Influenceři zaplavují oblast Černobylu a fotí se v odvážných pózách. Je to skutečně špatně?

18. 7. 2019 | Petr Michl
Influenceři s popularitou seriálu HBO Chernobyl vzali útokem i místo jaderné katastrofy. Mnozí jim spílají za to, že nemají úctu a neumí se chovat. Ve skutečnosti se až na pár excesů chovají stejně jako dosavadní turisté.


Zdroj: luisitocomunica Verified   

Světová média poukazují na to, že oblast Černobylu zaplavují influenceři. Impulsem pro jejich cestu na Ukrajinu byl pochopitelně seriál z produkce HBO, Černobyl. Vyčítána jim je malá úcta k místu jednoznačné tragédie lidského pokolení a bohapustá snaha vytřískat lajky z trendy tématu. Jsou skutečně dnešní influenceři tak zkažení?

Nejprve začněme s ukázkami toho, o čem se bavíme.


Zdroj: rami.mogyorosi 


Zdroj: gdelchev


Zdroj: nz.nik 


Zdroj: arkadiuszwolek2


Zdroj: juliabaessler    

Některé ze záběrů jsou propracované, další jsou lascivní a jiné prostě jen ukazují tváře či pozadí lidí, co jsou nadšení z toho, že jsou na místě, které v nich vzbuzuje silné emoce. Někteří kritici srovnávají povahu opuštěného městečka Pripjať ke koncentračnímu táboru Osvětim-Březinka a posuzují nevhodnost různého ztvárnění motivu „hele, jsem tady" v podobě fotografií a videí na Instagramu stejnou optikou. Autor tohoto textu navštívil v minulosti obě místa a na základě vlastní zkušenosti s tímto přístupem nesouhlasí. Nechvalně proslulý vyhlazovací koncentrační tábor je místem, který je připomínkou toho, jak moc krutý dokáže člověk být. Smrt člověka i někdejší nelidské zacházení s ním je hmatatelné. Je to hřbitov mnoha těl, respektive jejich zbytků, co byla z nacistického pohledu škoda spálit. Především to je ale místo, kde byla pohřbena důvěra v to, že se civilizovaný člověk nemůže stát nelítostným zvířetem.

Oblast Černobylu a s ním spojená jaderná turistika je postavená na něčem jiném, na vzrušení ze zakázané zóny, pocitu exkluzivity, že se v něm nacházíte, a také na jistém pocitu nebezpečí. To vše je přiživováno v mnoha okamžicích: od chování průvodců po nastoupení do dodávky, která vás na místo doveze, přes vstupní a výstupní vojenské kontroly, měřiče radioaktivity, které dostanete, aranžmá panenek ve fotograficky vděčné opuštěné školce na cestě do Pripjati a pokyny a výklad průvodce na místě. K pocitu exkluzivity přispívá pochopitelně i cena za prohlídku přepálená i z pohledu turisty ze západní Evropy, z pohledu Ukrajince pak nepochopitelná.

To, že je někdo v bílém plášti v řídící místnosti 4. reaktorového bloku nebo v samotném areálu, je spíše nevinnou role-play zábavou. Někteří influenceři se vyžívají v inscenování snímků s post-apokalyptickým nádechem.


Zdroj: mnordstjerne


Zdroj: soloshenko_gregory
 

A upřímně, mají proto na místě vhodné kulisy. Post-apokalyptický narativ je ostatně na místě akcentovaný mnohem více než pieta. Obzvláště v letních měsících se musí průvodci i poměrně snažit, protože Pripjať obrostlá bujnou vegetací v některých částech připomíná spíše procházku lesem, který pohltil panelákové sídliště. Nejvíce emocionálně působící artefakty věcí denní potřeby opuštěných teď a tady se už nacházejí v budovách, do kterých průvodci povolují z bezpečnostních důvodů přístup čím dál méně. Smutek narychlo vyklizeného města ani pocit vděčnosti záchranářům, kteří nasadili své životy ve snaze o ochranu nejen dané oblasti, ale de facto celé Evropy, získáte mnohem intenzivněji při sledování seriálu HBO než na místě.


Zdroj: luisitocomunica Verified 

Influenceři následují atraktivní témata a seriál HBO zvýšil touhu se na místo podívat u mnoha lidí. Naznačují to ostatně Google Trends nejen z České republiky.

Z toho pohledu jsou tedy také followery, ale jednoduše ví, že dané téma bude nyní rezonovat. Vkusnost více nahých než oblečených fotografií je přes provázanost tohoto žánru s urbexem diskutabilní. Vše ostatní je do značné míry standard toho, co na místě většina lidí zaznamenává od roku 2010, kdy byla Pripjať zpřístupněná turistům. V méně viditelné podobě pak ostatně získává Pripjať už pěkných pár let návštěvníky díky jiné součásti popkultury, hrám S.T.A.L.K.E.R.: Call of Pripyat a S.T.A.L.K.E.R.: Shadow of Chernobyl. A věřte, že tito hráči na místě tu a tam zatouží po momentce, která jakoby vypadla ze scén, kdy doma na obrazovce stříleli zmutované potvory.

Influenceři v těch samých lokalitách tak nejsou zástupci lidských hyen bez špetky soudnosti, spíše dokladem toho, jak dnes lidé dokumentují svou přítomnost na podobných místech. V některých případech jdou možná fotografie přes ne zcela jasnou čáru vkusu. Ve většině jde ale o standard v daném místě a čase. Zkáza (jednoho z bloků) jaderné elektrárny v Černobylu má jako jeden ze svých vedlejších efektů i stvoření turistického cirkusu, který by bez selfíček s vyššími hodnotami radioaktivity na bzučících Geigerových dozimetrech prostě nemohl fungovat. A platilo to pravděpodobně ještě předtím, než se objevil Instagram.

Štítky dokumentu: Instagram Komentář

To nejlepší z moderního marketingu každý pátek do vašeho inboxu.

Ochrana proti spamovacím robotům. Odpovězte prosím na následující otázku: Jaký je letos rok?
Podobné články: