Facebook upřesňuje, jaký obsah je nepřijatelný
Facebook upřesnil, jak vypadá nepřijatelný obsah, který je možné nahlásit a následně odebrat. Aktualizoval závazná pravidla, ve kterých se nyní například mnohem detailněji dočteme, kam na této sociální síti sahají limity ve vyhrožování, nebo zveřejňování nahoty.
Facebook dlouhodobě umožňuje nahlásit příspěvky, které porušují bezpečnost jeho uživatelů nebo šíří nenávist a nepřístojný obsah. Nahlášený příspěvek je zaměstnanci sociální sítě posouzen a může být odebrán. Donedávna však byly podmínky k ostranění obsahu poněkud vágní. Obzvláště matoucí to pak bylo pro některé uživatele, kteří nahlásili zneužití, avšak poté jimi hlášené posty odebrány nebyly.
Jak řekla pro BBC Monika Bicketová, šéfka obsahové politiky Facebooku, především kvůli nim došlo k přepsání Zásad komunity. „Poslali jsme jim zprávu, že obsah neodstraníme, protože neporušuje naše podmínky. A oni nám odpověděli, že jsou z toho zmateni,“ popisuje Bicketová praxi, která doposud probíhala.
Nové podmínky jsou nyní z hlediska obsahu téměř třikrát delší. Mezi sekcemi, které jsou detailněji popsané, najdeme například tyto:
-
- Nahota
- Nebezpečné organizace
- Vyhrožování
- Nenávistný obsah
- Kriminální činnost
- Sebepoškozování
- Nahota
Mezi ty nejčastěji nahlašované bude pravděpodobně patřit obsah poukazující na nepatřičnou nahotu. Teď již bude jasné, že obrázky, které obsahují genitálie, obnažené zadnice nebo prsa s bradavkami, na Facebooku nemají své místo. Zakázané bude i podrobné slovní líčení sexuálního aktu. Fotografie kojících matek však mohou na stránkách zůstat dále, stejně jako zobrazení nahoty v umění.
Nenávistný obsah mířený na rasu, etnicitu, náboženství nebo sexuální orientaci je mezi dalšími vyjmenovanými tabu. Humor, satira nebo společenská diskuze na tato témata jsou však naopak vítány. Tento bod může být poněkud sporný, když vezmeme v potaz náklonost Facebooku k cenzuře v případě některých ne zcela demokratických zemí.
Facebook se snaží čelit také problému rozkvětu kriminálních aktivit na sociálních sítích. Teroristické ani zločinecké organizace tam samozřejmě nepatří. Důležité však je, že ani podpora či uznávání terorismu nebudou v souladu s novými podmínkami.
Do češtiny zatím ještě nové znění Zásad komunity na Facebooku přeloženo nebylo. Pokud si jej však chcete přečíst už teď, stačí, když si v nastavení přepnete jazyk na angličtinu.