sociálními sítěmi: Fejsbuk, Instagram, TikTok a X pro případné rychlejší stažení závadného obsahu. 

Threat Matrix může zpracovávat text ve více než 35 jazycích, porozumět sarkasmu a dokonce pochopit způsoby, jakými obrázky a emodži mění kontext příspěvku. Sentiment příspěvku je nicméně k zachycení poměrně obtížný a nelze očekávat 100% úspěšnost v jeho odhalení.

Například příspěvek typu: „Jiří Prskavec, vzor olympismu,“ by byl pravděpodobně včera některými uživateli myšlen ironicky, zatímco po jeho zlatém závodě v Tokiu by byl brán zcela opačně. Po jeho neúspěšném závodě v kajaku ve vodním slalomu v Paříži by ovšem mohl být daný výrok s pozitivním vyzněním také, například díky jeho nasazení v závodě nebo přejícnosti vůči soupeřům, co byli ten den lepší. I z toho důvodu umělá inteligence sporné příspěvky dává k posouzení živému týmu moderátorů obsahu, který po dobu olympiády platí.

Každý olympionik, který nezvolí jinak, by měl mít s přispěním Threat Matrix kolem sebe jakýsi štít před negativními příspěvky vymezenými vůči jeho osobě. O tuto službu se mohou přihlásit i členové doprovodného týmu nebo techničtí pracovníci podílející se na provozu her, stejně jako paralympionici.

„Problematika online zneužívání ve sportu je v hledáčku MOV velmi důležitá. Zneužívání online nejen narušuje duševní a emocionální pohodu sportovců, ale také ohrožuje jejich fyzickou bezpečnost a profesionální kariéru. Proto MOV v rámci Olympijského týdne esportu otestoval opatření, které využívá umělou inteligenci a pomáhá nám proaktivně a ve velkém měřítku identifikovat a reagovat na online zneužívání namířené proti sportovcům,“ připomněl Mezinárodní olympijský výbor, že tento systém není poprvé v zátěži až v Paříži. Využit byl ostatně už během Wimbledonu.

Je ale jisté, že počet příspěvků a komentářů k projití je pro Threat Matrix během olympiády dosud bezprecedentní. Nelze očekávat, že by tento systém udělal ze sociálních médií místo plné lásky a pravdy. Například chybné označování alžírské boxerky Ímán Chalíf za transgender osobu v posledních dnech asi zbořilo leckterá počítadla. Stejně tak nedokáže odfiltrovat reakce tradičních médií na to, co se v sociálních sítích o sportovcích říká. Přesto je každé opatření, které sportovce od nenávistných projevů na internetu alespoň trochu odstíní, užitečné. A zdaleka nekončí olympiádou. V USA už zahájila Národní vysokoškolská atletická asociace (NCAA) zkoumání toho, jak by právě Threat Matrix mohla sportovcům a trenérům pomoci. 

Štítky dokumentu: AI

To nejlepší z moderního marketingu každý pátek do vašeho inboxu.

Ochrana proti spamovacím robotům. Odpovězte prosím na následující otázku: Jaký je letos rok?
Podobné články: