Infografika: Škodí vám sociální sítě při hledání práce?
Sociální sítě patří neodmyslitelně k našim životům. Kromě spousty pozitiv, které přinášejí vám ale mohou hodně uškodit. Třeba při hledání nové práce. 20 % potenciálních šéfů totiž používá sociální sítě pro získávání informací o kandidátech.
Jistě, u LinkedInu je docela normální, že patří k našemu životopisu, ale co třeba Twitter nebo Facebook. Prošly by vaše příspěvky při příjmacím pohovoru? Dá se namítnout, že co si píšeme na svoje profily, je čistě naše osobní věc. To je sice pravda, ale i přesto využívá 77 % zaměstnavatelů profily na sociálních sítích pro vyhledávání nových kandidátů, pětina šéfů si své potenciální zaměstnance rovnou důkladně proklepne. To alespoň ukazuje infografika, kterou vyvtvořila společnost Michael Page.
Ještě důležitější je aktivita na sociálních sítích, pokud váš zaměstnavatel využívá služeb nějakého hledače talentů. 58 % z nich totiž na sociálních sítích kontroluje své kandidáty, zatímco jen 54 % je tam hledá. Ostatně celých 69 % zaměstnavatelů už někdy odmítlo kandidáta díky nevhodnému chování na jeho profilech. Ze všech možných přešlapů, které můžete udělat, je nejhorší lhaní o vašich kvalifikacích, to ukončilo příjmací řízení v 13 % případů. 11 % nepřijmutí zavinily nevhodné fotky nebo komentáře, negativní zmínky o předchozím zaměstnavateli nebo ukazování špatných komunikačních schopností. Konečnou mohou také znamenat příspěvky o drogách, diskriminaci nebo alkoholu.
Ačkoliv je pochopitelné, že každý chce mít někde místo, kde může říct cokoliv, Facebook by to asi být neměl. Je navíc vhodné trochu svůj profil před nájezdy slídivých náborářů ochránit. Například skrytím svého profilu z vyhledávacích výsledků nebo omezením viditelnosti některých příspěvků a fotek.
Málokterý potenciální nadřízený si vás totiž přidá do přátel, ale pokud na veřejném profilu vidí fotky z poslední párty, případně urážlivý příspěvek o bývalém šéfovi, nic profesionálního to o vás neřekne.
Celou infografiku najdete níže:
Zdroj: Inside Facebook