Za první 3 měsíce roku 2019 Facebook odstranil téměř 2 miliardy falešných účtů

29. 5. 2019 | Milada Zemanová
Facebook zveřejnil množství porušení svých Zásad komunity a jeho typy. Kromě enormního množství falešných účtů, se objevují miliony příspěvků dětské nahoty a násilného obsahu.

Facebook zveřejnil reporty o tom, jak prosazuje své Zásady komunity, a jak je lidé porušují. Tyto výsledky pokrývají poslední 3 měsíce roku 2018 a první čtvrtletí roku 2019. A hodnocení není příliš optimistické. Vyplývá z něj, že je spousta lidí politováníhodných až nechutných a baví se tím, že své chování sdílí se světem.

Algoritmus Facebooku a lidští moderátoři jsou stále lepší v rozpoznávání porušování Zásad komunity. Dokáží řadu aktivit odhalit dříve, než tento obsah někdo nahlásí ke kontrole. Odhalují tak nenávistná vyjádření, online šikanu, obtěžování a další nuance hrozného lidského chování.

Ve většině případů Facebook dokáže odhalit zmíněné porušování v 90 až 99 % případů. V případě odhalení šikany jsou ale tato čísla mnohem nižší. Facebook ji zachytil pouze ve 14 % z 2,6 milionu případů obtěžování. Společnost dále interně zachytila 65 % ze 4 milionů případů, kdy uživatelé nahlásili nenávistné projevy.

Nejčastějším porušováním pravidel je tvorba falešných účtů. Což je obzvláště problematické například při politických volbách. V první čtvrtině roku Facebook našel a odstranil více než 2 miliardy falešných účtů. A právě tyto účty vytváří řadu falešného obsahu, kterým spamují tuto síť. V první čtvrtině letošního roku Facebook odstranil téměř 1,76 miliardy falešných příspěvků.

Příkladem odporného lidského chování je obsah, který se na této sociální síti produkuje. Jedná se například o dětskou pornografii a násilí na dětech. Facebook odstranil například 5,4 milionů ukázek dětské nahoty a sexuálního obsahu a přes 33 milionů odstranění násilného a explicitního obsahu.

Nejproblematičtějším obsahem jsou nenávistné projevy. Současně se jedná o témata, která budou s největší pravděpodobností obnovena. Facebook zvrátil své rozhodnutí celkem ve 152 000 případů z 1,1 milionu odvolání, které se týkalo nenávistných projevů. Naopak oblasti, kde byl Facebook neoblomný, se týkaly prodeje regulovaného zboží, zbraní a drog.

Facebook se snaží ještě více podpořit svou transparentnost, zveřejnil proto výsledky z panelu, který byl speciálně navržen právě kvůli vylepšování jeho Zásad. A právě z tohoto panelu vznikla další doporučení, kterými by se měl Facebook dále rozvíjet. Konkrétně se jedná o tato:

  • Vytvořit další metriky, které podpoří prosazování politiky Facebooku. Například informace o prosazování Zásad komunity a jak často lidé nesouhlasí s rozhodnutími této sociální sítě.
  • Další členění metrik, které již Facebook poskytuje, jako je například výskyt určitých typů porušení v konkrétních oblastech světa.
  • Způsoby, jak usnadnit lidem, kteří používají službu Facebook, aby zůstali informováni o změnách, které provádí ve svých Zásadách.

Je samozřejmě těžké moderovat sociální síť, která má více uživatelů než nejlidnatější země světa. Nicméně bez odpovědnosti a transparentnosti by nebylo možné předcházet problémům, které se v této síti vyskytují.

Zdroje: TechCrunch, Facebook

Štítky dokumentu: Facebook

To nejlepší z moderního marketingu každý pátek do vašeho inboxu.

Ochrana proti spamovacím robotům. Odpovězte prosím na následující otázku: Jaký je letos rok?
Podobné články: