Boj Facebooku proti falešným zprávám přináší nová omezení pro sdílení odkazů i množství příspěvků
Facebook oznámil další ze svých kroků v boji proti šíření falešných zpráv. Na rozdíl od těch předchozích, jako bylo například označování podezřelých zpráv červeným vykřičníkem nebo možnost nahlášení nevhodného příspěvku, které většinu uživatelů potěšily, poslední opatření přidělá některým lidem pořádné starosti. Řeč je hlavně o správcích facebookových Stránek, kterým Facebook brzy sebere možnost upravovat náhled sdíleného odkazu.
Nová verze Graph API 2.9 bude totiž obsahovat 90denní omezení možnosti měnit obrázek, titulek či popis u náhledu odkazu sdíleného v news feedu. Tento krok vysvětluje Faceboook na svém blogu následovně:
„Odstraněním možnosti přizpůsobení metadat odkazu (tj. nadpis, popis, obrázek) ze všech vstupních bodů sdílení odkazů na Facebooku odstraňujeme způsob, který byl často zneužíván k publikování falešných zpráv. Uvědomujeme si ale, že mnoho správců stránek se přizpůsobování obsahu stránky svému publiku spoléhá právě na přepsání metadat náhledu odkazů. Jsme proto zavázáni k tomu poskytnout jim jiné řešení, které jim bude i nadále v jejich práci pomáhat.“
Podle oficiálního vyjádření během několika posledních měsíců spolupracovali vývojáři Facebooku s administrátory Stránek a publikačními aplikacemi (z nichž některé patří přímo pod Facebook a jiné jsou partnery Facebooku), aby pochopili, proč je pro administrátory možnost úpravy náhledů odkazů takto důležitá. Nyní prý pracují na nalezení dalších řešení, která by umožnila majitelům stránek sdílet vlastní upravený obsah.
Jejich vývoj však může trvat další týdny. Do doby, než se Facebooku podaří najít uspokojivé řešení, bude možnost úpravy náhledů odkazů pro administrátory Stránek zachována. Běžní uživatelé by o ni měli přijít zhruba v polovině července. Další informace o tom, jak optimalizovat obsah na webu pro sdílení na Facebooku, naleznete v této dokumentaci.
Sdílíte více než 50 postů denně? Podle Facebooku jste spammer
Dalším opatřením, které by mělo vést k eliminaci falešných zpráv na Facebooku, bude penalizace uživatelů, kteří zveřejní více než 50 příspěvků denně.
Opatření podle Facebooku vzešlo z dlouhodobých průzkumů chování uživatelů:
„Náš výzkum ukazuje, že na Facebooku je malá skupina lidí, kteří denně sdílejí obrovské množství veřejných příspěvků a spamují tak ostatní uživatele. Náš výzkum dále ukazuje, že odkazy, které sdílejí, často zahrnují obsah nízké kvality, jako jsou clickbait, senzace a dezinformace. V důsledku toho chceme snížit vliv těchto spamerů a snížit vliv odkazů, které sdílejí častěji než běžní partneři."
Pokud Facebook detekuje uživatele, který vykazuje podezřelé známky chování (mezi něž patří právě sdílení více jak 50 příspěvků denně), automaticky sníží dosah jeho postů. Limit příspěvků se ale bude vztahovat pouze na odkazy ve formě samostatných článků – nikoliv na domény, stránky, videa, fotky nebo aktualizace stavu.
Administrátoři stránek mohou být v případě tohoto opatření v klidu – bude se týkat pouze osobních profilů a na stránky se vztahovat vůbec nebude.
Kam dál?
Nová opatření rozhodně nejsou prvním krokem, který Facebook proti šíření falešných zpráv podnikl. Už loni v prosinci zavedl označení pochybných příspěvků červeným vykřičníkem a intenzivně se také snažil zabránit šíření falešných zpráv během prezidentských voleb ve Francii na jaře letošního roku.