Výrobce Barbie přichází s panenkami podle hrdinek boje s covid-19
Kde jsou ty časy, kdy byla společnost Mattel brána jako arciďáběl sugerující s panenkou Barbie mladým dívkám nezdravou představu o tom, jak vypadá ženské tělo. Jeho nová edice ukazuje, že umí zareagovat na aktuální situacii zároveň oslavovat ženy pro něco jiného, než je jejich vzhled.
Mattel má za sebou již několik edic panenek Barbie, které mají povzbudit dívky ke kariéře ve vědeckých a technologických oborech, v anglosaském světě často reprezentovaných zkratkou STEM (Science, Technology, Engineering, Math — pozn. red.). Už před 3 lety si tak mohli děti hrát například s robotickou inženýrkou. Nyní ovšem přichází Mattel s 5 panenkami Barbie, které přímo oslavují hrdinky boje proti onemocnění covid-19.
Mezi nimi je profesorka Oxfordské univerzity Sarah Gilbert, jež vedla tým stojící za vývojem vakcíny společnosti AstraZeneca proti covid-19. Dle BBC jde v současnosti o nejpoužívanější očkovací látku na světě, která byla aplikována ve 170 zemích světa.
Vědkyni připadla prý zprvu idea vlastní panenky zvláštní, ale poté ji přijala za svou jako způsob, jak povzbudit k vědě mladé dívky. „Chci inspirovat nové generace dívek ke kariéře v oborech přírodních věd a doufám, že děti, které mou Barbie uvidí, si uvědomí, nakolik je kariéra ve vědě důležitá pro svět kolem nás. Mým přáním je, aby (tato) panenka ukázala dětem kariérní cesty, kterých si nemusí být vědomy, jako třeba vakcinoložky,“ uvedla Sarah Gilbert.
Zdravotní sestra Amy O'Sullivan a doktorka Audrey Cruz se svými Barbie panenkami. Zdroj: Mattel
Panenku dostala rovněž 5 dalších žen z celého světa, jejichž činy pomáhají se zvládáním pandemie nového koronaviru. Patří mezi ně lékařka Kirby White, která založila společnost na pratelné a znovupoužitelné chirurgické pláště pro doktory; výzkumnice Jacqueline Goes de Jesus, vedoucí týmu sekvenujícího genom brazilské varianty covidu-19; zdravotní sestra z New Yorku Amy O'Sullivan, která ošetřovala tamního prvního pacienta s covidem-19; doktorka Audrey Cruz z Las Vegas a torontská psychiatrička Chika Stacy Oriuwa.
Mattel vytvořil sadu hraček #ThankYouHeroes na podporu pracovníků v první linii
Výše představené panenky Barbie nejsou první poctou lidem bojujícím proti pandemii. V současnosti není těžké najít hrdiny a nemusíte se obracet do světa Hulků, Batmanů a Spidermanů. Potkáte je v nemocnicích, ale také za pokladnou supermarketů nebo za volantem dodávky. Uvědomuje si to i společnost Mattel a pod značkou Fisher-Price uvedla už na jaře 2020 řadu hraček, které vzdávají pracovníkům v první linii hold.
V rámci edice #ThankYouHeroes najdete 5 panenek zahrnujících sestřičku, doktor, kurýry i zdravotníka záchranné služby. Zároveň prodává i řadu figurek z kolekce „Little People Community Champions", která zahrnuje doktora, sestřičku, zdravotníka záchranné služby, kurýra a pracovníka supermarketu.
Stojí 20 dolarů, Mattel vlastnící také panenku Barbie přitom přislíbil, že z každého prodaného kusu daruje 15 dolarů organizaci, která se snaží o zajištění ochranných prostředků pro nezbytné pracovníky.
Mimochodem tento posun ve vnímání superhrdinů byl posvěcen i uměleckou autoritou. V květnu street art umělec Banksy vytvořil na stěně foyer hlavní budoy nemocnice v britském Southampton obraz chlapce, který drží v ruce figurku zdravotní sestřičky zatímco Spiderman a Batman leží opodál v koši.