Facebook reaguje na krizi a vylepšuje videohovory i živá vysílání
Koronavirová krize je obří příležitostí pro všechny digitální služby založené na komunikaci a propojování uživatelů na dálku. A proto ani Facebook nezůstává pozadu a dostává svému heslu „Connecting People”. Přichází s novinkami v oblasti videohovorů, živých vysílání a komunikace mezi uživateli.
Skrze komunikační služby Facebooku, tedy Messenger a WhatsApp, se každý den hovorem propojí na 700 milionů uživatelů. V mnoha zemích se používání videohovorů zdvojnásobilo a strmě roste také zhlédnutí živých vysílání na Facebooku i Instagramu. Poptávka po propojení se v reálném čase, ať už s našimi blízkými nebo s internetovými celebritami, je čím dál větší, a Facebook se tak rozhodl na ni zareagovat a umožnit uživatelům vytěžit z ní co nejvíce.
Facebook Messenger Rooms
Kde jsou ty časy, kdy jsme se scházeli v chatovacích místnostech s různými tématy a povídali si zde o všem a o ničem. Právě tématické místnosti se rozhodl využít Facebook v nové službě Messenger Rooms, kterou spouští v rámci Messengeru a Facebooku samotného. Každý si nyní může vytvořit svoji vlastní místnost pro až 50 osob a vyzvat své přátele, aby se pomocí videohovoru přidali.
Tématem vaší místnosti může být úplně cokoliv — můžete zde hostovat svoji narozeninovou oslavu na dálku, uspořádat si pravidelný knižní klub nebo vytvořit místo, kde proberete novou epizodu oblíbeného seriálu se všemi, kteří ji zrovna dokoukali. Využívat v ní můžete AR obličejové filtry, měnit pozadí i osvětlení vašeho záběru. Místnost pak můžete nasdílet do svého Facebookového feedu, do skupiny nebo události, případně soukromě sdílet v Messengeru. Tato novinka se postupně zpřístupňuje ve všech zemích a ačkoliv se zatím stále pohybujeme pouze v rámci Facebooku, podobný princip propojení se má brzy rozšířit také na Instagram, WhatsApp nebo do méně známého zařízení Portal, chytrého tabletu zkříženého s Alexou, které slouží ke spravování domácnosti a sdružuje rodinné příslušníky.
Funkce Messenger Rooms bude v několika zemích spuštěna již tento týden, v těch ostatních (včetně Spojených států) pak v řádu několika následujících týdnů. V příštích měsících bude přidávání dalších rozšíření pokračovat.
WhatsApp Group Calls
Další využívanou platformou je také WhatsApp, který rozšiřuje možnosti videohovorů a brzy dovolí propojení skrze živý videohovor až pro 8 lidí najednou. WhatsApp stále sází na výhodu soukromí a šifrování end-to-end, které by nikomu nemělo dovolit vkrást se do vaší soukromé konverzace.
Živá videa pro Facebook, Instagram a Portal
Zkrátka nepřijdou ani milovníci živých vysílání, kterých taktéž neustále přibývá. Facebook se je snaží neustále vylepšovat a vyzývá uživatele, aby skrze ně pořádali lekce jógy, autorská čtení nebo třeba lekce vaření. Na Facebooku nyní do živého vysílání můžete přidávat hosty, vysílat v rámci pořádaných události a vybírat zde peníze nebo livestreamovat svoje hraní skrze Facebook Gaming App.
Na Instagramu můžete nově sledovat a komentovat živá vysílání i z desktopu nebo livestreamy ukládat ke zpětnému zhlédnutí do IGTV, kde budou dostupné déle než dosavadních 24 hodin.
Děti nebo randění skrze Facebook
Kromě těchto novinek Facebook dále pracuje i na nových platformách, které pokrývají tužby uživatelů. Zpřístupňuje například Messenger Kids, chatovací platformu pro děti a jejich rodiče, nebo randící Facebook Dating, tedy jakýsi Tinder křížený s Messengerem, skrze který navážete kontakt s vaším vysněným protějškem a můžete s ním rovnou skrze videohovor vyrazit na první rande.
Facebook všemi těmito novinkami jasně reaguje na rostoucí poptávku po videokonferencích a snaží se dorovnat konkurenty, mezi které patří třeba v posledních měsících čím dál populárnější nástroj Zoom nebo už zavedený Skype. Výhodou Facebooku je široká paleta služeb, na kterou jsou zejména firmy v rámci reklamy zvyklé. Například jako jógové studio už pravděpodobně máte facebookovou stránku a možná i využíváte Skupin či Událostí — jste tedy v současné situaci jen krok od toho zde vysílat jógové lekce a rovnou za ně od uživatelů vybírat vstupné, vše v rámci jedné platformy.
Domácí hardware Portal může být v karanténě volbou, jak propojit jinak odřízlého seniora s rodinou a umožnit mu jednoduše se připojovat do rodinných videohovorů. Jsme tak jen krůček od scénáře známého ze seriálu Years and Years, kde se pomocí chytrého zařízení svolávala celá rodina a často se skrze něj dozvídala novinky a události, které se v rodině právě staly. Pokud bude vše fungovat jednoduše a spolehlivě, nic nebrání tomu skrze aplikace Facebooku prožívat celý den — pracovat, učit se, sportovat, vařit a nakonec vyrazit na koncert nebo posezení s přáteli.