Právo pro digitální stádo 2 aneb Váš status na Facebooku není právně závazný dokument
Rovnou to přiznáváme. Obsah tohoto článku je do značné míry převzatý z našeho textu starého bezmála dva roky. Opakování je však v tomto případě matkou moudrosti. S 1. lednem 2015 se blíží změny Podmínek užívání Facebooku, o nichž píšeme ZDE. A s tím je úplně stejně jako před dvěma lety spojen i zvýšený výskyt uživatelů, kteří si do svých statusů píší prapodivná právní prohlášení. Je to nesmysl a my vám objasníme proč.
Určitě by bylo zajímavé, kdyby to fungovalo, jak to naznačuje printscreen statusu výše. Takhle se ovšem věci nemají. Přesto má mnoho lidí hloupý nápad, že když si člověk dá do svého FB statusu pár právních obratů sdělujících, že je všechno, co na „síti sítí“ sdílí nebo vytvoří, chráněno autorským zákonem a je jeho, bude to pravda. Níže si můžete prohlédnout anglickou verzi i českou variantu, která se šíří v místních podmínkách.
„In response to the new Facebook guidelines I hereby declare that my copyright is attached to all of my personal details, illustrations, graphics, comics, paintings, photos and videos, etc. (as a result of the Berner Convention). For commercial use of the above my written consent is needed at all times!
(Anyone reading this can copy this text and paste it on their Facebook Wall. This will place them under protection of copyright laws. By the present communiqué, I notify Facebook that it is strictly forbidden to disclose, copy, distribute, disseminate, or take any other action against me on the basis of this profile and/or its contents. The aforementioned prohibited actions also apply to employees, students, agents and/or any staff under Facebook’s direction or control. The content of this profile is private and confidential information. The violation of my privacy is punished by law (UCC 1 1-308-308 1-103 and the Rome Statute).
Facebook is now an open capital entity. All members are recommended to publish a notice like this, or if you prefer, you may copy and paste this version. If you do not publish a statement at least once, you will be tacitly allowing the use of elements such as your photos as well as the information contained in your profile status updates.“
„V reakci na novou politiku FB vás informuji, že všechny mé osobní údaje, ilustrace, kresby, články, karikatury, obrázky, fotografie, videa, atd., jsou předmětem mých autorských práv (v souladu s Bernskou úmluvou).
Pro komerční využití všech výše uvedených předmětů autorského práva je v daném případě vyžadován můj písemný souhlas!
FB je nyní veřejná společnost. Proto se všem uživatelům sociální sítě doporučuje umístit na svých stránkách podobné "oznámení o soukromí", jinak (pokud toto oznámení nebylo na internetových stránkách alespoň jedenkrát zveřejněno), je automaticky umožněno využívat vaše osobní údaje, vaše fotografie a informace zveřejněné ve zprávách na stránkách vašeho profilu. ... Každý, kdo čte tento text, jej může zkopírovat na svůj profil na FB. Díky tomu budete chráněni autorským zákonem.
Touto zprávou informuji Facebook o tom, že šíření, kopírování, využívání mých osobních údajů, nebo jakékoli jiné akce ve vztahu k mému profilu na sociální síti je bez mého svolení zakázáno. Tento zákaz se vztahuje rovněž na zaměstnance, studenty, agenty nebo jakýkoliv jiný personál, který je tímto nebo jiným způsobem smluvně spojen s Facebookem.“
K sdílení tohoto statusu se uchylují běžní uživatelé i například facebookové stránky fotografů nebo kapel, kteří přeci jenom sdílí nějaký obsah, jenž jinak chrání autorský zákon. Tato „chytrá právničina“ je ale ve skutečnosti hoax. Ti, co výše uvedené texty sdíleli, tím ukazovali nanejvýš to, že věří tomu, že facebookový status je právně závazným dokumentem či tomu, že se trocha právního jazyka rovná jakýmsi magickým zaklínadlům. Po pár minutách internetového hledání zjistíte, že Bernská úmluva, na kterou se v textu odkazuje, byla podepsána v roce 1886 a týká se ochrany literárních a uměleckých děl. Podobně relevantní je Římský statut týkající se Mezinárodního trestního soudu, který se zabývá především válečnými zločinci. Krutou pravdou je, že s podmínkami Facebooku jsme souhlasili při založení účtu a chránit náš obsah do budoucna můžeme tak tím, že se z této sociální sítě jednou provždy odhlásíme. Případně tlakem na domácí či evropskou legislativu, které se bude muset Facebook na území její platnosti přizpůsobit.
Zatím nikdo nevymyslel vtipnější a dokonalejší roztrhání popsaného hoaxu než lidé z College Humor. I o dva roky později to je stejně smutné i k popukání zároveň.
<iframe width="560" height="315" src="https://www.youtube.com/embed/xDHDM7PfyYs" frameborder="0" allow="accelerometer; autoplay; encrypted-media; gyroscope; picture-in-picture" allowfullscreen></iframe>
Nedůvěřujte virálně se šířícím „zázračným lékům", které mají nové Podmínky užívání anulovat. Raději se v nich zorientujte. Za tím účelem doporučujeme článek Co přináší nové podmínky užívání Facebooku aneb „Vaše data jsou moje data".
A samozřejmě sdílejte tento článek dále, nebo bude příštích 10 let stát váš milostný život za nic a dostanete v oblasti genitálií ošklivou vyrážku.
Prosba redakce:
Potěšilo by nás, kdyby se k vám podobné články dostávaly i ve vašem news feedu co nejčastěji. Bohužel nám v tom Facebook v poslední době pomáhá o poznání méně než v minulosti. Proto na vás máme prosbu. Nastavte si prosím na naší facebookové stránce možnost „Dostávat upozornění" či v anglické verzi „Get Notifications". Pak vám naše články neutečou a budete se rozhodovat o jejich čtení sami, nikoliv podle vrtochů algoritmu. Návod je na obrázku níže.
Ano, víme. Jsou to odsud dva kliky a uvědomujeme si, že to je dlouhá cesta. Jako motivaci navíc vás prosíme způsobem, který na Facebooku neuvidíte: roztomilým GIFem.
Skutečně by nám to udělalo radost. Tak jen do toho. Díky moc!
Tým Marketing Journalu