Virální čínská aplikace Zao šokuje s deepfake videi uživatelů
Nejstahovanější aplikací v čínském iOS Store se tento víkend stala aplikace Zao. V ní stačí nahrát jednu svoji profilovou fotku a na jejím základě umí aplikace vytvořit zábavné deepfake video, ve kterém z uživatele udělá rázem hvězdu filmového plátna. V ikonických scénách totiž nasadí uživatelův obličej na obličeje herců, zpěváků nebo třeba hrdinů počítačových her. Nejde však pouze o statickou fotografii obličeje, ale o uživatelovu podobu s veškerou mimikou a velmi reálnými pohyby úst. A to vše velmi snadno, rychle a s minimem podkladů.
Tweet herního vývojáře Allana Xia, který se zde proměnil v Leonarda DiCapria.
In case you haven't heard, #ZAO is a Chinese app which completely blew up since Friday. Best application of 'Deepfake'-style AI facial replacement I've ever seen.
— Allan Xia (@AllanXia) 1. září 2019
Here's an example of me as DiCaprio (generated in under 8 secs from that one photo in the thumbnail) pic.twitter.com/1RpnJJ3wgT
Deep fake technologie, kterou aplikace Zao používá, umožňuje pomocí umělé inteligence namapovat z vložené fotografie tvář a rysy uživatele a následně je promítnout na obličej někoho jiného – ať už je to Leonardo DiCaprio v mnoha jeho hereckých rolích, hvězdy seriálu Game of Thrones nebo třeba The Big Bang Theory.
Čínský komentátor nových technologií Matthew Brennan jako Sheldon z The Big Bang Theory.
Chinese viral deepfakes app #ZAO Clip of myself as Sheldon generated in a few seconds from a single picture. pic.twitter.com/JI7MqWUDu6
— Matthew Brennan (@mbrennanchina) 1. září 2019
V současné chvíli lze aplikaci Zao stáhnout pouze na čínském trhu, její mutace pro západní část světa zatím neexistuje. Za aplikací stojí čínský vývojář MoMo a výsledky jeho práce jsou překvapivě přesvědčivé a neočekávané. Vývoj aplikace pak probíhal pod taktovkou agentury, která vlastní mimojiné také čínskou randící aplikaci Tantan.
Očekávané obavy o soukromí
Deepfake videa se v poslední době rozšiřují stále více a právem z nich můžete mít také mírné obavy. Díky technologii neuronových sítí totiž stačí mít několik záběrů na obličej uživatele a můžete mu pomocí ní vložit do úst jakékoliv prohlášení způsobem, který je téměř nerozeznatelný do reality. A taková záměna pak může sloužit nejen k rychlému pobavení, ale také k šíření přesvědčivých fake news.
Bloomberg nebo The Guardian ihned po uvedení aplikace na čínský trh začaly zpochybňovat zabezpečení soukromí dat uživatelů, jelikož v podmínkách pro používání aplikace je uvedeno také právo agentury na „bezplatný, neodvolatelný, trvalý a přenosný souhlas“ na veškerý obsah vytvořený uživateli. A na základě těchto obav zablokovala obsahy ze Zao třeba známá asijská chatovací síť WeChat.
Allan Xia, tentokrát jako obě postavy v dialogu z populárního seriálu Game of Thrones.
Here’s for Asian representation in Hollywood #ZAO #AI #Deepfake pic.twitter.com/qrSs3VajfL
— Allan Xia (@AllanXia) 1. září 2019
Reakce Zao na sebe nenechala dlouho čekat a ujistila uživatele o jejich bezpečí těmito slovy:
„Rozumíme obavám o soukromí. Dostali jsme zpětnou vazbu a řešíme problémy, které jsme jsme nezohlednili v podmínkách již dříve, což bude vyžadovat trochu času."
Je však otázkou, jaký vývoj budou podobné aplikace mít v budoucnu a dá se očekávat, že v brzké době jejich mutace může vstoupit i na západní nebo evropský trh.
A do třetice, Allan Xia ve videohře Devil May Cry.
Oh yeah, #Zao also works rather well with CG characters. I guess folks might not have to spend hours during character creation? I can see streamers loving this application of AI facial replacement. #DMC5 pic.twitter.com/AdpB4DIA00
— Allan Xia (@AllanXia) 2. září 2019
Kam dál?
O tom, co je to deepfake si můžete přečíst zde, v praxi ho pak používá třeba izraelský start-up Canny AI.