V mnohém lepší než ChatGPT-o1 a zadarmo. Je tu čínský DeepSeek-R1

22. 1. 2025 | Petr Michl
Z Číny přichází nový konkurent ChatGPT – model DeepSeek-R1. Tvůrci tvrdí, že je rychlejší, chytřejší a navíc úplně zdarma. Má to ale háček… přečtěte si, zda mu opravdu stojí za to dát šanci.

Ani Čína nevzdává boj o nejlepší velký jazykový model současnosti. Z tamní laboratoře pro umělou inteligenci DeepSeek vzešla nová verze takzvaného „argumentačního modelu“ DeepSeek-R1. A není to žádné ořezávátko.

DeepSeek tvrdí, že překonává ChatGPT-o1 v benchmarcích AIME (výkon LLM), MATH-500 (slovní matematické úlohy) a SWE-bench Verified (programování). Jde o open-source projekt, který je pro běžné užití zdarma. Má tzv. MIT License, a nedává tak žádné zábrany ani komerčnímu využití.


Zdroj: huggingface.co

R1 je modelem zaměřeným na uvažování (reasoning), podobně jako zmíněný o1 od ChatGPT. Stejně jako on, je pomalejší v reakcích, ale zvládá být pomocníkem i vědcům a je spolehlivější v matematice, fyzice nebo přírodních vědách. Využívá posilování učení (RL), aby zdokonalil své uvažování a potvrdil si fakta.

Ověřuje si informace, umí hledat online. Dokáže přemýšlet (nejen sumarizovat) o obsahu PDF dokumentů.

Zajímavé je projít si poznatky z promptování od profesora z univerzity ve Whartonu, Ethana Mollicka. Ten nazývá myšlenkový řetězec R1 fascinujícím, je dle něj, jako by člověk přemýšlel nahlas.

Je na něm vidět, jak usilovně přemýšlí a dokáže vás svým myšlenkovým procesem provést.

 

Přes to všechno je při napojení na API o 95 % levnější než o1.  

Obzvláště vývojáře pak potěší, že ho lze provozovat i lokálně z vlastního hardwaru (Viz Reddit).

Je tu tedy nový velký jazykový model, který údajně překonává ChatGPT-01 a i model Claude Sonnet 3.5 od společnosti Anthropic. Ty s ním přitom nemohou cenou soupeřit.

To ovšem neznamená, že zmíněné LLM od amerických společností to nyní mohou zabalit. Ač Donald Trump hned po nástupu do úřadu anuloval Bidenův exekutivní příkaz o AI a omezil tak regulační požadavky na AI společnosti, jsou data u OpenAI nebo Anthropic pravděpodobně ve větším bezpečí než u čínských nástrojů, ke kterým má tamní vláda tzv. „zadní vrátka“. Není to tak zrovna místo pro probírání byznysových tajemství.


Zdroj: X / Ethan Mollick

 

A samozřejmě je v něm i cenzura. O nezávislosti Taiwanu nebo masakru na náměstí Tchien-an-men v roce 1989 se s vámi R1 prostě bavit nebude. I tak ale stojí za to si s ním popovídat

Štítky dokumentu: AI

To nejlepší z moderního marketingu každý pátek do vašeho inboxu.

Ochrana proti spamovacím robotům. Odpovězte prosím na následující otázku: Jaký je letos rok?
Podobné články: