Online svět dominuje - Encyklopedie Britannica již nevyjde v tištěné podobě (po téměř čtvrt tisíciletí)
Encyklopedie Britannica se začala vydávat již v roce 1768, v době osvícenství hladovém po vědění a jeho uchování. Od té doby se stala takřka synonymem pro „velkou knihu“ a tematicky všeobjímající encyklopedii. Její kompletní série na poličkách knihovny je dodnes symbolem okázalé investice do vědomostí. Ovšem čím dál častěji také investicí, nad kterou lidé pohrdlivě pronesou: „Proč to, když to vše a v aktuální podobě je na internetu?“.
Tento přístup dokládají i prodeje, které padají již od počátku 90. let. V roce 1990 se ve Velké Británii prodalo 120 tisíc třiceti dvou svazkových vydání, v roce 1996 to bylo už jen 40 tisíc. Dnes je zájem pochopitelně řádově menší. To ovšem neznamená, že by strádala „instituce“ Encyklopedie Britannica jako taková. O její digitální podobu je velký zájem navzdory Wikipedii a jiným volně dostupným zdrojům.
Konec tradice trvající téměř čtvrt tisíciletí jistě není důvodem k jásání, spíše k obdivu nad nevídanou dlouhověkostí. Faktem však je, že mimo nostalgického povzdechu několika staromilců to bude většině lidí úplně jedno. Argumenty pro zachování tištěných encyklopedií by mohly být nejlépe ilustrované katastrofickým filmem zachycujícím planetu Zemi po zásahu obří elektromagnetickou vlnou, která vymazala všechna elektronická paměťová média a zanechala přeživší lidstvo jen s tím málem, co má v hlavě. Jelikož Britannica vydělává nyní 99% z jiných zdrojů než z papírových encyklopedických svazků, bylo pro ni ukončení jedné éry logickým rozhodnutím. Pokud patříte k nostalgickým typům, poslední vydání encyklopedie z roku 2010 je v kompletní podobě k mání za v přepočtu více než 26 tisíc korun.