TikTok zpívá smutnou baladu. Po Indii mu hrozí ban i v USA

9. 7. 2020 | Eva Dragulová
TikTok zažívá krušné časy. Po banu v Indii se populární čínská aplikace dostala do hledáčku americké vlády. Ta zvažuje, že ji ve Spojených státech úplně zakáže. Nechce být totiž nástrojem čínské propagandy a sdílet s Čínou uživatelské informace.

TT

TikTok řeší další problém. Aplikací na sdílení krátkých videí se totiž začala podrobněji zabývat Trumpova vláda. Ta v pondělí naznačila, že by TikTok mohl mít v Americe červenou. Ministr zahraničí Mike Pompeo se nechal slyšet, že Spojené státy „zcela vážně zvažují“ TikTok a další čínské aplikace v zemi zakázat. Tvůrci TikToku se v reakci na to snažili distancovat od Číny, a to prohlášením o záměru ukončit svůj provoz v Hongkongu.

Americká vláda má na čínské aplikace spadeno. TikTok byl americkými politiky opakovaně kritizován za to, že je kvůli svým vazbám na Čínu hrozbou pro národní bezpečnost. Mike Pompeo vzkázal Američanům, že pokud chtějí, aby se jejich osobní informace dostaly do rukou čínské komunistické strany, tak ať aplikaci klidně dál využívají. Američané mají navíc obavy z šíření čínské propagandy.

Upřímně tyto obavy jsou v souvislosti s čínskými společnostmi dlouhotrvající. Nyní ale ještě zesílily kvůli novému kontroverznímu bezpečnostnímu zákonu, z nějž mimo jiné vyplývá, že technologické firmy musí předávat čínské vládě veškerá uživatelská data obyvatel Hongkongu. USA rozhodně odmítá podporovat sdílení soukromých dat s čínskými úřady. Proto populární aplikaci momentálně podrobují pečlivé bezpečnostní kontrole. 

TikTok odmítá cenzuru

Mluvčí TikToku prohlásil pro Fox News, že „ve světle posledních událostí, se aplikace stahuje z hongkongského trhu“. Dále tento akt společnost odmítla komentovat, což ovšem ponechává prostor pro dohady a spoustu nezodpovězených dotazů. Spekuluje se o tom, že technologická společnost ByteDance, která TikTok vlastní, se pustí do vývoje cenzurované verze aplikace nebo ji nahradí již existující sesterskou aplikací Douyin.

Společnost ByteDance, kterou založil čínský podnikatel Zhang Yiming a která TikTok vyvinula, se dlouhodobě snaží oprostit od čínského vlastnictví a pekingské cenzury. Aplikace získává na oblibě v zahraničí, proto firma usiluje o to, aby udržela uživatelská data mimo Čínu. Stažením se z Hongkongu chce tak TikTok do světa (především do USA) vyslat zprávu, že nehodlá podléhat čínskému právu či podnikat pod dohledem Pekingu. Upřímně, nebude to pro ně žádná škoda, protože konkrétně v Hongkongu měli „jen“ 150 tisíc uživatelů, což je v porovnání se 2 miliardami globálních uživatelů „skoro nic“. 

Ban TikToku v Indii

Jak jsme vás už informovali, TikTok navíc čelí sílícímu napětí mezi Čínou a Indií. Indie se totiž 29. června rozhodla zakázat 59 čínských aplikací, TikTok nevyjímaje.  V Indii má tato aplikace 600 milionů stažení a je pro ni rozhodně „zemí zaslíbenou“, protože bollywoodské tance jsou v tamní kultuře hluboce zakořeněné a k lip sync videům od nich není příliš daleko. V posledních měsících však řada indických influencerů poukázala na to, že na populární síti najdete videa, která obsahují násilí na ženách, zvířatech, jsou rasistická či zneužívají děti. Indy to rozčílilo a začali aplikaci negativně hodnotit na GooglePlay i Ap Storu. Tato falešná hodnocení pak Google mazal.

Indie pro TikTok znamená velkou ztrátu, ale uvidíme, jak dlouho zmíněný zákaz potrvá. TikTok se nechal slyšet, že pilně usiluje o dohodu s indickou vládou.

Současná situace není pro TikTok růžová. Uvidíme, jak dopadne situace v USA. Už v lednu americké ministerstvo obrany zakázalo svým zaměstnancům, aby si TikTok instalovali. Pokud by však nakonec dostala aplikace kompletní zákaz i ve Státech, tak to bude pro společnost znamenat výrazné finanční škody. 

Zdroje: Techcrunch, BBC

 
Štítky dokumentu: E-Commerce Mobilní aplikace

To nejlepší z moderního marketingu každý pátek do vašeho inboxu.

Ochrana proti spamovacím robotům. Odpovězte prosím na následující otázku: Jaký je letos rok?
Podobné články: