Elon Musk deklaroval ochotu prodat akcie Tesly a dát na řešení světového hladu 6 miliard dolarů. Má to ale háček
Miliardáři tohoto světa jsou předmětem velkého mediálního zájmu. Slouží jako příklad silné podnikatelské vůle a umu, ale také rozdílu mezi příjmy „běžných lidí“ a velmi úzké elity. A platí to pak zejména pro ty nejviditelnější spojené se sférou moderních technologií: Billa Gatese, Marka Zuckerberga, Jeffa Bezose a Elona Muska. Poslední jmenovaný je z tohoto pohledu nejzajímavější. Opakovaně totiž předvedl, že dokáže v sociálních médiích vodit investory a ceny kryptoměn tam, kam chce, naplňovat promyšlenou marketingovou strategii nebo si také ošklivě naběhnout a udělat ze sebe hlupáka. Nyní vytáhl další trik ze svého rukávu: schopnost „jednat“ s vedením OSN na Twitteru o ukončení světového hladu.
V neděli 31. října Musk uzavíral týden, v kterém jeho Tesla dosáhla valuace 1 bilionu dolarů a jeho osobní jmění (net worth) tím stouplo na 252 miliard dolarů. Aktuálně nejbohatší muž světa se rozhodl reagovat na tweet spojený s článkem CNN s titulem „2 % bohatství Elona Muska by mohlo vyřešit světový hlad, říká ředitel organizace OSN řešící nedostatek potravin“. A to tweetem se zněním:
„Pokud WFP dokáže v tomto twitterovém vlákně ukázat, jak přesně vyřeší 6 miliard dolarů světový hlad, prodám okamžitě akcie Tesly a udělám to.“
„Takový dokument musí být veřejně dostupný, aby se mohla veřejnost podívat, jak přesně by se peníze utratily,“ doplnil.
Zdroj: Twitter / Elon Musk
Zkratkou WFP je myšlen World Food Program — v češtině Světová potravinová banka, jež je jednou z mnoha organizací náležících pod OSN. Její ředitel David Baesley, který byl parafrázován jako autor výroku v titulku článku CNN, se ozval Muskovi přímo pod tweetem:
„Titulek není přesný. Šest miliard dolarů nevyřeší světový hladomor, ale zamezí geopolitické nestabilitě, masové migraci a zachrání 42 milionů lidí na pokraji vyhladovění. Tedy bezprecedentní krizi zapříčiněnou kombinací covidu, konfliktů a klimatické krize.
S vaší pomocí můžeme přinést naději, stabilitu a změnit budoucnost. Promluvme si. Není to tak komplikované jako Falcon Heavy. V sázce je příliš mnoho na to, abychom si alespoň nepopovídali. Můžu hned nasednout na letadlo (k vám, pozn. red.). Vyhoďte mě pak, pokud se vám nebude líbit, co uslyšíte.“
Zdroj: Twitter / David Beasley @WFPChief
Musk se nicméně snažil vše co nejvíce udržet v rámci jednoho twitterového vlákna. „Prosím, zveřejněte své probíhající a plánované útraty, ať mohou lidé vědět, kam peníze jdou. Svit slunce je krásná věc,“ napsal.
Zdroj: Twitter / Elon Musk
Beasley se ozval ještě jednou v pondělí odpoledne s opětovným návrhem osobního setkání.
„Namísto tweetů mi dovolte, ať vám to ukážu. Můžeme se setkat kdykoliv, na Zemi i ve vesmíru. Ale navrhuji místo setkání přímo v terénu, kde uvidíte lidi, procesy a také technologii WFP přímo v akci. Přinesu plán a otevřu (účetní) knihy.“